Klimat kontra pogoda. "Deszcz minie, całoroczny mróz raczej nie"
Za ciepło? Za zimno? Pada? Każdy lubi ponarzekać na pogodę, ale największy wpływ na nasze całe życie ma właśnie klimat.
Klimat to nie to samo, co pogoda. Pogoda to stan atmosfery w krótkim okresie; klimat to średnia warunków pogodowych w danym miejscu na przestrzeni wielu lat. Deszcz minie, a całoroczny mróz raczej nie.
Jednym z czynników wpływających na klimat jest kąt padania promieni słonecznych. W tropikach, między równoleżnikami, na 23,5° szerokości geograficznej północnej i 23,5° południowej, co najmniej raz w roku zdarza się, że w południe słońce jest w zenicie, a jego promienie padają pod kątem prostym. Skutkuje to gorącym klimatem ze stosunkowo małymi różnicami temperatur między latem i zimą.
Na terenach Arktyki i Antarktydy (odpowiednio, na północ lub południe od 66,5° szerokości geograficznej), są chwile w ciągu roku, gdy słońce góruje nad horyzontem 24 godziny na dobę (zjawisko znane jako „białe noce”) i czas, gdy nigdy nie wschodzi. Nawet w lecie jest na tyle nisko, że temperatury są niższe niż w tropikach, ale różnice między porami roku są znacznie większe niż w regionach równikowych. W wewnętrznej części Alaski odnotowano temperatury sięgające 38 stopni Celsjusza.
Dalej od równika leżą regiony o klimacie umiarkowanym. Należą do nich Stany Zjednoczone, Europa, Chiny i części Australii, Ameryki Południowej oraz Afryki Południowej. Mają cztery typowe pory roku: zimę, wiosnę, lato i jesień.
Czynniki zewnętrzne
Na klimat wpływają również wiatry, oceany i góry.
Te pierwsze sprowadzają wilgotne powietrze na ląd. Na północ i na południe od równika pasaty wieją,odpowiednio, z kierunku północno-wschodniego i południowo-wschodniego. Zbiegają się w tropikach, spiętrzając masy powietrza. To wywołuje burze, przynosi wilgotne powietrze i monsuny.
Na północ i na południe od pasatów, około 30° od równika, wiatru jest stosunkowo niewiele i dlatego mało wilgoci z oceanów dostaję się w głąb lądu. Ponadto, suche powietrze opada bliżej ziemi, w międzyczasie ogrzewając się. To dlatego wiele z największych regionów pustynnych świata – Sahara, Arabia Saudyjska, Iran, Irak i kawałki Meksyku - leży na tej samej szerokości geograficznej. Podobny zespół pustyń znaleźć można na południu Australii, Ameryki Południowej i na południu Afryki.
Kiedy wiatr napotyka pasmo górskie, wznosi się wyżej. To chłodzi powietrze, co powoduje skraplanie się wilgoci, tworząc chmury i w efekcie opady deszczu. W ten sposób na nawietrznej stronie gór powstaje mokry klimat, a na zawietrznej spotyka się suchy „cień opadowy”.
Oceany zapewniają wilgoć, bez której nie powstałyby burze. Równoważą również temperaturę w regionach przybrzeżnych, niezależnie od szerokości geograficznej.
Strefy klimatyczne
Na początku XX wieku klimatolog Wladimir Köppen podzielił świat na pięć głównych stref klimatycznych.
Mokre, tropikalne klimaty są gorące i wilgotne. Stepy i pustynie są suche, z dużymi wahaniami temperatury. Liczne jeziora, rzeki lub pobliskie oceany dają wilgotnym klimatom średnich szerokości chłodne i wilgotne zimy, ale też gorące i suche lata. Niektóre z tych klimatów są również nazywane śródziemnomorskimi. Klimaty kontynentalne występują w centrach dużych kontynentów.
Pasma górskie (lub sama ich bliskość) blokują źródła wilgoci, tworząc suche regiony o dużych sezonowych wahaniach temperatury. Duża część południowej Kanady, Rosji i części Azji Środkowej należą do tej kategorii. Zimne lub polarne klimaty dopełniają listę Köppena. Szósty obszar, klimaty wysokogórskie, został dodany do systemu klasyfikacji później.