Kolejna niesamowita umiejętność czworonogów. Psy potrafią wyczuć nowotwór u innych psów
Psy są najlepszymi przyjaciółmi nie tylko ludzi. Mogą zrobić dużo dobrego także dla swoich czworonogich pobratymców. Naukowcy wykazali właśnie, że zwierzęta te potrafią rozpoznać nowotwór pęcherza u innych psów.
Spis treści:
- Jak przeprowadzono badania?
- Czy psy potrafią wykrywać raka u innych psów?
- Czy psy potrafią wykrywać nowotwory u ludzi?
Psy są badane przez naukowców od lat. Nie bez powodu. Zwierzęta te mają wiele niezwykłych umiejętności. Potrafią wyczuć stres opiekunów. Dobrze rozumieją, o czym rozmawiają ludzie. Znają wiele słów, w tym określenia na ich zabawki. Są wierne i cierpliwe. No i mają znakomity węch.
Ta ostatnia cecha może okazać się przydatna w diagnostyce. Na łamach czasopisma naukowego „Veterinary and Comparative Oncology” ukazała się praca, który opisuje, do jakich cudów może być zdolny nos psa. Jej autorzy twierdzą, że psy umieją wyczuwać nowotwory u innych psów.
Jak przeprowadzono badania?
W doświadczeniach, które to wykazały, wzięły udział trzy psy. Jeden z nich to Marlow, czarny labrador, widoczny na zdjęciu ilustrującym ten artykuł. Marlow i dwa inne psy zostały wytrenowane przez specjalistów z organizacji Medical Detection Dogs (MDD). Czworonogi nauczono, by rozpoznawały, czy dana im do wąchania próbka moczu innego psa pochodzi od zwierzęcia zdrowego, czy też chorego na raka pęcherza.
Rak przejściowokomórkowy pęcherza moczowego to najczęstszy typ nowotworu złośliwego dróg moczowych u psów. Jest trudny do wykrycia, ponieważ daje objawy podobne do objawów innych chorób: infekcji czy kamieni pęcherza. Potwierdzenie diagnozy wymaga zaś biopsji i badań histopatologicznych.
Czy psy potrafią wykrywać raka u innych psów?
Okazało się, że psy znakomicie poradziły sobie z zdaniem. W 90 proc. przypadków pozytywnie identyfikowały próbkę – czyli w 9 przypadkach na 10 rozpoznawały próbkę pochodzącą od chorego zwierzęcia. I aż w 95 proc. identyfikowały ją negatywnie.
Jak dokładnie to robiły? Próbki wkładano do metalowych stojaków. Pies miał ją powąchać i zareagować tylko wówczas, jeśli była to próbka pozytywna. W takim przypadku zwierzę miało siedzieć, wstać lub patrzeć na trenera. Gdy próbka była negatywna, powinno odejść od stojaka bez reagowania. Za prawidłowe rozpoznanie pies dostawał smaczek lub chwilę zabawy.
– Jesteśmy zachwyceni, że psom udało im tak skutecznie wykryć zapach raka pęcherza moczowego – powiedziała Claire Guest, współzałożycielka i główna naukowczyni MDD. – Tę chorobę często rozpoznaje się dopiero w zaawansowanym stadium. Nowy, wczesny, tani, szybki i nieinwazyjny test diagnostyczny, który mógłby doprowadzić do wcześniejszej diagnozy, miałby wielką wartość – dodała Guest.
Czy psy potrafią wykrywać nowotwory u ludzi?
– Badanie to uzupełnia rosnącą liczbę dowodów wskazujących, że psy są bardzo skuteczne w wykrywaniu zapachów związanych ze zmianami zdrowotnymi u ludzi i psów – skomentowała dr Nicola Rooney z Bristol Veterinary School, współautorka badań. Faktycznie, od wielu lat w mediach obecne są doniesienia mówiące o tym, że psy potrafią wykrywać nowotwory u ludzi. Wiele z relacjonowanych opowieści pochodzi od właścicieli czworonogów. Opisują oni, jak ich psy dawały im sygnały, że coś się zmieniło w ich zapachu, na długo przed formalną diagnozą.
Istnieją też badania potwierdzające tę zdolność psów. Pokazywały np., że wyszkolony pies, wąchając mocz, rozpozna próbkę pochodzącą od osoby z nowotworem pęcherza prawie trzy razy częściej niż gdyby wybierano ją losowo. Zdolność psów do wykrywania raka jest cały czas przedmiotem naukowej analizy.
Prowadzą ją m.in. naukowcy związani z Medical Detection Dogs. Celem MDD jest wykazanie, że psy mogłyby stać się ważnym sprzymierzeńcem lekarzy w diagnostyce. „Jesteśmy przekonani, że psy pomogą naukowcom i lekarzom opracować szybsze i tańsze sposoby wykrywania chorób, takich jak nowotwory, choroby neurologiczne i infekcje bakteryjne” – można przeczytać na stronie MDD.
Źródło: phys.org, Veterinary and Comparative Oncology