„Kosmiczna ryba” ma przeźroczystą głowę i jeszcze dziwniejsze oczy
Mówi się, że to „kosmiczna ryba”. Naukowców fascynuje nie tylko jej wygląd, ale również to, że żyje w bardzo surowym i niedostępnym środowisku.
W tym artykule:
Na początku grudnia biolodzy morscy z Instytutu Badawczego Akwarium Monterey Bay (MBARI) opublikowali pierwsze nagranie gigantycznej meduzy-giganta. Zwierzę jest tak rzadkie, że od czasu odkrycia naukowcy zetknęli się z nim tylko około 100 razy. To niejedyny sukces badaczy z Kalifornii w ostatnich tygodniach. Dzięki zdalnie sterowanym łodziom podwodnym udało im się również nagrać wyjątkową rybę, którą internauci szybko porównali do kosmitów. To dlatego, że ma przezroczystą głowę i dwie świecące, zielone kule zamiast typowych oczu.
Wędkarz złowił rybę, która wygląda jak tortilla. Co to za okaz?
Amerykanin myślał na początku, że złowił plastikową siatkę. Chwilę później mocno się zdziwił.Rzadko spotykana ryba na nagraniu
Macropinna microstoma żyje na głębokości ponad 6 tys. metrów, przez co odkryto ją dopiero w 1939 r. Tę nietypową rybę łatwo rozpoznać po charakterystycznych oczach. To dzięki nim zwierzę radzi sobie w tak surowym środowisku. Biolodzy ewolucyjni tłumaczą, że oczy M. microstoma są typowe dla stworzeń głębinowych. Składają się z wielowarstwowej siatkówki i dużej soczewki, co pozwala im wykryć maksymalną ilość światła w jednym kierunku. W miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne to szczególnie cenna zdolność.
Na nagraniu opublikowanym przez MBARI widać, jak z bliska wygląda „kosmiczna ryba” i jak porusza się w swoim środowisku naturalnym.
Do 2019 r. naukowcy byli przekonani, że „kosmiczna ryba” ma nieruchome oczy, które pozwalają jej patrzeć tylko w jednym kierunku, bezpośrednio nad głowę. Przeprowadzone dwa lata temu badania wykazały jednak, że gałki oczne M. microstoma mogą się obracać, co znacznie ułatwia jej szukanie pożywienia i patrzenie na to, co je. Zdarza się, że stworzenie pływa w płytszych wodach, do których dociera światło. Wtedy również przydają się ruchome oczy – ryba nie musi patrzeć w słońce i zamiast tego skupia się na tym, co widzi przed sobą. Im wyższe partie oceanu, tym lepsza widoczność.
„Zmiennokształtna” ryba zaobserwowana po raz pierwszy od 100 lat. Zauważono ją u wybrzeży Kalifornii
Uczestnicy podwodnej ekspedycji naukowej w zatoce Monterey mieli niesłychane szczęście. Udało im się zaobserwować rzadką „zmiennokształtną” rybę. Ten gatunek od lat wprawia naukowców...Co je „kosmiczna ryba”?
Nie tylko świecące, zielone kule pomagają przetrwać zwierzęciu w tych trudnych warunkach. Biolodzy morscy odkryli dodatkowo, że dzięki swoim dużym płaskim płetwom ryba jest w stanie pozostać nieruchoma w wodzie – to sprzyja nie tylko polowaniu, ale także ukrywaniu się przed innymi drapieżnikami. A skoro o jedzeniu mowa... Mimo że wygląd M. microstoma może przerażać, to jej dieta nie jest szczególnie spektakularna i ogranicza się głównie do planktonu, meduz i mniejszych od siebie ryb. Stworzenie czeka, aż żywy pokarm pojawi się w pobliżu, a następnie błyskawicznie atakuje. Część naukowców sugeruje, że oczy tej nietypowej ryby mogą być wyposażone w specjalny flirt, który pozwala im wykrywać bioluminescencję małych rybek i meduz.
Źródło: CNET