W tym artykule:

  1. Legendy o niedźwiedziach okazały się prawdą
  2. Zwierzęcy spryt
  3. Kolejne potwierdzenie
Reklama

Morsy ważą nawet do 1300 kilogramów. Ze swoją ogromną masą i kłami wydają się niemożliwe do zabicia przez głodnego niedźwiedzia polarnego. Najnowsze badania wskazują jednak to, że część z nich opracowała brutalną metodę polowania – uderzanie w głowę morsa kamieniem lub bryłą lodu.

Oto pizzly – krzyżówka grizzly i niedźwiedzia polarnego. Powstała przez zmiany klimatu

Wzrost liczebności osobników pizzly zbiega się ze spadkiem liczby niedźwiedzi polarnych. Przewiduje się, że liczba tych drugich spadnie o ponad 30% w ciągu najbliższych 30 lat.
Hybryda niedźwiedzia polarnego i grizzly nazywana jest żartobliwie pizzly, grolar bears lub nanulak (fot. Getty Images)
Hybryda niedźwiedzia polarnego i grizzly nazywana jest żartobliwie pizzly, grolar bears lub nanulak (fot. Getty Images)

Legendy o niedźwiedziach okazały się prawdą

Rdzenni mieszkańcy Grenlandii i Kanady od setek lat przekazują sobie historie o niedźwiedziach zabijających morsy przy użyciu prostych narzędzi. Naukowcy długo nie chcieli w nie wierzyć, jednak zdjęcia GoGo, samca z japońskiego zoo, przedstawiające, jak używa przedmiotów do zdjęcia zawieszonego na haku mięsa, zainspirowały ich do podjęcia badań.

– Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli łowca zamieszkujący Arktykę mówi, że coś widział, warto go wysłuchać, ponieważ najprawdopodobniej ma rację – mówi dr Ian Stirling, znawca niedźwiedzi polarnych.

Naukowcy przeanalizowali obserwacje myśliwych Innuitów, przyrodników i łowców niezwiązanych z rdzennymi ludami Arktyki. Wynika z nich, że nie tylko niedźwiedzie polarne, ale też ich bliscy krewni, niedźwiedzie brunatne, wspomagają się narzędziami podczas polowań. Nie jest to jednak częsta praktyka, a w krainie wiecznej zimy stosuje się ją tylko w przypadku ataku na morsa. Powód jest dość prosty – ich niebagatelne rozmiary. Upolowanie znacznie mniejszej foki nie jest tak wymagające.

Zdolności poznawcze niedźwiedzi polarnych nadal pozostają zagadką dla naukowców.

– Mamy jedynie informacje obserwacyjne, z których wynika, że te zwierzęta są bardzo inteligentne – tłumaczy Stirling.

Jedne świecą w ciemności, inne dożywają blisko 400 lat. Tego nie wiedzieliście o rekinach

Przy okazji zorganizowanego przez National Geographic „Sharkfest”, zbieramy w jednym miejscu najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty dotyczące rekinów.
Żarłacz biały
fot. Getty Images

Zwierzęcy spryt

Gabriel Nirlungayuk, innuicki łowca od dziecka słyszał historie o niedźwiedziach polarnych polujących na morsy. Sam również wielokrotnie miał okazję podejrzeć ich zachowania.

To najmądrzejsi myśliwi – komentuje.

Dodaje też, że czasami niedźwiedzie polarne oszukują foki, udając, że śpią. Wykorzystują wtedy ich ufność i atakują, kiedy zwierzyna łowna podejdzie odpowiednio blisko. Niedźwiedzie potrafią też wytopić przeręble fok, nawet kiedy pokrywa je gruba warstwa śniegu.

Foki to ulubiony przysmak niedźwiedzi polarnych, jednak ze względu na katastrofę klimatyczną jest ich coraz mniej. Głodne i zdesperowane niedźwiedzie coraz częściej polują na morsy. Nie jest to jednak idealna alternatywa. Zabicie zwierzęcia, które ważny ponad tonę wymaga ogromnego wysiłku.

Nie tylko niedźwiedzie potrafią wykorzystywać proste narzędzia. Szympansy na przykład strugają proste włócznie, które następnie wykorzystują podczas polowań na mniejsze ssaki. Delfiny z kolei penetrują dno morskie z gąbkami morskimi w pyskach.

Turystka chciała zrobić sobie zdjęcie z mniszką hawajską. Głos zabrał gubernator stanu

Turyści na Hawajach mają nową, głupią zabawę – robią sobie zdjęcia z mniszkami hawajskimi. Przypominamy, że kuzynki fok szarych od lat są klasyfikowane jako krytycznie zagrożone wygini...
Mniszka hawajska
fot. Getty Images

Kolejne potwierdzenie

W badaniach zespół naukowców opierał się przede wszystkim na zebranych obserwacjach osób trzecich. Po ich publikacji Stirling otrzymał nagranie przedstawiające samicę niedźwiedzia polarnego, która przesuwa bryłę lodu, a następnie zrzuca ją na pływającego morsa.

Reklama

Mówi się, że w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Jak widać, dotyczy to nie tylko polskich podań, ale też tych opowiadanych z innuickich kręgów.

Reklama
Reklama
Reklama