Krążki lodowe na rzece wyglądały jak naleśniki. To zjawisko nietypowe dla Europy
Krążki lodowe najczęściej dryfują po wodach w Ameryce Północnej i w pobliżu Antarktydy. Tym razem formacje powstały w Europie i miały wyjątkowe kształty.
W tym artykule:
Zimowy krajobraz nie musi być monotonny. Fakt, od grudnia do marca w przyrodzie nie uświadczymy zbyt wielu kolorów, ale tym razem nie o barwy chodzi, a o kształty. W mroźne dni wystarczy przyjrzeć się szybom w oknach czy samochodach. Szron tworzy na nich fantazyjne wzory. Jak się okazuje, także kry lodowe mogą zaskoczyć formą. W ostatnich tygodniach 2022 roku przekonali się o tym badacze dzikiej natury w Szkocji.
Krążki lodowe na rzece. Co to za zjawisko?
Przyrodnicy uwiecznili na zdjęciach krążki lodowe. Brytyjczycy nazywają je ice pancakes i rzeczywiście kształtem przypominają okrągłe naleśniki.
Callum Sinclair ze Scottish Invasive Species Initiative (SISI) zaobserwował krążki lodowe na rzece Bladnoch w Wigtownshire w południowo-zachodniej Szkocji. Jego zdjęcia trafiły na profil SISI na Twitterze. Badacz dołączył również nagranie, na którym widać jak „lodowe naleśniki” płyną wraz z prądem rzeki.
Inni internauci relacjonowali, że na początku grudnia krążki lodowe uformowały się również na rzece Kelvin w pobliżu Glasgow i rzece Esk w Lake District w północno-zachodniej Anglii.
W rozmowie z serwisem Live Science Sinclair przyznał, że już wcześniej widywał podobne zjawisko na rzekach, jednak to w Wigtownshire było „szczególnie interesujące” za względu na kształty krążków.
Jak powstają krążki lodowe?
Krążki lodowe można obserwować na zimnych oceanach, jeziorach i rzekach. W przypadku rzek naleśniki powstają, gdy zamarznięta piana na powierzchni wody zostaje uwięziona w wirze. Pozostałe fragmenty zamarzniętej piany i lodu uderzają w formujące się dyski, przez co stają się coraz większe.
Na otwartych wodach proces formowania wygląda nieco inaczej. Wówczas krążki lodowe powstają po rozbiciu lodu powierzchniowego. Fale i prądy powodują, że dyski odbijają się od siebie, co nadaje im zaokrąglony kształt.
Lodowe formacje mogą mieć średnicę o długości od 20 do nawet 200 centymetrów. I choć wydają się masywne, to w rzeczywistości są bardzo kruche. Próba podniesienia krążka najczęściej kończy się jego pęknięciem.
TOP 10 miejsc, gdzie szukać zorzy polarnej
Zorza polarna zachwyca, ale jest też kapryśna. Nigdy nie mamy pewności, że uda nam się ją znaleźć. W tych miejscach szanse są jednak całkiem spore.Piękno zimy na świecie
Charakterystyczne najczęściej krążki powstają na Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej i wodach oblewających Antarktydę. Sprzyjają temu niskie temperatury spadające poniżej zera. Nie jest to klimat typowy dla Wysp Brytyjskich. Dlaczego więc krążki pojawiły się w Szkocji? Odpowiada za to front atmosferyczny uwięziony między Grenlandią a Rosją. Przez tydzień w Wielkiej Brytanii utrzymywały się mrozy, a najzimniej było 12 grudnia w Aberdeenshire w Szkocji. Miejscowe termometry wskazały -17,3 stopnia Celsjusza.
Jesień i zima to też czas, kiedy na północy można z powodzeniem szukać zorzy polarnej. W tym celu turyści najchętniej podróżują do Skandynawii i na Islandię, ale to niejedyne polecane kierunki. Zobacz, gdzie jeszcze warto szukać zorzy polarnej.