Nie tylko lwy i tygrysy. Oto najpiękniejsze małe dzikie koty
Małe dzikie koty tworzą aż 33 różne gatunki. Najpiękniejsze i najbardziej fascynujące z nich uchwycił swoim obiektywem Joel Sartore – jeden z fotografów National Geographic.
W tym artykule:
- Małe dzikie koty – ile jest gatunków?
- Gdzie żyją małe dzikie koty?
- Czym wyróżniają się małe dzikie koty?
- Kim jest Joel Sartore?
- Zobacz małe dzikie koty w obiektywie Joela Sartore
Dzikie koty od dawna fascynują ludzką wyobraźnię zwinnością i elegancją. Około 10 tys. lat temu człowiekowi udało się udomowić te niezwykłe zwierzęta. O tym, jak udomowiono koty, przeczytasz w naszym serwisie. Wiele małych gatunków do dziś jednak żyje w stanie dzikim. Przyjrzał się im Joel Sartore – fotograf współpracujący z National Geographic.
Małe dzikie koty – ile jest gatunków?
Felinologia – tak się nazywa nauka badająca koty – rozpoznaje aż 33 gatunki małych dzikich kotów. W tej grupie panuje dość duże zróżnicowanie, które wynika z unikatowego przystosowania się zwierząt do konkretnego środowiska. Wśród nich znajdują się tak wyjątkowe gatunki jak kotek rudy czy ocelot nadrzewny. Kotek rudy (Prionailurus rubiginosus), którego długość ciała bez ogona nie przekracza 48 cm, jest uznawany za najmniejszego dzikiego kota na świecie. Z kolei ocelot nadrzewny (Leopardus wiedii) wyróżnia się niezwykłymi zdolnościami wspinania się po drzewach.
Gdzie żyją małe dzikie koty?
W przeciwieństwie do swoich większych krewnych, takich jak lwy czy tygrysy, małe dzikie koty można spotkać w znacznie większej liczbie ekosystemów na Ziemi. Te niewielkie zwierzęta dobrze się czują w deszczowych lasach Ameryki Południowej, gdzie żyją oceloty. Można je spotkać w południowych krajach Afryki, gdzie żyje m.in. kot czarnołapy (Felis nigripes). Niektóre gatunki jak kot pustynny (Felis margarita), świetnie odnajdują się na pustyni. To wszystko świadczy o ogromnych zdolnościach adaptacyjnych kotów.
Ciekawostki o żółwiach pokazują, jakie to niezwykłe zwierzęta. Mogą pokonywać tysiące kilometrów
Żółwie wyglądają jak prehistoryczne zwierzęta. Żyły na naszej planecie już wtedy, gdy chodziły po niej dinozaury. Są starsze od krokodyli czy węży – pochodzą sprzed aż 200 mln lat....Czym wyróżniają się małe dzikie koty?
Zachowania małych dzikich kotów są równie fascynujące, co ich unikatowy wygląd. Wiele z nich doskonale wspina się na drzewa. Takie zdolności można zaobserwować m.in. u pantery mglistej (Neofelis nebulosa) czy u ocelota andyjskiego (Leopardus jacobita). W ten sposób małe dzikie koty zwinnie poruszają się po swoich siedliskach. Kotek cętkowany (Prionailurus viverrinus) z kolei doskonale potrafi nurkować i łowić ryby. Pomimo niewielkich rozmiarów wszystkie gatunki małych dzikich kotów są znakomitymi łowcami.
Mimo swojego znaczenia wiele gatunków małych dzikich kotów stoi przed znacznymi wyzwaniami w zakresie ochrony ich gatunków. Największymi zagrożeniami dla tych niewielkich zwierząt są:
- utrata siedlisk,
- kłusownictwo.
Niestety wyzwaniem dla małych dzikich kotów jest również ich mniejsza rozpoznawalność. Dużo więcej uwagi poświęca się ochronie również zagrożonych wielkich kotów, które po prostu bardziej działają na wyobraźnie. Tymczasem podnoszenie świadomości na temat trudnej sytuacji małych kotów jest równie ważne, a w zasadzie kluczowe dla zapewnienia ich dalszego istnienia.
Kim jest Joel Sartore?
Autor zdjęć, Joel Sartore to wielokrotnie nagradzany fotograf, mówca, autor, działacz na rzecz ochrony przyrody. W 2018 roku Joel Sartore został wyróżniony tytułem Odkrywcy Roku National Geographic. Jest stałym współpracownikiem magazynu National Geographic.
Joel specjalizuje się w dokumentowaniu zagrożonych gatunków i krajobrazów na całym świecie. Jest założycielem Photo Ark, liczącego już 25 lat projektu fotograficznego, którego celem jest ratowanie gatunków i siedlisk. Do dzisiaj Joel odwiedził z aparatem 40 krajów i sfotografował przedstawicieli ponad 6 tys. gatunków zwierząt. Docelowo, w tym niecodziennym fotograficznym archiwum, ma znaleźć się blisko 12 tys. zdjęć przedstawicieli ptaków, ryb, ssaków, gadów, płazów i bezkręgowców. Sartore fotografuje zwierzęta duże i małe z równym zaangażowaniem i szacunkiem. Efektem jego pracy są piękne, kameralne i przykuwające uwagę portrety.
Zobacz małe dzikie koty w obiektywie Joela Sartore
Zobacz galerię 20 niezwykłych zdjęć małych dzikich kotów. Zdjęcia znajdziesz poniżej tego artykułu.
Nasz ekspert
Łukasz Załuski
Redaktor naczelny „National Geographic Polska". Uważny obserwator zmieniającego się świata i nowych trendów w technologiach. Miłośnik tenisa i europejskich stolic.1 z 20
Karakal
Zwany również złotokotem. Nie boi się atakować większych od siebie zwierząt – nawet czterokrotnie większe owce.
2 z 20
Kotek bengalski (Prionailurus bengalensis)
Można go spotkać w Azji Południowo-Wschodniej. W wyniku skrzyżowania kotka bengalskiego z kotem domowym powstała popularna rasa bengalska.
3 z 20
Kotek kusy (Prionailurus planiceps)
Do 1985 roku uznawany za gatunek wymarły. Zaobserwowany ponownie na Borneo i Sumatrze.
4 z 20
Ryś euroazjatycki
Największy z czterech gatunków rysi występuje od Europy przez Rosję, aż po Azję. Jego populacja światowa ma się dobrze, choć w niektórych miejscach trzeba ją szczególnie chronić.
Fot. Joel Sartore
5 z 20
Serwal sawannowy (Leptailurus serval)
Można go spotkać w Afryce. Osiąga nawet 92 cm długości ciała bez ogona.
6 z 20
Kot stepowy (Felis lybica ornata)
Żyje na stepach Azji Środkowej.
7 z 20
Kot nubijski (Felis lybica)
Pochodzi z Tunezji. Jest aktywny nocą. Poluje na gryzonie i pajęczaki.
8 z 20
Kotek cetkowany (Prionailurus viverrinus)
Zwany inaczej tarajem. Doskonale łowi ryby. Grube futro chroni go przed wilgocią, a budowa łap i ogona przypomina płetwy i ster.
9 z 20
Ocelot nadrzewny (Leopardus wiedii)
Żyje w Ameryce Południowej, gdzie znakomicie porusza się po wysokich drzewach.
10 z 20
Jaguarundi amerykański (Herpailurus yagouaroundi)
Można je spotkać w Meksyku i w Ameryce Środkowej.
11 z 20
Kotek bengalski (Prionailurus bengalensis)
Żyje w Azji Południowo-Wschodniej.
12 z 20
Manul stepowy (Otocolobus manul)
Wyróżnia się niepowtarzalnym pyszczkiem. Zdjęcia manuli z miną sprawiającą wrażenie obrażonej często trafiają na internetowe memy.
13 z 20
Mormi złocisty (Catopuma temminckii)
Choć najczęściej występują w barwie rudoczerwonej lub złotobrązowej, zdarzają się egzemplarze czarne i szare.
14 z 20
Ryś iberyjski (Lynx pardinus)
W 2022 roku żyło zaledwie 1600 egzemplarzy tego gatunku. Dzięki pracy przyrodników populacja rysia iberyjskiego ponownie rośnie.
15 z 20
Złotokot afrykański (Caracal aurata)
Mieszka w lasach zachodniej i centralnej Afryki.
16 z 20
Ryś kanadyjski (Lynx canadensis)
Posiadacz najpiękniejszych kocich łap, które służą mu za rakiety śnieżne.
17 z 20
Kot rdzawy (Prionailurus rubiginosus)
To najmniejszy z dzikożyjących kotów Indii i Sri Lanki.
18 z 20
Ryś iberyjski (Lynx pardinus) – inne ujęcie
W 2022 roku żyło zaledwie 1600 egzemplarzy tego gatunku. Dzięki pracy przyrodników populacja rysia iberyjskiego ponownie rośnie.
19 z 20
Ocelot argentyński (Leopardus geoffroyi)
Doskonale się czuje na pampach południowej części Ameryki Południowej.
20 z 20
Lamparcik marmurkowy (Pardofelis marmorata)
Ogromny ogon pozwala mu balansować na gałęziach drzew podczas wycieczek po lasach Południowej Azji.