„Nadchodzi piekło”. Meteorolodzy ostrzegają przed falą gorąca
Europę czekają jeszcze większe upały. Szczyt temperatur ma trwać do piątku, według map meteorologicznych pas gorąca rozciągnie się od Hiszpanii po Polskę.

Badacze już szykują się na przepisywanie rekordów, bo normy mogą zostać przekroczone od 11 do nawet 17 stopni Celsjusza. Najtrudniej ma być na tak zwanych „wyspach gorąca”, czyli obszarach dużych miast, gdzie nie ma zieleni.
Mika Rantagen, meteorolog z Finlandii przyznaje, że komputerowy model prognoz na najbliższe dni wygląda jak „coś zupełnie niesłychanego w Czerwcu” jeśli chodzi o klimat na przykład we Francji.
- Fale gorąca to cisi mordercy – napisał na Twitterze Stefan Rahmstorf, klimatolog z uniwersytetu w Poczdamie – Europejska fala gorąca w 2003 roku pociągnęła za sobą około 70 tysięcy ofiar. Ostatnie gorące lato w Niemczech wedle ocen miało spowodować przynajmniej tysiąc zgonów.
Najwyższe temperatury mają występować na zachodzie w centrum Europy. Najmocniej „oberwie” gorącem Hiszpania i Francja, gdzie spodziewane są upały powyżej 40 stopni Celsjusza przez trzy dni.
Hiszpańska meteorolog Silvia Laplana określiła to bardzo dosadnie pisząc „El infierno is coming” na Twitterze, czyli po prostu, że „nadchodzi piekło”. 40,6 stopnie, które mają pojawić się w Madrycie będą najwyższą temperaturą tam zanotowaną kiedykolwiek.
W Paryżu upał ma dojść do poziomu 37,7 stopni. Stolica Francji obecnie ma ogłoszony pomarańczowy alarm w związku z gorącem. Skala i rodzaje tego typu alarmów powstały po fali upałów w 2003 roku. Ocenia się, że przez gorąc umarło wtedy 15 tysięcy osób we Francji. W innych miejscach kraju spodziewa się nawet 45 stopni, co przebije rekord sprzed 16 lat. Wynoisł on 44,1 C.
W Polsce najbliższe dni mają przynieść lekkie ochłodzenie i opady deszczu. Potem jednak znów uderzy w nas gorąc, a temperatury osiągną pułap 30 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia o upałach: 1 stopnia dla 8 powiatów i 2 stopnia dla aż 262. Na wschodzie temperatura może sięgnąć 36 stopni, w centrum 34.
Mapa z zaznaczonymi obszarami zagrożonymi upałami (czerwony - 2 stopnień, ciemno żółty - 1 stopień). Źródło: IMGW
Czy naprawdę to człowiek jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Można oczywiście się bronić, ale Rahmstorf przytacza obciążające nasz gatunek dane.
- Najgorętsze lata w Europie od 1500 roku to 2018, 2010, 2003, 2016 i 2002 – napisał na Twitterze.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa