Miłość rodzicielska jest najpiękniejsza. Udowadniają to wzruszające zdjęcia zwierząt
Nie ma silniejszej więzi nad miłość między rodzicem i dzieckiem. I jest to prawidło dotyczące nie tylko ludzi. Rodzicielstwo jest wyjątkowe, także w świecie dzikich zwierząt. Zobacz wyjątkowe ujęcia autorstwa fotografów National Geographic, które są na to dowodem.
- Katarzyna Grzelak
Niektóre matki składają jaja w koronach drzew lub na dnie morza, podczas gdy inne wydają na świat młode w swoich norach i jamach. Niektóre pozostają same, inne mogą liczyć na partnerów. Chronią swoje dzieci przed zimnem, głodem i drapieżnikami. A czasem też przed innymi swoimi dziećmi.
Cud narodzin w świecie zwierząt ma wiele obliczy. I niejedno może was zaskoczyć. Czy wiecie, że ośmiornica, aby dać życie potomstwu, musi poświęcić swoje własne życie?
Ale są też takie matki, które swoich dzieci nigdy nie zobaczą. Pozostawiają zakopane w piasku jaja i wyruszają w dalszą wędrówkę. A młode po wykluciu muszą radzić sobie same.
Zobaczcie galerię, która pozwoli wam zajrzeć do tego tajemniczego i często niedostępnego dla człowieka świata.
1 z 14
(Photograph by NORBERT ROSING, Nat Geo Image Collection)
Niedźwiedzie polarne odpoczywają w towarzystwie mamy, Wapusk National Park in Manitoba, Kanada.
2 z 14
(Photograph by JEFFREY KERBY, Nat Geo Image Collection)
Dżelady często mylone są z pawianami, ale są ostatnimi żyjącymi członkami rodzaju Theropithecus. Są to zwierzęta bardzo społeczne.
3 z 14
Photograph by BRENT STIRTON, Nat Geo Image Collection
Matki sokołów wychowują młode w gniazdach zbudowanych przez bociany, orły lub inne ptaki. Samica ze zdjęcia siedziała na jajach przez ponad miesiąc, nigdy nie opuszczając gniazda, podczas gdy jej partner przynosił jej jedzenie.
4 z 14
Photograph by NORBERT ROSING, Nat Geo Image Collection
Wycie wilka powoduje, że szczenię podskakuje z radości. Wilki wykazują imponującą cierpliwość wobec młodych, a w ich wychowaniu bierze udział całe stado, nie tylko rodzice.
5 z 14
Photograph by GREG LECOEUR, Nat Geo Image Collection
Samica humbaka - inaczej długopłetwca oceanicznego - wydaje potomstwo co dwa, trzy lat. Szczególnie troskliwie opiekuje się młodym przez pierwszy rok życia.
6 z 14
Photograph by DAVID LIITTSCHWAGER, Nat Geo Image Collection
Ośmiornica ponosi wyjątkowe poświęcenie, aby opiekować się jajami. Strzeże ich, nie ruszając się. Nie opuszcza jaj nawet po to, aby udać się po pożywienie, więc wysiadywanie jaj wiąże się dla niej z powolną śmiercią.
7 z 14
Photography by ZSSD, Minden Pictures
Skorpion cesarski, jeden z największych skorpionów na świecie, nosi na plecach swoje niedojrzałe potomstwo. Samice skorpionów cesarskich rodzą średnio od 9 do 32 młodych. „Niemowlęta ” są całkowicie zależne od matki przez pierwsze kilka tygodni po urodzeniu.
8 z 14
Photograph by JENNIFER HAYES, Nat Geo Image Collection
Wyjątkowy moment między foczą mamą a szczenięciem. Młode foki muszą szybko osiągać samodzielność, aby nie stać się łupem dla drapieżników. Przez pierwsze dni matka karmi je tłustym mlekiem, dzięki czemy błyskawicznie rosną. Ale sama w tym czasie nie przyjmuje pożywienia.
9 z 14
Photography by Thomas Marent, Minden Pictures
Rodzina makaków japońskich korzysta z ciepłej kąpieli, która pomaga im odpocząć oraz budować rodzinną więź. Co ważne, społeczności makaków skupione są wokół samic.
10 z 14
Photograph by JOEL SARTORE, Nat Geo Image Collection
Nosorożce sumatrzańskie, gatunek krytycznie zagrożony. Na wolności pozostaje mniej niż 80 przedstawicieli tego gatunku. Na zdjęciu matka i młode żyjący w ogrodzie zoologicznym. Ciąża nosorożca sumatrzańskiego trwa 15 miesięcy.
11 z 14
Photograph by Suzi Eszterhas, Minden Pictures
Trzydniowe szczenię wydry morskiej unosi się na grzbiecie matki. Wydry są samotnymi matkami i mają niełatwe zadanie. Przez pierwszy miesiąc cały czas muszą opiekować się młodym, które nie potrafi pływać. To utrudnia im poszukiwanie pożywienia.
12 z 14
Photograph by ZSSD, Minden Pictures
Cielęta hipopotamów często przychodzą na świat w wodzie. Nic dziwnego, samice spędzają w wodzie nawet 16 godzin na dobę. Na szczęscie młode potrafią ssać mleko nawet pod wodą.
13 z 14
Photograph by Doug Gimesy, Minden Pictures
Nietoperza matka owija skrzydłami młode, które w pierwszych dniach życia nie potrafi regulować temperatury własnego ciała. Kiedy młode podrośnie, ale wciąż nie jest w stanie latać, pozostaje w kolonii a matka przynosi mu pożywienie. Ona i dziecko rozpoznają się po zapachu i dźwięku.
14 z 14
Photograph by STEFANO UNTERTHINER, Nat Geo Image Collection
Ciąża u kangura rdzawoszyjego trwa zaledwie miesiąc. Noworodek dorasta w torbie u mamy, gdzie spędza około 9 miesięcy.