Mocz tilapii przyciąga samice
Feromony zawarte w moczu tej popularnej ryby hodowlanej działają zachęcająco na potencjalne partnerki – dowodzi nowe badanie.

Choć naukowcy od dawna podejrzewali, że uryna może mieć wpływ na dobieranie się przedstawicieli gatunku tilapia mozambijska (Oreochromis mossambicus) w pary, dopiero teraz w pełni zrozumieli ten mechanizm – pisze Stefan Sirucek, współpracownik amerykańskiej redakcji "National Geographic".
Arena tarła
Wszystkiemu winna struktura społeczna tilapii, bardzo skomplikowana jak na organizm, który kojarzy nam się głównie z mrożonym filetem.
– To bardzo interesująca ryba. Tilapie są bardzo towarzyskimi zwierzętami, a samce tworzą tzw. areny tarła – mówi Tina Keller-Costa z Centrum Nauk Morskich Uniwersytetu Algarve w Portugalii, kierownik badań. – Dominujące samce znajdują się zwykle w samym jej centrum i agresywnie bronią niewielkiego terytorium. I to one mają dostęp do samic.
Podczas rywalizacji, samce dużo sikają. Gdy naukowcy zbadali mocz dominujących i uległych im samców, znaleźli feromon, który zawierał pewien steryd podobny do progesteronu, żeńskiego hormonu rozrodczego – relacjonują naukowcy w magazynie "Current Biology". Im bardziej dominujący był samiec, tym więcej feromonu zawierała jego uryna.
Większy żołądek, więcej moczu
Autorzy badania przekonują, że samice są w stanie wyczuć wspomniany feromon. Jest on dla nich wskaźnikiem, z którym samcem warto związać swoją przyszłość. Feromon nie tylko przyciąga partnerki, ale stymuluje również produkcję hormonu powodującego dojrzewanie jajeczek.
Ale dominujące samce w badaniu wyróżniały się nie tylko składem uryny. W oczy rzucał się ich większy żołądek. – Potrafią go powiększać, by zmieścić w sobie większy zapas moczu. Kiedy znajdą się w pobliżu samicy bądź konkurencyjnego samca, wyciskają jego zawartość na zewnątrz – mówi Keller-Costa.
Ucieczka z hodowli
Tilapia pochodzi z Afryki. Znamy około stu gatunków tej ryby, jednak tylko dwa – tilapia mozambijska i tilapia nilowa (Oreochromis niloticus) – są jadane. Dziś to druga po łososiu najpopularniejsza ryba hodowlana (w Polsce hoduje się ją m.in. w akwakulturach o zamkniętym obiegu wody). Jest gatunkiem inwazyjnym i często ucieka z hodowli. Przedostawszy się do ekosystemu, szybko wypiera lokalną faunę. Naukowcy przekonują, że ich odkrycie może ułatwić odławianie samic ze zbiorników, a tym samym przystopować tę ekspansję w przyrodzie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa