Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Jak wygląda morze gwiazd na Malediwach?
  2. Czym jest morze gwiazd?
  3. Jak dotrzeć na wyspę Vaadhoo?
  4. Kiedy podziwiać morze gwiazd na Malediwach?

Egzotyczna przyroda, białe rajskie plaże, turkusowa woda, gwarancja dobrej pogody, idealne warunki do nurkowania, luksusowe kurorty, interesująca architektura i zabytkowe meczety – atrakcje Malediwów można mnożyć i mnożyć, ale to najwyraźniej za mało. Tym, co jeszcze przyciąga turystów do egzotycznego raju, jest wyspa Vaadhoo, a konkretnie – tamtejsza plaża, przy której woda mieni się tysiącami świetlnych punktów, niczym niebo w bezchmurną noc.

Jak wygląda morze gwiazd na Malediwach?

Niektóre zjawiska dosłownie zapierają dech w piersiach i dają poczucie obcowania z czymś całkowicie nierealnym. Biała tęcza, widmo Brockenu, latarnia Maracaibo – to zaledwie kilka przykładów. Do tej listy należy dopisać także morze gwiazd. Ci, którzy mieli okazję obserwować ten niezwykły spektakl natury, określają go jako niebo rozpościerające się u stóp. Niebo, w którym można się zanurzyć, nie w przenośni, a dosłownie.

Kiedy zapada noc, woda u wybrzeży wyspy Vaadhoo nabiera zielono-niebieskiego blasku. Można odnieść wrażenie, że w Oceanie Indyjskim odbija się rozgwieżdżone niebo, choć bliższe prawdy wydaje się stwierdzenie, że gwiazdy spadły z firmamentu i zanurzyły się w turkusowej wodzie.

Czym jest morze gwiazd?

Czasami można usłyszeć, że morze gwiazd na Malediwach to najniezwyklejsze miejsce w obrębie całego archipelagu. Wertując atlasy i przyglądając się mapom, nie można jednak znaleźć tego miejsca. To dlatego, że w rzeczywistości nie mówimy tu o obszarze geograficznym. Jak wspomnieliśmy wcześniej, morze gwiazd jest zjawiskiem. Nie pogodowym i nie optycznym, a wynikającym z zachodzących w wodzie reakcji chemicznych.

W praktyce nie mówimy tu o niczym innym niż o efekcie bioluminescencji. Pod tym pojęciem kryje się zdolność niektórych organizmów do wytwarzania i emitowania światła.

Gwiazdy w morzu to w rzeczywistości plankton

W tym przypadku, za występowanie tego efektu odpowiadają bruzdnice – mikroskopijny fitoplankton. Te proste organizmy reagują na ruch wody, wywołany przez pływające zwierzęta, fale lub prąd. Pobudzone w ten sposób, zaczynają wydzielać lucyferynę – substancje chemiczną, która w kontakcie z tlenem emituje światło.

Czemu służy to spektakularne zjawisko? W naturze, bioluminescencja ma kilka zastosowań. Czasami służy wabieniu ofiary, zwłaszcza w morskich głębinach, gdzie praktycznie nie dociera światło. W tym przypadku to jednak nic innego, jak mechanizm obronny. Plankton emituje światło wyłącznie w momencie, gdy ruch wody komunikuje mu, że może spodziewać się ataku. W ten sposób te drobne organizmy starają się odstraszyć potencjalnego drapieżnika.

Jak dotrzeć na wyspę Vaadhoo?

Wyspa Vaadhoo, zaliczana do atolu Raa, znajduje się w odległości około 190 kilometrów od Male, stolicy wyspiarskiego państwa. Żeby tam dotrzeć, na międzynarodowym lotnisku należy „złapać” krajowy lot do portu lotniczego na wyspie Ifuru. Tam można wynająć łódź, którą dopłynie się do Vaadhoo, lub skorzystać z oferty wycieczkowej jednego z wielu tamtejszych biur turystycznych. Jako że zjawisko morza gwiazd można zaobserwować nocą, najlepiej zarezerwować nocleg. Na wyspie działa kilka hoteli.

Kiedy podziwiać morze gwiazd na Malediwach?

Należy podkreślić, że morze gwiazd na Malediwach w żadnym wypadku nie jest zjawiskiem stałym. Nie pojawia się też cyklicznie. Można je zaobserwować wyłącznie wtedy, gdy w wodzie pojawia się odpowiednio duże nagromadzenie planktonu. Wpływ na to mają także inne czynniki, jak temperatura wody, pora roku, a nawet faza księżyca.

Najdogodniejsza do obserwacji jest pora sucha, która na Malediwach trwa od grudnia do kwietnia. Niebo jest wówczas bezchmurne, a woda u wybrzeży archipelagu – stabilna. Szczególnie warto celować w luty i marzec, kiedy nagromadzenie planktonu jest największe. Z poziomu plaży świecący plankton prezentuje się wyjątkowo efektownie, ale czasami trzeba „pomóc” tym niewielkim organizmom. Żeby wzbudzić reakcję bioluminescencji, najlepiej po prostu zanurzyć się w wodzie.

Morze gwiazd na Malediwach to „loteria”

Podkreślamy nawet przebywanie na Malediwach w teoretycznie najdogodniejszym terminie nie daje żadnej gwarancji zaobserwowania morza gwiazd. Tak jak wspomnieliśmy, obecność fitoplanktonu u wybrzeży wyspy Vaadhoo nie jest stała, a w przypadku niewielkiego nagromadzenia tych mikroskopijnych organizmów, nie uda się zauważyć emitowanego przez nie światła.

Reklama

Gdzie jeszcze można podziwiać morze gwiazd?

Warto zaznaczyć, że efekt rozgwieżdżonego morza nie pojawia się wyłącznie u wybrzeży wyspy Vaadhoo. W tym miejscu należy przypomnieć, że plankton nie ma zdolności do poruszania się w pełni kontrolowany sposób. Dryfuje niesiony prądami morskimi, przez co może dotrzeć w dowolne miejsce.

Nasz autor

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama