Na plażach Florydy wykluwają się prawie wyłącznie samice żółwi. Samców brak. To skutek katastrofy klimatycznej
Wzrost temperatur może zagrażać przetrwaniu żółwi morskich. Eksperci z Florydy alarmują, że w nagrzanym piasku rozwijają się jedynie samice tych gadów. Badacze z jednego z ośrodków opiekujących się żółwiami od 4 lat nie widzieli ani jednego samca.
W tym artykule:
Płeć żółwi morskich zależy od temperatury piasku, w którym składane są jaja. Jeśli nie przekracza 27o C, z jaj wykluwają się samce. Natomiast jeśli jest wyższa niż 31 st. C, na świat przychodzą samice. W przypadku, gdy temperatura fluktuuje między tymi granicznymi wartościami, część młodych żółwi będzie samcami, a część samicami.
Informacje te pochodzą ze strony amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej (National Ocean Service, należącej do Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery). Można na niej również przeczytać, że im cieplejszy piasek na plażach, tym więcej rodzi się samic. Zaburza to stosunek ilości przedstawicieli obu płci u różnych gatunków żółwi morskich i może być groźne dla ich przetrwania.
Złe wieści z Florydy
O tym, że jest to prawda, są przekonani zoolodzy z Florydy. W zeszłym tygodniu pracownicy jednego ze szpitali opiekujących się żółwiami morskimi w tym stanie alarmowali, że przez ostatnie cztery lata nie widzieli ani jednego samca. W przegrzanym piasku na świat przychodziły wyłącznie samice żółwi.
– Przerażające jest to, że ostatnie cztery lata na Florydzie były rekordowo ciepłe – powiedziała agencji Reuters Bette Zirkelbach, menedżerka ze Szpitala Żółwi w mieście Marathon położonym na archipelagu Florida Keys. – Naukowcy, którzy przez ten czas badali żółwie jaja i wyklute z nich młode, ani razu nie natrafili na samca – dodała.
Nie jest to pierwszy przypadek tego rodzaju na świecie. Badania z 2018 roku wykazały, że aż 99%. żółwi wykluwających się wówczas na północnym krańcu Wielkiej Rafy Koralowej to były samice. W południowej części Rafy stanowiły one około 65% populacji.
Miasto manatów. Urzekające ssaki z King's Bay.
W Crystal River na Florydzie wszystko dotyczy manatów. Przed lokalnym ratuszem stanął czerwono-biało-niebieski posąg zagrożonego morskiego ssaka. A tutejszy obszar ochrony manatów King's Bay...Ile jest gatunków żółwi morskich
Do rodziny żółwi morskich należy 7 gatunków. Są wśród nich m.in.
- żółw australijski,
- żółw zielony,
- żółw szylkretowy,
- żółw karetta.
Większość jest zagrożona wyginięciem. Niektóre – jak żółw szylkretowy – krytycznie. Więcej na temat żółwia szylkretowego przeczytasz w innym naszym artykule.
To powoduje, że wieści, jakie napłynęły z Florydy, większość specjalistów uważa za niepokojące. – W nadchodzących lata populacje żółwi gwałtownie się zmniejszą, ponieważ genetyczna różnorodność w ramach gatunku będzie niewystarczająca – uważa Melissa Rosales Rodriguez, opiekunka żółwi z żółwiego szpitala w Miami. – Samic będzie zbyt dużo w stosunku do samców, by sezon godowy mógł zakończyć się sukcesem – powiedziała Rodriguez w wywiadzie dla Reutersa.
Zaskakujące znalezisko w krypcie Majów. Archeolodzy odkryli, że z ludzkich prochów tworzono piłki do gry
Archeolodzy odkryli, że w krypcie Majów nie tylko kremowano ludzi. W miejscu tym rdzenni mieszkańcy mieli wytwarzać gumowe piłki, które wykorzystywane były do tajemniczej rytualnej gry.Czy żółwie morskie są zagrożone wyginięciem
Niektórzy badacze są jednak innego zdania. Zwracają uwagę, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie da się bowiem określić, jaki jest optymalny stosunek samic do samców u danego gatunku. Wbrew pozorom wcale nie musi to być jeden do jednego.
– Gdy temperatury rosną, u wszystkich żółwi morskich rodzi się więcej samic – powiedziała portalowi „Insider" dr Lucy Hawkes, ekolożka z Uniwersytetu Exeter, która zajmuje się tym zagadnieniem od piętnastu lat. Często zdarza się, że aż z 90 proc. złożonych jaj na świat przychodzą samice. To według naukowczyni oznacza, że wcale nie potrzeba wiele samców, żeby zapłodnić jaja i zapewnić gatunkowi przetrwanie. Zdaniem Hawkes jest nawet możliwe, że więcej samic przychodzących na świat u żółwi morskich to ewolucyjna adaptacja chroniąca gatunek przed wyginięciem.
Niezależnie od tego wszyscy są zgodni, że wzrost temperatur spowodowany globalnym ociepleniem wywiera silną presję na wiele gatunków zwierząt morskich. Stanowi tym samym zagrożenie dla bioróżnorodności i przetrwania całych ekosystemów.
Źródło: Reuters, National Ocean Service, Insider