„Najsmutniejszy słoń świata” nie żyje. Mali w niewoli spędziła ponad 40 lat
Słonica Mali, czyli „najsmutniejszy słoń świata”, nie żyje. Zwierzę zmarło w zoo w Manili na Filipinach, gdzie przebywało w niewoli od ponad czterech dekad.

W tym artykule:
Przykra wiadomość dotarła do nas z Filipin. Nie żyje słonica Mali z manilskiego zoo, która ze względu na warunki, w jakich przyszło jej dorastać, była nazywana przez środowiska pro-zwierzęce „najsmutniejszym słoniem świata”. Choć na przestrzeni lat wiele organizacji i fundacji apelowało o poprawę jej losu, zwierzę niemal całe życie spędziło samotnie w niewoli.
Nie żyje „najsmutniejszy słoń świata”
O śmierci najsłynniejszej mieszkanki zoo w Manili poinformowała burmistrz miasta Honey Lacuna na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Mali trafiła do tamtejszego ogrodu zoologicznego w 1981 roku, mając zaledwie 11 miesięcy. Zwierzę było prezentem rządu Sri Lanki dla Imeldy Marcos, pierwszej damy Filipin w latach 1965-1986 i żony prezydenta Ferdinanda Marcosa.
Mali była jedynym słoniem w stołecznym zoo. Jej poprzedni, zarazem pierwszy i ostatni towarzysz, słoń Siwa, który trafił pod opiekę w 1977, zmarł w 1990 r. Właśnie dlatego słonica została nazwana przez aktywistów „najsmutniejszym słoniem świata”.

Według relacji zagranicznych serwisów, w ciągu ostatnich dni stan zdrowia Mali drastycznie się pogorszył. W miniony piątek główny lekarz weterynarii zoo, dr Heinrich Patrick Peña-Domingo zaobserwował, jak słonica bezustannie pocierała trąbą o ścianę, co wskazywało na ból.
Na kilka godzin przed śmiercią zwierzę leżało na boku i ciężko oddychało. Mimo udzielonej pomocy nie udało się go uratować. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że słonica chorowała na nowotwór.
Nie żyje kobra ugryziona przez dziecko. Wcześniej ukąsiła ośmiolatka
Kobra uchodzi za jednego z najbardziej niebezpiecznych gadów na świecie. Nie jest jednak niepokonana.
Historia bez happy endu
– Odszedł jeden z najsmutniejszych słoni na świecie. (...) Spoczywaj w pokoju, Mali, zasługujesz na o wiele więcej – przekazała organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).
Fundacje działające na rzecz prawa zwierząt od lat zabiegły o lepsze warunki dla słonicy. Wiele z nich apelowało nawet do władz manilskiego zoo, by Mali została przewieziona do sanktuarium w Tajlandii. W pomoc „najsmutniejszemu słoniowi świata” zaangażował się także m.in. Paul McCartney, członek legendarnego zespołu The Beatles. Ogród zoologiczny nie podzielał jednak opinii strony przeciwnej, argumentując, że zwierzę od zawsze żyje w niewoli i jest przyzwyczajona do panujących warunków.
Informacja o śmierci „najsmutniejszego słonia świata” poruszyła nie tylko pro-zwierzęcych aktywistów, ale również internautów. Szczególnie tych, którzy na własne oczy mogli zobaczyć, jak wyglądała codzienność Mali. – Widząc spacerującą Mali, poczułam, jak bardzo samotny jest ten słoń. Złamało mi to serce… Teraz ogłoszono, że Mali zmarła – napisała jedna z użytkowniczek platformy X (dawniej Twitter), cytowana przez BBC.
Inni z kolei wyrazili nadzieję, że podobna tragedia już nigdy się nie wydarzy, a słonie nie będą zamykane w ogrodach zoologicznych. Choć władze filipińskiej stolicy już zapowiedziały, że zwrócą się do rządu Sri Lanki o podarowanie ich krajowi kolejnego zwierzęcia.
To nie zwykli kłusownicy, a zorganizowane gangi. Jak zmieniała się walka o kość słoniową
W ostatniej dekadzie przemyt kości słoniowej stawał się coraz bardziej profesjonalny i zmilitaryzowany. Zorganizowane siatki kłusowników urządzają polowania w regionach niestabilnych polity...
Przypomnijmy, że w 2022 roku swój finał miała głośna sprawa słonicy Happy z zoo na Bronksie. Po trwającej przeszło rok batalii sądowej, sędziowie stanu Nowy Jork, stosunkiem głosów 2 do 5, oddalili wniosek organizacji Nonhuman Rights Project, która domagała się uwolnienia zwierzęcia. Sugerując, że jest ono bezprawnie przetrzymywane w niewoli.
Nowojorski sąd apelacyjny zdecydował, że nie może uznać zwierzęcia za podmiot prawny – a tym samym, że nie można go uwolnić z ogrodu zoologicznego.
– Nikt nie twierdzi, że słonie nie są inteligentnymi stworzeniami zasługującymi na właściwą opiekę i współczucie. Jednak w dotychczasowym orzecznictwie, zarówno stanowym, jak i federalnym, nie ma precedensu pozwalającego wesprzeć wniosek, że prawny nakaz zwolnienia osoby uwięzionej dotyczy lub powinien dotyczyć zwierzęcia – brzmiał fragment orzeczenia.
Źródło: bbc.com
Nasz ekspert
Igor Szulim
Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zapomnij o dalekich podróżach. Turystyczny hit 2025 jest tuż za polską granicą
Nieprzypadkowo mówi się o nim coraz więcej. Ten kierunek może być podróżniczym hitem 2025. Szczególnie wśród Polaków, którzy marzą o spokojnym wyjeździe, bez dalekich lotów.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa