W tym artykule:

  1. Najstarsze drzewo w Europie
  2. Najstarsze drzewa Europy
  3. Ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce?
  4. Ciekawostki o drzewach
Reklama

W poszukiwaniu najstarszego drzewa w Europie, musimy się udać na północ kontynentu. Konkretnie do regionu Dalarna w środkowej części Szwecji, niedaleko granicy z Norwegią. To właśnie tutaj – jak twierdzą naukowcy – znajdziemy prawdopodobnie najstarszy nie tylko na Starym Kontynencie, ale i na całym świecie okaz, liczący ponad 9,5 tys. lat.

Najstarsze drzewo w Europie

Najstarsze drzewo w Europie jest jednocześnie najstarszym drzewem świata. Rosnący na terenie Parku Narodowego Fulufjället świerk liczy przeszło 9,5 tys. lat. Ponad 9000-letni okaz został odkryty w 2004 roku przez parę naukowców z Uniwersytetu w Umeå w północnej Szwecji. Leif Kullman i Lisa Öberg nazwali świerk „Old Tjikko” („Stary Tjikko”) na cześć swojego zmarłego psa, który wabił się Tjikko.

Przeprowadzone wówczas metodą węgla C-14 badania wskazały, że korzenie świerku mają rekordowe 9565 lat. Tym samym można przypuszczać, że jego początki sięgają prawdopodobnie ostatniej epoki lodowcowej.

„Old Tjikko” został odkryty w 2004 roku (fot. Photosbypatrik/Getty Images)

„Stary Tjikko” jest genetem, czyli rośliną powstałą z jednej zygoty, generującą na przestrzeni wieków nowe odnogi. Dzięki umiejętności klonowania, z obumarłego pnia (po upływie ok. 600 lat) wyrastał kolejny, a świerk mógł zachować swoją żywotność.

W lutym 2023 r. media obiegła informacja, że na skutek intensywnych opadów śniegu i silnych porywów wiatru najstarsze drzewo w Europie straciło swój wierzchołek. Pięciometrowy okaz uległ skróceniu o metr. Władze parku zapewniły jednak, że świerk ma się dobrze i nie grozi mu zniszczenie.

Najstarsze drzewa Europy

Wymieniając najstarsze okazy w Europie, nie sposób nie wspomnieć o cisie z Llangernyw. Walijski cis pospolity, rosnący przy kościele św. Dygaina, liczy sobie ok. 4000–5000 lat. Choć naukowcy spierają się o jego faktyczny wiek, większość z nich jest niemal przekonana, że to jeden z najstarszych okazów nie tylko na Starym Kontynencie, ale i na świecie.

Inny sędziwy okaz również znajduje się na Wyspach Brytyjskich. Szacuje się, że rosnący na cmentarzu we wsi Fortingall w Szkocji cis ma ponad 2000 lat. Niektóre źródła sugerują, że drzewo może liczyć nawet 5000 lat. Ustalenie konkretnej daty uniemożliwia spróchniałe wnętrze cisu.

Pando – największy i najstarszy organizm na świecie – jest powoli zjadany. Jak go uratować?

Największy i najstarszy organizm na świecie waży 6 tysięcy ton i liczy kilkanaście tysięcy lat. Dlaczego nagle zaczął się kurczyć i jak można go ocalić?
Pando - największy i najstarszy organizm na świecie - jest powoli zjadany. Jak go uratować? (fot. Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)
Pando - największy i najstarszy organizm na świecie - jest powoli zjadany. Jak go uratować? (fot. Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)

Ponad 1230 lat liczy sobie pinia o imieniu Italus z Parku Narodowego Pollino na południu Włoch. Drzewo, jak ustalili botanicy z Uniwersytetu Tuscia w Viterbo w Lacjum, wykiełkowało w 789 roku. Przeprowadzone w 2018 r. badania wykazały, że rekordowy okaz cały czas rośnie.

Do miana najstarszego drzewa Europy aspiruje także drzewo oliwne w Ano Vouves na Krecie. Słynny okaz, który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, ma – według różnych źródeł – od 3000 do 5000 lat. Co ważne, „monumentalne drzewo oliwne z Vouves”, jak nazywają je Grecy, nadal produkuje oliwki.

Ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce?

Cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego na Dolnym Śląsku, którego wiek szacuje się na ok. 1300 lat, to najstarsze drzewo w Polsce. Tytuł drzewnego rekordzisty piastuje od 1945 roku. Niespełna cztery dekady później ustanowiono go pomnikiem przyrody. Co więcej, to najprawdopodobniej najstarsze drzewo w Europie Środkowej.

Przyjmuje się, że cis „Henryk” wykiełkował w okolicach roku 735. Drzewo zostało poważnie uszkodzone w pierwszej połowie XIX w. przez stacjonujących we wsi Kozaków, którzy siekali jego pień szablami. Nie oszczędziły go również działania wojenne oraz huragan z 1989 roku, gdy runęła potężna odnoga cisu.

Wiek najstarszego drzewa Polski budzi jednak sporo wątpliwości. Według Pawła Zarzyńskiego i Roberta Tomusiaka, „przy obliczaniu wieku zastosowano stosunkowo prostą metodykę szacowania, która nie uwzględnia zmian w czasie szerokości słojów rocznych”. Na dodatek „istnieje uzasadnione podejrzenie, że okaz ten powstał ze zrośnięcia się co najmniej trzech pni wyrastających ze wspólnej podstawy”.

Jeśli przyjmiemy tezę, że drzewo powstało ze zrośnięcia się trzech mniejszych okazów, można śmiało stwierdzić, że cis z Henrykowa Lubańskiego jest znacznie młodszy. Wówczas jego wiek możemy szacować na 700–750 lat, tak jak innych najstarszych cisów w naszym kraju.

Ciekawostki o drzewach

Reklama

Źródła: ptd.pl, archiwum National-Geographic.pl.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama