Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Najstarszy ptak świata – co o nim wiemy?
  2. Prawie 70 lat obserwacji albatrosa
  3. Najstarszy ptak świata nadal się rozmnaża

Najstarszy ptak świata to albatros ciemnolicy. Gatunek ten upodobał sobie północny Pacyfik. Zwierzęta co roku wracają zawsze na te same tereny lęgowe. Wisdom, wraz z milionami innych albatrosów, gniazduje na atolu Midway.

Albatrosy ciemnolice są monogamiczne. To oznacza, że mają tylko jednego partnera, z którym się rozmnażają. To samo dotyczyło Wisdom. Przez lata ornitolodzy obserwowali, jak spotykała się w gnieździe z tym samym samcem, nazwanym Akeakamai. W ostatnich latach jednak Akeakamai zniknął, Wisdom zaś nie składała jaj.

W tym roku jednak żałoba Wisdom najwyraźniej się skończyła. Samica albatrosa ponownie złożyła jajo, którym opiekuje się wraz ze swoim nowym partnerem. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie wiek Wisdom. Ptak ten ma już co najmniej 74 lata. Tymczasem albatrosy ciemnolice żyją zazwyczaj około 50 lat.

Najstarszy ptak świata – co o nim wiemy?

Wisdom, jak inni przedstawiciele swojego gatunku, składa co roku tylko jedno jajo. Lęgi odbywają się jesienią, po czym od grudnia samica i samiec wspólnie wysiadują jajo. W takiej właśnie sytuacji zastali w tym roku Wisdom naukowcy. Inkubacja trwa około dwóch miesięcy, a jeśli wszystko pójdzie dobrze, młode wykluwa się w połowie lutego.

Na razie za zdjęciach opublikowanych na profilu US Fish and Wildlife Service na Instagramie widać dwa ptaki pochylające się nad jajem. Wisdom znajduje się po prawej. I ona, i jej partner wyglądają, jakby chciały coś jaju powiedzieć. To nie przypadek: albatrosy ciemnolice faktycznie wydają podczas inkubacji odgłosy, skierowane zarówno do jaja, jak i partnera.

Prawie 70 lat obserwacji albatrosa

Wisdom została po raz pierwszy zaobrączkowana w 1956 roku. Ornitolog Chandler Robbins, który wówczas badał ptaka, oszacował jej wiek na około 5–6 lat. Nie jest to łatwe do zrobienia w przypadku albatrosów ciemnolicych, które osiągnęły już zdolność do rozrodu. Dlatego możliwe jest, że Wisdom jest nawet starsza.

W 2002 roku Robbins ponownie spotkał Wisdom. Rozpoznał ją, a następnie zmienił jej obrączkę. Od tej pory ptak był regularnie co roku obserwowany przez naukowców. Wisdom było łatwo dostrzec, ponieważ każdej jesieni wracała dokładnie w to samo miejsce. Np. w 2017 roku para Wisdom i Akeakamai została dostrzeżona w listopadzie. W grudniu potwierdzono, że ptaki wysiadują razem jajo.

Najstarszy ptak świata nadal się rozmnaża

„Szczególna radość” – tak Jonathan Plissner, biolog z Midway Atoll National Wildlife Refuge, określił złożenie przez Wisdom w tym roku kolejnego jaja. Zdarzyło się to po raz pierwszy od czterech lat. Zdaniem Plissnera to znak, że samica nadal znajduje się w bardzo dobrej kondycji: ma energię i ochotę do wykarmienia następnego pisklęcia.

– Jesteśmy optymistami i wierzymy, że pisklę się wykluje – przekazał Plissner z odległego rezerwatu. Jak można przeczytać w poście US Fish and Wildlife Service, także nowy partner Wisdom wydaje się być zadowolony podczas długich zmian, kiedy to jemu przypada wysiadywanie jaja.

Szacuje się, że w ciągu swojego życia Wisdom złożyła 50–60 jaj i dochowała się 30 piskląt. Na nowych zdjęciach i filmach widać ją z jej słynną opaską z numerem Z333. W zeszłym tygodniu także jej nowy partner został zaobrączkowany. Pozwoli to za rok sprawdzić, czy ptaki znów się spotkają.

Albatrosa ciemnolice mogą ważyć do 4 kg. Rozpiętość ich skrzydeł to aż 2 m. Co roku, podobnie jak inne albatrosy, pokonują nawet 1500 km poszukiwaniu pożywienia. Podczas lęgów największe kolonie pojawiają się na Hawajach. Gatunek ten uznaje się za bliski zagrożenia wyginięciem.

Reklama

Źródło: phys.org, ScienceAlert

Nasza autorka

Magdalena Salik

Dziennikarka i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Autorka powieści z gatunku fantastyki naukowej, ostatnio wydała „Płomień” i „Wściek”. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama