Reklama

W tym artykule:

  1. Jaki jest największy królik na świecie?
  2. Jak wygląda największy królik na świecie?
  3. Hodowla największych królików na świecie
  4. Rekordowe okazy
  5. Inne duże rasy królików
Reklama

Króliki kojarzą się przede wszystkim ze średniej wielkości zajęczakami, hodowanymi w celach mięsnych i futerkowych, a także jako sympatyczne i urodziwe zwierzęta domowe. Warto jednak wiedzieć, że sympatyczne „króle” to nie tylko niewielkie futrzaki. Niektóre rasy osiągają rozmiary... niemałego psa.

Jaki jest największy królik na świecie?

Rekord w tej kategorii należy do olbrzymów belgijskich (nazywany także olbrzymem flandryjskim lub flandrem). To rasa królika domowego, wyhodowana w XIX wieku, w okolicach Gent w belgijskiej Flandrii.

Olbrzymy belgijskie są hodowane od 1825 roku. Powstały w wyniku krzyżowań wielu ras mięsnych i futerkowych, ale dokładna historia hodowli tych kolosów nie jest znana. Wiadomo, że pod koniec XIX stulecia zostały sprowadzone do USA w celu powiększenia masy ciała przez krzyżowanie z tamtejszymi rasami. Na początku XX wieku zaczęły pojawiać się na wystawach.

Jak wygląda największy królik na świecie?

Olbrzym belgijski należy do ras dużych. Od ogona do nasady nosa osiągają długość od 68 do 80 cm. Roczny osobnik waży od 8 do 10 kg. Samice są nieco cięższe od samców.

Jak króliki okazują miłość?

Króliki są ciekawskie i pełne energii. Lubią ruch i badanie okolicy – a także towarzystwo. Przywiązują się do swojego opiekuna. Jak króliki okazują miłość?
Jak króliki okazują miłość? (fot. Getty Images)
Jak króliki okazują miłość? (fot. Getty Images)

Uszy są stojące i proporcjonalnie duże. Rozchylają się na kształt litery „V” i mierzą od 17 do 19 cm. Głowa jest duża i ciężka. Tułów jest długi i silnie zbudowany, najmasywniejszy w części zadniej. Dobrze rozwinięta klatka piersiowa harmonizuje z zaokrąglonym zadem. Tylne łapy olbrzymów belgijskich są mocno umięśnione i silne, wyraźnie dłuższe od przednich. Dość długi ogon jest sztywny i wzniesiony. Charakterystyczną cechą samic, która pojawia się u nich z wiekiem, jest uwydatnione podgardle.

Umaszczenie olbrzyma belgijskiego

Olbrzymy belgijskie występują w różnych umaszczeniach. Oprócz białych czerwonookich i zającowatych, w hodowlach nie brakuje osobników niebieskich, żelazisto-szarych, kawowych, kangurowatych i srokatych. Okrywa zwierzęcia jest krótka, gęsta i jedwabista.

Hodowla największych królików na świecie

Ze względu na rozmiary i masę, olbrzym belgijski należy do wymagających ras. Zwierzę jest narażone na szereg chorób typowych dla dużych i ciężkich osobników. Należy tu wskazać przede wszystkim na problemy z kręgosłupem i ze stawami. Żeby do tego nie dopuścić, zwierzęciu trzeba zapewnić odpowiednio dużą klatką i właściwe legowisko.

Ogromne znaczenie ma też prawidłowe żywienie. Olbrzymy belgijskie mają zupełnie inne potrzeby pokarmowe niż rasy średnie. Wymagają dużej ilości jakościowej paszy, zwłaszcza pasz treściwych. Błędy żywieniowe mogą doprowadzić do wystąpienia wad rozwojowych i chorób narządów wewnętrznych.

Rekordowe okazy

Na tle średnich krewniaków, nawet przeciętny olbrzym belgijski wydaje się być prawdziwym kolosem. Warto jednak podkreślić, że w obrębie tej rasy zdarzają się naprawdę duże osobniki. Do takich bez cienia wątpliwości zaliczał się Darius. Hodowany w Anglii olbrzym belgijski przez długi czas figurował w Księdze rekordów Guinnessa jako najdłuższy królik świata. Wpisu dokonano 6 kwietnia 2010 roku.

Jak duży był ten okaz? Osiągał 129 cm długości i ważył 22 kg, czyli tyle, ile waży suka owczarka niemieckiego!

Obecny rekordzista

Obecnie tytuł najdłuższego królika dzierży inny osobnik. Wabi się Jeff i jest synem poprzedniego rekordzisty. Piękny olbrzym belgijski doczekał się wpisu w wieku 18 miesięcy. Mierzył wówczas ponad 130 cm długości i ważył prawie 20 kilogramów.

Inne duże rasy królików

Olbrzymy belgijskie są największymi królikami świata, ale należy wspomnieć, że niektóre duże rasy ustępują im tylko nieznacznie.

Szary olbrzym

Rasa szary olbrzym została wyhodowana w latach 50. XX wieku na Ukrainie. Powstała z połączenia belgijskich olbrzymów z nierasowymi królikami. Przeciętny szary olbrzym osiąga ok. 60 cm długości. Jego uszy układają się w kształt litery „V” i mają długość 15 cm.

Niemiecki olbrzym

Te króliki są blisko spokrewnione z flandrami. Podobnie jak one, mają muskularny tułów i długie uszy, które układają się w kształt litery „V”. Dojrzały olbrzym niemiecki waży od 10 do 12 kg.

Baran francuski

Rasa wyhodowana w 1863 roku powstała ze skrzyżowania olbrzyma belgijskiego, barana angielskiego i królika normandzkiego. Dojrzały osobnik osiąga od 6 do 5,5 kg masy ciała. Samce są o ok. 10 proc. mniejsze od samic. Charakterystyczną cechą baranów francuskich są ich długie, zwisające wzdłuż policzków uszy, które osiągają od 38 do 45 cm długości.

Olbrzym srokacz

Tę rasę wyhodowano pod koniec XIX stulecia, we Francji. Powstała ze skrzyżowania olbrzyma belgijskiego z dużymi królikami francuskimi. Dojrzały osobnik osiąga masę od 5 do 6 kg.

Reklama

Olbrzym morawski

Wzorcowy przedstawiciel tej rasy nie powinien ważyć mniej niż 5,5 kg. Olbrzymy morawskie charakteryzują się masywnym, walcowatym tułowiem, dużą, szeroką głową i krótką szyją. Ich uszy mierzą od 14 do 15 cm.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama