Największy ptak latający to król południowego nieba. Ale wiele ptaków ma podobne rozmiary
Jeśli przyjmiemy, że największy ptak latający to ten z największą rozpiętością skrzydeł – wygrywa albatros wędrowny. Jego imponujące skrzydła mogą rozpościerać się aż na 3,5 metra. Ale wiele fascynujących gatunków ptaków jest całkiem blisko rekordu albatrosa.

Spis treści
- Największy ptak latający pod względem rozpiętości skrzydeł
- Największy ptak latający pod względem wysokości ciała
- Najcięższy ptak latający
- Największy ptak latający Polski
Wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie, jaki jest największy ptak latający nie powinna nastręczać zbytnich trudności. Ale kiedy przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej, okazuje się, że jest dużo bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Czy największy ptak na świecie to ten, który ma największą wysokość? Największą długość ciała? Największą rozpiętość skrzydeł? A może największą masę?
Kiedy pochylimy się nad konkretnymi gatunkami, szybko zauważymy, że np. rekordzista pod względem rozpiętości skrzydeł nie ma największego ciała, ptak najcięższy na świecie wcale na to nie wygląda, a ptaki wyglądające na potężne w rzeczywistości są dość lekkie. Zobaczymy też, że niektórych rekordzistów możemy spotkać także w Polsce.
Największy ptak latający pod względem rozpiętości skrzydeł
Tu palma pierwszeństwa jest prosta do ustalenia, ale zaskakująca. Największą rozpiętość skrzydeł na świecie ma albatros wędrowny. Dochodzi ona do 3,5 metra, a u największego stwierdzonego osobnika doszła aż do 3,7 metra . Ten król przestworzy, zamieszkujący wyspy i oceany południowej półkuli (np. Georgię Południową i Wyspy Księcia Edwarda) ma wyjątkowo zbudowane skrzydła. Są przystosowane do długotrwałego lotu bez wysiłku, składają się niczym skomplikowane origami, kiedy ptak przebywa na ziemi. Albatros wędrowny jest rekordzistą zaskakującym. Po złożeniu skrzydeł to ptak nie wyglądający na olbrzyma. Jego ciało ma co prawda około metra długości, ale jest ptakiem o relatywnie lekkiej budowie. Waży najwyżej 11 kg, znacznie częściej jednak 5–9 kg. Jego skrzydła są wąskie, zatem nie tworzą wrażenia ogromnej powierzchni, jak np. skrzydła orła.
Znacznie bardziej oczywisty jest zdobywca drugiego miejsca na podium: kondor wielki. Ten zagrożony wyginięciem, zamieszkujący Andy ptak wygląda na znacznie potężniejszego niż albatros, choć rozpiętość jego skrzydeł jest nieco mniejsza (do 320 cm), a długość ciała podobna (do 130 cm). Kondory są wyraźnie cięższe od albatrosów (do 15 kg) i mają inaczej zbudowane, szersze skrzydła, z bardziej zaznaczonymi lotkami.

Największy ptak latający pod względem wysokości ciała
Tu rekord należy do żurawia indyjskiego. Jego ciało ma aż około 180 cm długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi około 250 cm. Zatem stojąc na swoich długich nogach przewyższa sporą część dorosłych mężczyzn i większość kobiet. Żuraw indyjski wyróżnia się także swoim jaskrawym wyglądem – ma charakterystyczne czerwone upierzenie na głowie. Żyje głównie w Indiach, Nepalu i Kambodży, lubi tereny podmokłe. Inne żurawie to także wielkie ptaki. Żuraw mandżurski niewiele ustępuje indyjskiemu, może mieć wysokość nawet 150 cm. Nasz polski żuraw zwyczajny osiąga wysokość do 130 cm i rozpiętość skrzydeł do 240 cm. Jest więc wyraźnie mniejszy od indyjskiego kuzyna, choć wciąż duży.
Towarzystwo dużych ptaków jest całkiem liczne. Rozmiary ciała w granicach 120–150 cm. osiągają np. znany nam już kondor królewski, marabut czy pelikan kędzierzawy.
Najcięższy ptak latający
To mało znany, żyjący w Afryce drop olbrzymi. Samce tego gatunku mogą ważyć nawet 18–20 kg, a ich rozpiętość skrzydeł sięga 2,5 metra. Niepotwierdzone doniesienia mówią jednak o osobnikach ważących nawet 40 kg. Mimo swojej masy dropie olbrzymie potrafią wzbić się w powietrze, choć ich lot jest powolny i wymaga dużego wysiłku. Zamieszkują sawanny, sporo czasu spędzając po prostu chodząc na piechotę i poszukując pokarmu. Ich długie, muskularne nogi nadają sylwetce lekkości – na pierwszy rzut oka nie wyglądają na najcięższe ptaki świata.
Swego czasu w Polsce licznie żył bardzo bliski krewny naszego rekordzisty, czyli drop zwyczajny. U nas wyginął, w innych częściach świata jest bardzo rzadki i ma status zagrożonego wyginięciem. Przy dużej dozie szczęścia można go zobaczyć m.in. w Portugalii i Hiszpanii. Samce dropia zwyczajnego mogą ważyć do 16 kg. Ostatni polski drop zmarł w 1989 roku w doświadczalnej stacji hodowlanej w Stobnicy. Pojedyncze osobniki były później widywane, ale nigdy już nie potwierdzono lęgów dropia na terenie Polski.
W klubie najcięższych ptaków znajdują się też łabędź trąbiący oraz (znów) kondor królewski i pelikan kędzierzawy.

Największy ptak latający Polski
Polska też jest domem dla wielu gatunków ptaków imponujących pod względem rozmiaru. Wśród nich znajdują się zarówno potężne ptaki drapieżne, jak i roślinożerne. Bielik zwyczajny, często błędnie nazywany orłem, to największy ptak drapieżny w Polsce. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 250 cm, a waga dochodzi do 7 kg. Charakterystyczny wygląd – brązowe upierzenie i jasna głowa u dorosłych osobników – sprawia, że łatwo go rozpoznać. Bieliki zamieszkują głównie tereny podmokłe, jeziora i rzeki, gdzie polują na ryby oraz ptactwo wodne. Najlepszym terenem aby go w Polsce zobaczyć jest Woliński Park Narodowy. Ptak ten jest nawet symbolem tego parku.
Nasz największy ptak latający będący roślinożercą to łabędź niemy. Równocześnie jest też najcięższy. Samce mogą ważyć nawet 12–15 kg, a rozpiętość ich skrzydeł sięga 240 cm. Choć ich lot wymaga dużego wysiłku i długiego rozbiegu (zawsze z wody), łabędzie potrafią przemieszczać się na duże odległości. Są częstym widokiem na polskich jeziorach, stawach i rzekach, gdzie żywią się roślinnością wodną. Lubią tez przebywać w miastach.
Trudno w tym rankingu też pominąć ptaka, będącego naszą dumą i symbolem kraju: bociana białego. On też należy do największych ptaków latających Polski. Z wysokością dochodzącą do 120 cm, rozpiętością skrzydeł do 215 cm, jest nie do przeoczenia kiedy pojawi się na niebie i łatwy do zauważenia, nawet kiedy chodzi po ziemi. Jego waga może jednak zaskoczyć: mimo swojej wielkości waży jedynie 2,5–4,5 kg.
Nasza autorka
Magdalena Rudzka
Dziennikarka „National Geographic Traveler" i „Kaleidoscope". Przez wiele lat również fotoedytorka w agencjach fotograficznych i magazynach. W National-Geographic.pl pisze przede wszystkim o przyrodzie. Lubi podróże po nieoczywistych miejscach, mięso i wino.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa