Największy żółw świata jest wyjątkowym gadem. Potrafi wygrać nawet starcie z rekinem
Największy żółw na świecie znacząco różni się od swoich morskich krewniaków. Nic dziwnego. Gatunek, o którym mowa, wyewoluował z linii, która ponad 100 milionów lat temu oddzieliła się od innych żółwi i do tej pory rozwija się całkowicie niezależnie. Jaki jest największy żółw na świecie? Jak wygląda i gdzie żyje? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
W tym artykule:
- Jaki jest największy żółw na świecie?
- Jak wygląda żółw skórzasty?
- Gdzie żyją największe żółwie na świecie?
- Tryb życia największego żółwia na świecie
- Czym żywi się największy żółw świata?
- Zagrożenia dla największego żółwia świata
Rząd żółwi jest niezwykle zróżnicowany. Najmniejsze gatunki nie przekraczają 10 cm długości. Z kolei największe są zaliczane do najbardziej okazałych i najcięższych współcześnie żyjących gadów. Pod względem wymiarów i masy mogą z nimi konkurować tylko niektóre krokodyle.
Jaki jest największy żółw na świecie?
Światowy rekord wielkości dzierży żółw skórzasty (Dermochelys coriacea). To jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel swojej rodziny, zaliczanej do podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Jest nie tylko największym, ale i najcięższym żółwiem świata, a przy tym jednym z największych i najcięższych współczesnych gadów.
Jak wygląda żółw skórzasty?
Największy żółw świata już na pierwszy rzut oka wyraźnie odróżnia się od pozostałych żółwi morskich. Jest od nich nie tylko większy, ale i bardziej opływowy, a jego pozbawione pazurów płetwy są wyraźnie dłuższe.
Zamknięto plaże, więc żółwie morskie (dosłownie) odżyły
W Tajlandii odkryto największą od 20 lat liczbę gniazd z jajkami złożonymi przez samice żółwia skórzastego. To największe współcześnie żyjące zwierzęta tego rzędu oraz jedne z najw...Cechy morfologiczne tego gatunku czynią go najlepiej przystosowanym do życia w środowisku morskim spośród wszystkich żółwi. Ciało żółwia skórzastego jest owalne spłaszczone i zwęża się ku tyłowi. Dzięki temu stawia niewielki opór w wodzie. Długie kończy mają płetwowaty kształt. To wszystko przekłada się na dużą sprawność zwierzęcia.
Skórzasty pancerz
Najbardziej charakterystyczną cechą przedstawicieli tego gatunku jest brak kostnego pancerza. Zamiast twardych płyt ma grube skórzane płaty. Na nich znajdują się niewielkie osteodermy. Wzdłuż grzbietu zwierzęcia przebiega kilka wyraźnie zaznaczonych żłobień.
Ubarwienie żółwia skórzastego
Ciemnoszary lub czarny grzbiet żółwia skórzastego jest obficie nakrapiany jaśniejszymi plamkami. Plastron, czyli część brzuszna pancerza, jest jasny i wyraźnie kontrastuje z częścią grzbietową.
Jak duży jest największy żółw świata?
Średnia długość pancerza dorosłego żółwia skórzastego zamyka się w przedziale od 100 do 175 cm. Całkowita długość ciała wynosi natomiast od 183 do 220 cm, a masa – 350–400 kg. Rozpiętość przednich płetw dochodzi do 270 cm.
Należy podkreślić, że powyższe wartości są uśrednione. Rekordowy osobnik, znaleziony w 1988 roku na plaży w Pakistanie, miał pancerz o długości 213 cm. Najcięższy osobnik został odnaleziony w tym samym roku, na plaży w Walii. Ważył 916 kg, jednak jest prawdopodobne, że wystąpił wówczas błąd pomiaru, bowiem pancerz zwierzęcia mierzył „zaledwie” 159 cm długości. Drugi najcięższy żółw skórzasty ważył ok. 700 kg.
Gdzie żyją największe żółwie na świecie?
Dermochelys coriacea to gatunek kosmopolityczny. Na północy dociera do Alaski i Norwegii, na południu – do Przylądka Dobrej Nadziei i południowych krańców Nowej Zelandii.
Środowisko żółwia skórzastego
Jego obecność stwierdzono we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych wodach oceanów. Okazjonalnie odwiedzają Morze Śródziemne. Żółwie skórzaste pływają też w wodach o niższej temperaturze. Poza wspomnianą już Alaską i Norwegią można je spotkać w okolicach Islandii i Nowej Funlandii.
Ciekawostka: na jednego osobnika natrafiono też w Bałtyku. W 1966 roku żółw skórzasty został przypadkowo schwytany w więcierz, który zastawili rybacy z Rostocku.
Tryb życia największego żółwia na świecie
Żółwie skórzaste pływają ze średnią prędkością do 10 km/godz., ale najwyższa zmierzona prędkość tego gatunku to 35,28 km/godz. To czyni go najszybszym gadem świata. To jeszcze nie wszystko. Żółw skórzasty jest też rekordzistą w głębokości zanurzenia. Potrafi schodzić na 1280 m.
Żółwie skórzaste żerują na otwartym oceanie. Poza okresem rozrodczym przemieszczają się w poszukiwaniu miejsc obfitujących w pożywienie, nawet do zimniejszych wód. Są zmiennocieplne, ale dzięki podskórnej tkance tłuszczowej brunatnej i innym przystosowaniom anatomicznym potrafią zachować znacznie wyższą temperaturę ciała niż pozostałe żółwie morskie.
Rozmnażanie żółwi skórzastych
Samice żółwia skórzastego raz na dwa lata odbywają długą wędrówkę na plaże, gdzie składają jaja. Nierzadko pokonują przy tym dystans kilkunastu tysięcy kilometrów. Gdy samica dotrze na miejsce, wychodzi na brzeg kilkukrotnie, w kilkudniowych odstępach. W piasku wykopuje gniazda, a do każdego składa ok. 80 jaj.
Młode wykluwają się po dwóch miesiącach. Od razu rozpoczynają bieg do wody, by uniknąć pożarcia przez drapieżniki. Mimo silnego instynktu, tylko nieliczne osobniki mają szansę dożyć wieku dojrzałego.
Czym żywi się największy żółw świata?
Żółwie skórzaste są aktywnymi drapieżnikami. W jadłospisie tych gadów pojawiają się przede wszystkim meduzy. Gustują też w głowonogach i osłonicach.
Zagrożenia dla największego żółwia świata
Choć żółw skórzasty jest olbrzymi, w swoim środowisku ma wielu wrogów. Na te gady polują orki i niektóre rekiny: żarłacze białe i żarłacze tygrysie. Samice składające jaja na plaży stanowią łatwy łup dla jaguarów.
Na lądzie żółw skórzasty jest powolny i niezdarny, ale w wodzie potrafi bronić się przed niebezpieczeństwem. Zdarzają się przypadki, że gad skutecznie odpiera atak rekina, a nawet rusza za nim w pogoń.