W tym artykule:

  1. Tam śmieci nie żyją własnym życiem
  2. Co jest „Nie na miejscu”?
  3. Millennium Docs Against Gravity
Reklama

Kupujemy. Konsumujemy. Wyrzucamy opakowanie. I tak codziennie razy miliard. A nawet i 8 miliardów. Oczywiście nie każdy człowiek na Ziemi ma taki sam wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Jednak ekolodzy i klimatolodzy słusznie stawiają na odpowiedzialność zbiorową. Trudno mówić o jednostkach, skoro jest nas coraz więcej. Największe miasta na świecie zamieszkują już dziesiątki milionów ludzi.

Tam śmieci nie żyją własnym życiem

I o ile w miastach, przynajmniej niektórych, śmieci na ogół nie widać dookoła, o tyle poza miastami nie jest to już takie oczywiste. Gdzieś te odpady muszą w końcu wylądować. Problem może wydawać się abstrakcyjny. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

I właśnie dlatego takie filmy jak „Nie na miejscu” w reżyserii Nikolausa Geyrhaltera są bardzo potrzebne. Produkcję będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Festiwalu Millenium Doc Against Gravity.

Dla jednych może być to terapia szokowa, dla innych pretekst do pojęcia dyskusji w gronie bliskich. Kamera zabiera widzów w góry Szwajcarii, do wybrzeży Grecji i Albanii, do austriackiej spalarni śmieci, następnie do Nepalu i na Malediwy. A w końcu na pustynie Nevady, gdzie co roku odbywa się festiwal Burning Man. Łatwo o poczucie dysonansu, patrząc na malownicze krajobrazy upstrzone odpadami.

– Żyjemy na pięknej planecie, ale nie sądzę, abyśmy znaleźli na jej powierzchni jakikolwiek metr kwadratowy, na którym nie byłoby żadnych śmieci – mówił reżyser w rozmowie „Variety”.

Co jest „Nie na miejscu”?

Świat staje się coraz bardziej zanieczyszczony w wyniku działalności człowieka. Gdziekolwiek spojrzymy, widzimy skutki zanieczyszczenia, od powietrza, którym oddychamy, po wodę, którą pijemy. Jedną z najbardziej oczywistych oznak tej równi pochyłej są zaśmiecone miejsca. Niektóre bardziej niż inne.

Do najbardziej zaśmieconych miast na świecie należą:

  • Pekin
  • Nowe Delhi
  • Tokio
  • Rio De Janeiro
  • Los Angeles

Oczywiście problem nie ogranicza się jedynie do tych miast. Najbardziej widać go na łonie natury. Smutna prawda jest taka, że ludzie są ekspertami w śmieceniu. Odpady można znaleźć wszędzie. Zarówno na dnie oceanu, jak w i kosmosie.

Dlaczego wyrzucanie śmieci gdziekolwiek jest niebezpieczne?

Wyrzucanie śmieci w niewyznaczonych do tego miejscach może być niebezpieczne z wielu powodów. To zagrożenie dla środowiska, przyrody i ludzi. Rozkładające się odpady przyciągają szkodniki i gryzonie, zanieczyszczają źródła wody i powietrze. Najbardziej niebezpieczne są odpady promieniotwórcze. Mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.Inne niebezpieczne odpady obejmują chemikalia przemysłowe, metale toksyczne i pestycydy.

„Przerażające” odkrycie na odizolowanej wyspie. Badacze znaleźli plastikowe skały

Czy plastikowe skały będą pojawiać się na plażach coraz częściej? To już kolejny przykład tego, jak ludzie niszczą środowisko naturalne.
„Przerażające” odkrycie na odizolowanej wyspie. Badacze odkryli plastikowe skały
Badacze odkryli plastikowe skały fot. Fernanda Avelar/Parana Federal University

Millennium Docs Against Gravity

Film „Nie na miejscu” będzie można premierowo zobaczyć w podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jubileuszowa 20. edycja największego polskiego festiwalu filmowego odbędzie się w dniach 12–21 maja w kinach w 8 polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) oraz od 23 maja do 4 czerwca online na mdag.pl.

Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. W tym roku po raz pierwszy powstanie także „safe space” – inkluzywna przestrzeń do rozmów o psychologii oraz seksualności w warszawskiej Kinotece. Będą się tam także odbywały dyżury psychologiczne dla wszystkich osób, które w szczególny sposób poczuły się dotknięte przez festiwalowe filmy.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi.

Reklama

„National Geographic Polska" jest patronem medialnym festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama