Niebieskie psy błąkają się po rosyjskim mieście. Winne odpady z zamkniętej fabryki
Zdjęcia psów o niebieskiej i błękitnej sierści obiegły media na całym świecie. Nietypowo umaszczone zwierzęta błąkały się w okolicach miasta Dzierżyńsk w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji. Szybko okazało się, że za nienaturalną barwę ich sierści odpowiada miejscowa fabryka.

Zdjęcia czworonogów w różnych odcieniach błękitu najpierw pojawiły się na Twitterze i portalu VKontakte, będącym rosyjskim odpowiednikiem Facebooka. Temat podjęły lokalne i rosyjskojęzyczne media, w tym The Moscow Times.
Chociaż na początku kolorowo umaszczone psy budziły rozbawienie czytelników, szybko okazało się, że kolor ich sierści to wynik kontaktu zwierząt z chemikaliami z pobliskich zakładów przemysłowych. Dzierżyńsk jest jednym z większych ośrodków przemysłowych w Rosji. Głównie rozwija się tu przemysł chemiczny, ale też maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych i spożywczy.
Według mediów psy mogły nabrać charakterystycznego ubarwienia po wystawieniu na działanie chemikaliów z opuszczonej już fabryki, w której produkowano pleksiglas i kwas cyjanowodorowy. Zakład zamknięto sześć lat temu po ogłoszeniu bankructwa.
Kwas cyjanowodorowy, czyli zawiesina cyjanowodoru w wodzie, został pierwotnie wyizolowany z pigmentu błękitu pruskiego, a swoją nazwę zawdzięcza cyjanowi - starogreckiemu określeniu błękitu. Został scharakteryzowany jako trujący przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), które wśród jego zastosować wymienia produkcję barwników oraz chemicznych środków bojowych.
Były zarządca zakładu w Dzierżyńsku, Andrey Mislivets, powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti, że w budynkach fabryki znajdują się także pozostałości siarczanu miedzi, substancji chemicznej znanej z jasnego lazurowego koloru.
– Bezpańskie psy błąkają się po terenie fabryki. Możliwe, że znalazły pozostałości jakichś starych chemikaliów i wytarzały się w nich, prawdopodobnie był to siarczan miedzi – powiedział dziennikarzom agencji.
Mislivets poinformował, że podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu, gdy zwierzęta zmieniły kolor po wejściu w kontakt z „nienaturalnymi barwnikami”.
RIA Novosti poinformowała, że agencje ds. ochrony zwierząt stwierdziły, że zdrowie psów prawdopodobnie nie jest zagrożone. A inna agencja prasowa – Interfax – podała, że lokalne władze starały się o pozwolenie na wejście na teren fabryki, aby schwytać niebieskie psy, a następnie poddać je odpowiednim badaniom.
„Według wstępnych oględzin psy są w zadowalającym stanie. Jutro specjaliści wejdą na teren fabryki chemicznej, odnajdą i zbadają zwierzęta ”- poinformowały władze miasta.
Z kolei Mislivets podkreślił, że bezpańskie psy nie są w żaden sposób kontrolowane, a firma – właściciel zamkniętej fabryki – nie może zajmować się wyłapywaniem ani sterylizowaniem zwierząt odwiedzających opuszczony budynek.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa