Niedźwiedzie czarne są coraz bardziej rude. Dlaczego?
Nie wszystkie niedźwiedzie czarne rzeczywiście mają tak ciemny kolor. Niektóre osobniki są raczej rude lub cynamonowe. Dlaczego? Naukowcy twierdzą, że to efekt mutacji genetycznej, która mogła zajść nawet 9000 lat temu.
W tym artykule:
- Naukowcy odkryli mutację genetyczną u niedźwiedzi czarnych
- Dlaczego niektóre niedźwiedzie są czarne, a inne rudo-brązowe?
- Badacze podejrzewają, że zmiana koloru sierści może być elementem kamuflażu
Niedźwiedź czarny, zwany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, to niezwykle charakterystyczny drapieżny ssak. To masywne zwierzę dobrze znane jest w Ameryce Północnej. Jednak wbrew powszechnej nazwie, nie wszystkie osobniki mają czarny kolor.
Niektórzy przedstawiciele tego gatunku mają sierść płową, rudawą, miedzianą, cynamonową, a nawet niebiesko-szarą. Zoolodzy od dawna zastanawiali się, z czego wynika taka rozbieżność w umaszczeniu. Najnowsze badania rzucają nowe światło na dotychczasową wiedzę o tych niedźwiedziowatych.
Naukowcy odkryli mutację genetyczną u niedźwiedzi czarnych
Międzynarodowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Japonii postanowił przeanalizować DNA niedźwiedzi czarnych. Uczeni pobrali próbki od 151 osobników z USA i Kanady. Okazało się, że osobniki, które zamieszkiwały zachodnie stany, takie jak Nevada, Arizona czy Idaho, znacznie częściej miały rudawo-cynamonową sierść.
Legendy o niedźwiedziach okazały się prawdą. Używają narzędzi do polowań
Rdzenni mieszkańcy Grenlandii i Kanady od setek lat przekazują sobie historie o niedźwiedziach zabijających morsy przy użyciu prostych narzędzi. Czy mają rację?Co więcej, naukowcom udało się zidentyfikować mutację R153C, która znajdowała się w genie TYRP1, który związany jest z tyrozynazą. To metaloenzym glikoproteinowy, który uczestniczy w procesie melanogenezy, w wyniku którego jest produkowana melanina. To ta sama mutacja, która powoduje albinizm oczno-skórny. To właśnie ta mutacja miała wpływ na zmianę koloru baribali. Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Current Biology”.
Dlaczego niektóre niedźwiedzie są czarne, a inne rudo-brązowe?
Jednak naukowcy nie zauważyli, żeby mutacja genetyczna miała wpływ na pogorszenie wzroku niedźwiedzi, jak to bywa w przypadku albinizmu. Badacze twierdzą, że ta zmiana materiału genetycznego jest stosunkowo młoda. Po raz pierwszy miała pojawić się ok. 9360 lat temu i z czasem się rozpowszechniła.
Naukowcy twierdzą, że niedźwiedzie czarne dużo rzadziej są cynamonowe i brązowo-rude w regionie m.in. Wielkich Jezior i na północnym-wschodzie Ameryki Północnej. Badacze podejrzewają, że tak młoda mutacja nie dotarła do tej części kontynentu w wyniku „naturalnej migracji”.
– Geografia ma tutaj olbrzymie znaczenie. Modelowanie demograficzne wykazało, że najbardziej prawdopodobnym miejscem powstania mutacji były południowo-zachodnie Stany Zjednoczone. W wyniku rozmnażania geny zaczęły się mieszać w całych populacjach – mówi w rozmowie z Live Science Emily Puckett, główna autorka badania i biolożka z University of Memphis w Tennessee.
Poznajcie pizzly. Oto hybrydy niedźwiedzi, które w przyszłości mogą rozprzestrzenić się w całej Arktyce
Zdaniem naukowców z Syberii będzie przybywać niedźwiedzi, które są potomstwem dwóch różnych gatunków tych ssaków. Niedźwiedzie polarne mogą krzyżować się z niedźwiedziami brunatnym...– Niedźwiedzie nie wędrują przez Wielkie Równiny. Gdyby chciały przejść z zachodu na wschód, musiałyby pójść okrężną drogą. Najpierw na północ do Kanady wokół Wielkich Jezior, a potem iść z powrotem do wschodnich populacji. To zajęłoby dużo czasu – twierdzi dr Pucket i dodaje, że wymiana genów wciąż się odbywa, ale jest to bardzo powolny proces.
Badacze podejrzewają, że zmiana koloru sierści może być elementem kamuflażu
W Stanach Zjednoczonych funkcjonują programy reintrodukcji niedźwiedzi czarnych, a władze zmieniają prawo, aby ograniczyć polowania na te stworzenia. Wszystko dlatego, aby nie dopuścić do sytuacji zagrożenia gatunku. Sue Fairbanks, ekolożka z Oklahoma State University mówi w rozmowie z New York Times, że dla ochrony baribali, ważne jest, aby uświadamiać ludzi, że zwierzęta te są nie tylko czarne, ale również rude i brązowe. Niekiedy bardzo przypominają niedźwiedzie brunatne.
Naukowcy zastanawiają się, jakie znaczenie ewolucyjne miała zmiana koloru sierści. Uczeni podejrzewają, że może być to forma kamuflażu i próba „wtopienia się” w otoczenie. Autorzy odkrycia sugerują, że taka mutacja mogła pomóc im bronić się przed groźniejszymi drapieżnikami, ponieważ przypominają wówczas bardziej niebezpieczne i masywniejsze niedźwiedzie grizli.
Źródło: Current Biology