W tym artykule:

  1. Jakie wilki zamieszkują dziś Norwegię?
  2. Wilki fińskie a może psy?
Reklama

Badania genetyczne nie pozostawiają żadnych wątpliwości, wilki żyjące w Norwegii i Szwecji są tak naprawdę przedstawicielami fińskiej odmiany. To oznacza, że ludzie wytępili pierwszą norweską populację wilka.

– Pierwotne norwesko-szwedzkie wilki różniły się genetycznie od dzisiejszych okazów z Norwegii i Szwecji – mówi Hans Stenøien, dyrektor Muzeum Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU).

USA: W ciągu roku populacja wilka szarego spadła o 1/3

Na kilka dni przed wyborami prezydenckimi w USA w 2020 r. wilki szare zostały wyłączone z ustawy o zagrożonych gatunkach. Na skutki tej decyzji nie trzeba było długo czekać.
Wilk szary
fot. Getty Images

Jakie wilki zamieszkują dziś Norwegię?

Stenøien jest autorem najnowszego raportu poświęconego składowi genetycznemu populacji norwesko-szwedzkiego wilka. Jak podkreśla, w ramach badań przeprowadzono największą tego typu analizę genetyczną na świecie. Finalny etap projektu rozpoczął się w 2016 r., ale już wtedy prawdziwych norwesko-szwedzkich wilków nie było od wielu lat. Kilka osobników żyje tylko w ogrodach zoologicznych poza Norwegią. Stenøien zauważa też, że obecna populacja zwierząt ma niewiele wspólnego z pierwszymi osobnikami żyjącymi na wolności kilkadziesiąt lat temu.

Wilki najprawdopodobniej pojawiły się na terenie dzisiejszej Norwegii około 12 tys. lat temu, po tym, jak cofnął się lód. Duża presja łowiecka i zmiany w polityce rolniczej doprowadziły jednak do drastycznego spadku populacji zwierząt. Gatunek odrodził się dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Obecnie na pograniczu Norwegii i Szwecji żyje około 400 osobników. Uważa się je za jedną populację, stąd nazwa wilki norwesko-szwedzkie.

Okazuje się jednak, że to nie potomkowie pierwszych stad. Wiele wskazuje na to, że wilki fińskie po prostu rozszerzyły swoje tereny występowania. Co prawda osobniki z pogranicza Norwegii i Szwecji różnią się genetycznie od tych żyjących w Finlandii, ale to wcale nie oznacza, że stanowią odrębną populację.

– Nie znaleźliśmy żadnych oznak specjalnych lub unikalnych adaptacji genetycznych u wilków norwesko-szwedzkich – komentuje Stenøien.

Jest decyzja ws. odstrzału wilków pod Poznaniem. Miały atakować i porywać psy

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na eliminację czterech wilków żyjących na ternie gminy Swarzędz w Wielkopolsce. Mieszkańcy Garbów i Szczepankowa od kilku tygodni donosi...
GDOŚ wydał zgodę na odstrzelenie czterech wilków (fot. Getty Images)
GDOŚ wydał zgodę na odstrzelenie czterech wilków (fot. Getty Images)

Wilki fińskie a może psy?

Różnice genetyczne wynikają z tego, że populacja wilka jest niewielka, co ogranicza napływ nowych genów z innych obszarów. Istnieje realne ryzyko ponownego wyginięcia wilka w Norwegii – tym razem nie tylko z powodu polowań, ale również dlatego, że chów wsobny sprawia, że ​​zwierzęta są mniej odporne i bardziej podatne na choroby genetyczne.

Naukowcy zbadali około 1300 próbek genetycznych, w tym 56 pochodzących od różnych ras psów. Badacze chcieli sprawdzić, czy w populacji wilków norwesko-szwedzkich można znaleźć cechy udomowionych czworonogów. Psy i wilki są tak blisko spokrewnione, że mogą się krzyżować i mieć razem potomstwo. Analiza genomów wykazała jednak, że populacja z pogranicza Norwegii i Szwecji nie jest szczególnie związana z psami. Co ciekawe, według jednych z badań psy rodzą się z ufnością do ludzi, a wilki wręcz przeciwnie.

Reklama

Źródło: Norwegian University of Science and Technology

Reklama
Reklama
Reklama