Oceany nigdy nie były tak gorące. Ocieplenie ich powierzchni wzrosło aż czterokrotnie
Badania naukowców z Uniwersytetu w Reading wykazały, że tempo wzrostu temperatury powierzchni oceanów zwiększyło się aż czterokrotnie od lat 80. Cztery dekady temu wynosiło 0,06 stopnia Celsjusza na 10 lat, a teraz to już 0,27 st. C.
![Oceany nigdy nie były tak gorące. Ocieplenie ich powierzchni wzrosło aż czterokrotnie Oceany nigdy nie były tak gorące. Ocieplenie ich powierzchni wzrosło aż czterokrotnie](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/63/2025/01/ocieplenie-oceanow-a3be815.jpg?quality=90&resize=980,654)
Spis treści:
- Oceany na całym świecie osiągają rekordowe temperatury
- Jak powstrzymać negatywne skutki zmian klimatu?
- Wzrost nierównowagi energetycznej Ziemi podwoił się w ciągu ostatnich 15 lat
Ocieplenie oceanów to bardzo niepokojące zjawisko. Ma ono niezwykle poważne konsekwencje dla naszej planety. Po pierwsze, zjawisko to ma negatywny wpływ na ekosystemy morskie. Najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury wody są koralowce. Niszczenie raf koralowych może z kolei prowadzić do wymierania wielu gatunków morskich.
Oceany na całym świecie osiągają rekordowe temperatury
Z drugiej strony, ocieplenie powierzchni oceanów prowadzi do topnienia lodowców, co w wpływa na wzrost poziomu mórz na całym świecie. To z kolei w dużym stopniu ma wpływ na zalania obszarów przybrzeżnych. Co ważne, niektóre modele wskazują, ze w obecnym tempie zmian klimatu za kilkadziesiąt lat niektóre miasta przybrzeżne, a nawet wyspy, mogą całkowicie zatonąć.
Naukowcy z Uniwersytetu w Reading pod kierunkiem Christophera J. Merchanta opublikowali na łamach czasopisma naukowego „Environmental Research Letters” artykuł, w którym opisują nowe badania tempa ocieplania powierzchni oceanów. Okazuje się, że wzrosło ono ponad czterokrotnie w ciągu ostatnich 40 lat.
– Gdyby oceany były wanną z wodą, to w latach 80. kran z ciepłą wodą ciurkałby wolno, podgrzewając wodę o ułamek stopnia na dekadę. Teraz, 40 lat później, ciepła woda napływa znacznie szybciej, a ocieplenie nabrało zawrotnego tempa – powiedział prof. Merchant.
Jak powstrzymać negatywne skutki zmian klimatu?
Zdaniem naukowca jest sposób na to, aby choć trochę zakręcić ten kran z ciepłą wodą. – Sposobem na spowolnienie tego ocieplenia jest ograniczenie globalnej emisji dwutlenku węgla i dążenie do zerowej emisji netto – tłumaczy prof. Merchant.
– Średnia globalna temperatura powierzchni oceanów jest podstawowym objawem trwającej zmiany klimatu. Jednak nie mamy pełnego zrozumienia wielodekadowych zmian tempa tego ocieplenia i jego zmienności z roku na rok. Wykorzystując obserwacje satelitarne od 1985 r. i model statystyczny uwzględniający różne czynniki, udało nam się zidentyfikować rosnącą szybkość wzrostu globalnej temperatury powierzchni wody – napisali w pracy autorzy.
Naukowcy twierdzą, że przyspieszające ocieplenie powierzchni oceanu jest powiązane ze wzrostem nierównowagi energetycznej Ziemi. To wykres różnicy pomiędzy ilością energii pochłanianej a emitowanej przez naszą planetę w przestrzeń kosmiczną, która określana jest na podstawie pomiarów satelitarnych i naziemnych.
Wzrost nierównowagi energetycznej Ziemi podwoił się w ciągu ostatnich 15 lat
Prof. Merchant zauważa, że wzrost nierównowagi podwoił się od 2010 roku. Jednym z powodów jest rosnące stężenie gazów cieplarnianych. Kolejnym jest fakt, że Ziemia od kilkunastu lat odbija mniej promieniowania słonecznego w stronę kosmosu. – Globalne temperatury oceanów osiągnęły rekordowe maksima przez 450 dni z rzędu w latach 2023 i 2024 r. Część tego ciepła pochodziła ze zjawiska pogodowego El Niño – napisali badacze.
El Niño to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na czasowym ociepleniu powierzchni wody Oceanu Spokojnego w rejonie równikowym. Występuje zazwyczaj co kilka lat i ma bardzo duży wpływ wpływ na globalne warunki pogodowe, a także cyrkulację atmosferyczną.
– Ponieważ powierzchnia oceanów jest swoistym wyznacznikiem tempa globalnego ocieplenia, wzrost temperatury ma znaczenie dla klimatu jako całości. To przyspieszające ocieplenie podkreśla pilną potrzebę ograniczenia spalania paliw kopalnych, aby zapobiec jeszcze szybszym wzrostom temperatury w przyszłości – podsumowują naukowcy z Uniwersytetu w Reading. Autorzy dodają również, że możemy się spodziewać jeszcze większego tempa wzrostu temperatury powierzchni oceanów w ciągu następnych 20 lat.
Źródło: Environmental Research Letters
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".![img-0602-139ce70](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/63/2024/08/img-0602-139ce70.jpeg?quality=90&resize=767,697)