W tym artykule:

  1. Nagroda główna “zmierzyć się z rzeczywistością”
  2. Kategoria “portret rodzinny”
  3. Kategoria “czarno-białe”
  4. Kategoria “zwierzęta w swoim środowisku”
  5. Kategoria “fotoreportaż natury”
  6. Kategoria “krajobrazy Ziemi”
  7. Kategoria “miejska dzika przyroda”
  8. Kategoria “rośliny i grzyby”
  9. Kategoria “ludzie i przyroda”
  10. Kategoria “sztuka natury”
  11. Kategoria “bezkręgowce”
  12. Kategoria “płazy i gady”
  13. Kategoria “ptaki”
Reklama

Fotografowie natury to cierpliwi i uważni obserwatorzy otaczającego nas świata. Ich zdjęcia to zaledwie jeden kadr piękna, które oni obserwowali przez wiele godzin, a czasem dni lub miesięcy. Jedno kliknięcie i wiekopomny moment, jedyny w swoim rodzaju, zostaje zachowany na całe życie dla nas i dla następnych pokoleń.

Fotografia dzikiej przyrody nie zdradza nam całej historii. Ona uchyla okno, przez które możemy na chwilę wyjrzeć poza nasz świat. Pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji na temat piękna, codzienności, jak również przemijania. Przed wami zwycięzcy World Nature Photography za 2021 rok. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Przełomowe odkrycie u wybrzeży Antarktydy. Odnaleziono wrak słynnego statku Endurance, który zatonął 107 lat temu

44-metrowa barkentyna Endurance irlandzkiego odkrywcy sir Ernesta Shackletona zatonęła w 1915 roku, po tym jak została zmiażdżona przez lód. Przez lata pozostawała zaginiona w czeluściach m...
wrak statku Endurance
fot. Endurance22

Nagroda główna “zmierzyć się z rzeczywistością”

Tytuł fotografa roku World Nature Photography otrzymał Amos Nachoum za zdjęcie “zmierzyć się z rzeczywistością” (ang. Facing reality). Zdjęcie przedstawia lamparta morskiego, drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, który chce pożreć pingwina białobrewego. Amerykanin czekał wiele godzin na antarktycznej wyspie, aż zwierzę ruszy na żer.

Kategoria “portret rodzinny”

Pierwsze miejsce w kategorii “portret rodzinny” otrzymał Tom Vierus z Fidżi. Na zdjęciu widzimy dwa młode makaki krabożerne, które wtulone są w objęcia matki.

Kategoria “czarno-białe”

Zwycięzcą w kategorii zdjęć czarno-białych jest Vince Burton z Wielkiej Brytanii. Sfotografował bardzo rzadkiego lisa polarnego, który przedziera się przez śnieżną zawieruchę.

Amazonia jest w stanie krytycznym. Naukowcy alarmują, że grozi nam katastrofa

Według najnowszych badań lasy deszczowe Amazonii są w coraz gorszym stanie i gwałtownie tracą zdolność do regeneracji. To wszystko przez zmiany klimatu i postępującą wycinkę drzew.
pożar w Amazonii
fot. Getty Images

Kategoria “zwierzęta w swoim środowisku”

Pierwsze miejsce w kategorii “zwierzęta w swoim środowisku” otrzymał Thomas Vijayan, fotograf pochodzący z Kanady. Zdjęcie przedstawia dorosłego orangutana, który w majestatycznej pozie stoi w płytkiej rzece i patrzy wprost w obiektyw aparatu.

Kategoria “fotoreportaż natury”

Zdjęcie przedstawia 3-miesięczną samicę orangutana, która przygotowywana jest do operacji. Młodej podawane jest znieczulenie, a niedługo później przeszła zabieg, który miał zrekonstruować uszkodzoną kość ramienia. Autorem fotografii jest Alain Schroeder z Belgii.

Kategoria “krajobrazy Ziemi”

W tej kategorii pierwsze miejsce zdobył Sam Wilson z Australii. W trakcie swojej podróży po Nowej Zelandii udało mu się uchwycić ten zapierający dech w piersiach widok jednego z wielu pięknych miejsc Wyspy Południowej.

Kategoria “miejska dzika przyroda”

Autorem zdjęcia jest Matthijs Noome ze Stanów Zjednoczonych. Fotograf przez długi czas czekał na moment, w którym uda mu się uchwycić humbaka na tle Nowego Jorku. Zwierzę wynagrodziło cierpliwość Amerykanina. Na fotografii jego płetwa ogonowa żegna się z człowiekiem i wraca do oceanu.

Uchodźcy z Ukrainy dzielą się wstrząsającymi historiami. „Połowę serca zostawiłam za sobą”

Z dnia na dzień stracili domy, a ich rodziny rozdzielono. Szukając schronienia w Polsce, uchodźcy z Ukrainy zastanawiają się, co będzie dalej. Są ich już setki tysięcy.
Uchodźcy z Ukrainy dzielą się wstrząsającymi historiami. „Połowę serca zostawiłam za sobą”
Autorami zdjęć są ANASTASIA TAYLOR-LIND i DAVIDE MONTELEONE

Kategoria “rośliny i grzyby”

Na zdjęciu fotografa Gautama Kamata Bambolkara widzimy wejście do opuszczonego domu w mieście Goa. Budynek wygląda tak, jakby po opuszczeniu go przez człowieka, matka natura postanowiła wziąć go w opiekę.

Kategoria “ludzie i przyroda”

Zwyciężczynią kategorii jest Sabrina Inderbitzi ze Szwjcarii. Autorka musiała wczołgać się do lodowej jaskini na całkowicie zamarzniętym jeziorze Bajkał. Po zrobieniu zdjęcia stwierdziła, że nie podobał jej się samochód i ludzie, którzy znaleźli się w kadrze, ale później uznała, że właściwie nie wygląda to źle. To samo stwierdziło później jury przyznając jej pierwsze miejsce.

Kategoria “sztuka natury”

Pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymał Włoch Federico Testi. Na zdjęciu widzimy San Quirico d'Orcia w Toskanii. Chociaż ten region słynie z pięknej feerii barw, czarno-białe zdjęcie stworzyło niezwykły obraz, który otrzymał iście bergmanowskie oblicze.

Kategoria “bezkręgowce”

Autorem zdjęcia jest Chin Leong Teo z Singapuru. Na zdjęciu widać trzy wścieklice zwyczajne, które pomagają sobie wzajemnie przejść z jednego kamienia na drugi, tworząc “mrówczy most”.

Kategoria “płazy i gady”

Pierwsze miejsce przyznano fotografowi Shayne Kaye z Kanady. Zdjęcie przedstawia rzekotkę królewską, która w słoneczny dzień wygrzewała się na pyłkowinie.

Zagrożone miejsca światowego dziedzictwa. Te atrakcje turystyczne mogą zniknąć bezpowrotnie

Zmiany klimatyczne to tylko część problemów, z jakimi borykają się zagrożone miejsca światowego dziedzictwa. Jak je uratować?
Zagrożone miejsca światowego dziedzictwa. Te atrakcje turystyczne mogą zniknąć
fot. Jean-Pierre De Mann/Getty Images

Kategoria “ptaki”

Zdjęcie wykonano w Kenii, a moment uchwycił Ashok Behera z Indii. Dzieło przedstawia sępa, który wyjada oko gnu. Za nimi stoi lis afrykański, który uważnie obserwuje, co robi fotograf.

Reklama

Źródło: World Nature Photography

Reklama
Reklama
Reklama