Ogórki morskie w nietypowy sposób zwalczają drapieżniki. Strzykwy są jak pająki i jaszczurki
Ogórki morskie nie są przekąską, choć w niektórych częściach uważa się je za afrodyzjak. Jak strzykwy radzą sobie z podwodnymi zagrożeniami?

W tym artykule:
Ogórki morskie (inaczej strzykwy) to niezwykle fascynujące stworzenia. Już sama ich nazwa może być myląca. Nie są to rośliny, a zwierzęta. Konkretnie szkarłupnie, czyli krewne rozgwiazd i jeżowców. Z gruntowymi ogórkami łączy je co najwyżej wygląd. Strzykwy zamieszkują oceany, najłatwiej można je spotkać na dnie, gdzie odgrywają znaczącą rolę w ekosystemach.
Tak bronią się ogórki morskie
Te niewielkie zwierzątka mogą wydawać się łatwym celem dla drapieżników. Nic bardziej mylnego. Natura obdarowała ogórki morskie skuteczną i nietypową bronią. W obliczu zagrożenia strzykwy wystrzeliwują z tzw. narządów Cuviera plątaninę czegoś, co przypomina cienki, lepki makaron. Taki wyrzut ogranicza mobilność i spowalnia potencjalnych wrogów, na przykład kraby.
Narząd Cuviera bywa mylony z odbytem. W rzeczywistości jest to jednak organ odpowiadający nie za wydalanie niestrawionej żywności, a za obronę. Gruczoł typowy dla strzykw wytwarza toksynę, która jest wyrzucaną na zewnątrz po podrażnieniu zwierzęcia.
Według nowego badania wydzielina ogórków morskich składa się białek podobnych do tych obecnych w pajęczych sieciach. Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma naukowego „PNAS”.
Naukowcy zauważyli, że ogórki morskie korzystają z narządu Cuviera tylko wtedy, gdy drapieżnik wywiera na organ bezpośrednio „wystarczająco dużą siłę fizyczną”. Eksperyment wykazał, że dotykanie skóry zwierzęcia lub przekłuwanie jej igłą nie aktywowało narządu w takim samym stopniu.
Ogórki morskie kiedyś i dziś
Analiza genetyczna wykazała pewne podobieństwa między bronią ogórków morskich a pajęczynami i nićmi jedwabników. Chodzi o długie, powtarzające sekwencje aminokwasów. Dzięki nim narząd ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Naukowcy odkryli również w zewnętrznej błonie narządu Cuviera wzorce podobne do amyloidu. Białka te są wykorzystywane przez inne organizmy morskie, takie jak wąsonogi.
Te same badania wykazały, że ogórki morskie nie zawsze broniły się w ten sam sposób. Stworzenia te rozstały się ewolucyjnie z jeżowcami około 537 milionów lat temu. Najwyraźniej trująca pajęczyna okazała się bardziej skuteczna od kolców.
Po wyrzucie toksyny ogórek morski samodzielnie amputuje swój narząd Cuviera. Podobne zachowanie zaobserwowano u jaszczurek „gubiących” ogony. Po zaledwie 15 dniach strzykwy znów są gotowe bronić się przed drapieżnikami.
Nowo odkryte robaki morskie. Wyglądają jak stworzenia z japońskich legend
Robaki morskie z Japonii mają wyjątkową zdolność. Chodzi o bioluminescencję. Co to takiego?
Ciekawostki o ogórkach morskich
Pomimo mało zachęcającego wyglądu i brutalnych zachowań pod wodą, ogórki morskie są uważane w Chinach za afrodyzjak. Co jeszcze warto wiedzieć o strzykwach? Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki:
- Ogórki morskie nie mają mózgu. Wystarcza im prymitywny układ nerwowy, dzięki któremu wyczuwają otoczenie.
- Różnią się wielkością, przy czym najmniejsze mają zaledwie kilka milimetrów długości, a największe nawet powyżej metra.
- Dieta ogórków morskich składa się głównie z alg, małych skorupiaków i innych substancji organicznych.
- Ogórki morskie są ważną częścią ekosystemu oceanu i odgrywają istotną rolę w utrzymaniu czystości dna oceanu.
- Występują w różnych kolorach, od różowego, przez żółty, po brązowy.
Źródło: PNAS
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa