Pampasowiec grzywiasty to jeden z najbardziej nietypowych psowatych. Wygląda jak lis skrzyżowany z jeleniem
Pampasowiec grzywiasty to bez wątpienia jeden z najdziwniejszych przedstawicieli rodziny psowatych. Ma cechy wilka i lisa, ale jego długie kończyny wyglądają niemal karykaturalnie. Osobliwy wygląd tego zwierzęcia sprawia jednak, że nie sposób pomylić go z żadnym innym gatunkiem. Gdzie żyje pampasowiec grzywiasty? Czym się żywi? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
W tym artykule:
- Jak wygląda pampasowiec grzywiasty?
- Gdzie żyje pampasowiec grzywiasty?
- Tryb życia pampasowca grzywiastego
- Chód pampasowca grzywiastego
- Czym żywi się pampasowiec grzywiasty?
Pampasowiec grzywiasty, czyli Chrysocyon brachyurus, to jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju pampasowiec. Na pierwszy rzut oka można dostrzec u niego wiele podobieństw do niektórych gatunków psowatych, ale badania genetyczne udowodniły, że nie jest blisko spokrewniony z żadnym przedstawicielem rodziny, którą reprezentuje. Zdaniem naukowców, pampasowiec grzywiasty najprawdopodobniej stanowi pozostałość po plejstoceńskiej faunie dużych ssaków.
Jak wygląda pampasowiec grzywiasty?
Pampasowiec, zwany też wilkiem grzywiastym, pod względem umaszczenia przypomina lisa rudego, ale pokrojem bliżej mu do wilka. Ma duże uszy, prawie jak fenek pustynny, ale jego długie kończyny nie przywodzą na myśl żadnego z psowatych.
Rozmiary i masa pampasowca grzywiastego
Dorosły osobnik mierzy około 115 cm długości (bez ogona, który mierzy około 30 cm) i od 75 do 90 cm wysokości w kłębie. Masa ciała pampasowca grzywiastego zamyka się w przedziale od 20 do 30 kg.
12 spotkań z wilkami, których nie zapomnisz
Od zawsze przerażają i jednocześnie imponują człowiekowi. Z tej nietypowej relacji dwóch gatunków zrodzi się więź, która trwa do dziś w związku człowieka i domowego psa. Poznajcie wilki.Umaszczenie pampasowca grzywiastego
Sierść pampasowca jest dość długa i miękka. Większość futra pokrywającego ciało zwierzęcia jest ruda. Na kończynach występują czarne fragmenty. Puszysty ogon może być biały lub czarny. Część brzuszna jest biała.
Wyróżnikiem pampasowca grzywiastego, któremu zwierzę zawdzięcza swoją nazwę gatunkową, jest sierść pokrywająca grzbiet. Na tym obszarze futro jest czarne i unosi się, gdy zwierzę jest zaniepokojone. Dzięki temu wygląda na większe, a co za tym idzie – także na groźniejsze.
Długie kończyny, czyli najbardziej charakterystyczna cecha pampasowca
Kończyny pampasowca wydają się być nienaturalnie długie, jakby zwierzę „zapożyczyło” je od jednego z ssaków kopytnych. Należy jednak podkreślić, że nie ma w nich niczego nienaturalnego. Długie kończyny wilka grzywiastego ułatwiają mu przetrwanie w środowisku, które zamieszkuje.
Gdzie żyje pampasowiec grzywiasty?
Pampasowce żyją tylko w Ameryce Południowej. Zamieszkują Brazylię, Paragwaj, Boliwię i niewielki obszar Argentyny. Upodobały sobie tamtejsze pampy – wielkie kompleksy roślinności trawiastej. To właśnie dlatego wilki grzywiaste wykształciły tak długie kończyny.
Długie niczym szczudła łapy ułatwiają im poruszanie się w wysokiej trawie. Zwierzę może sięgać wzrokiem ponad zarośla, dzięki czemu lepiej orientuje się w terenie i może w porę dostrzec potencjalną ofiarę lub zareagować na zagrożenie.
Tryb życia pampasowca grzywiastego
W przeciwieństwie do wielu dużych psowatych, pampasowce grzywiaste nie tworzą stad. Łączą się w monogamiczne pary, ale samiec i samica przebywają razem tylko w okresie rozrodczym. Przedstawiciele tego gatunku są aktywni wieczorem i nocą. W ciągu dnia odpoczywają wśród zarośli i traw. Gdy słońce zajdzie, wyruszają na łowy i żer.
Chód pampasowca grzywiastego
Gdy pampasowiec spaceruje, porusza się inochodem. Oznacza to, że zwierzę jednocześnie unosi kończyny jednej strony ciała naprzemiennie z kończynami drugiej strony. W taki sam sposób poruszają się m.in. żyrafy i wielbłądy. Dopiero w trakcie biegu zmienia układ kończyn.
Czym żywi się pampasowiec grzywiasty?
Pampasowiec poluje na niewielką zdobycz. Jego ofiarą padają przede wszystkim drobne ssaki (głównie na gryzonie i zajęczaki) i ptaki. Jako samotnik, stosuje strategię polowania podobną do lisiej – niepostrzeżenie podkrada się blisko potencjalnej zdobyczy i przypuszcza szybki atak.
Należy podkreślić, że pampasowiec nie jest oportunistycznym zoofagiem. Dużą część jego jadłospisu stanowi pokarm roślinny. Szczególnie ważnym składnikiem diety wilka grzywiastego jest loberia (Solanum lycocarpum) – owoc potocznie nazywany wilczym jabłkiem – który korzystnie wpływa na zdrowie zwierzęcia. Bez niego pampasowiec choruje na nicieniowe zapalenie nerek.