W tym artykule:

  1. Ekrany dotykowe z korzyścią dla papug
  2. Stymulacja podstawą zdrowia psychicznego
Reklama

Naukowcy wiedzą o ponad 350 gatunkach papug. Ta liczba najlepiej obrazuje, jak bardzo różnorodne są te ptaki. Na tle licznej rodziny szczególnie wyróżniają się kea – drapieżne, wszystkożerne papugi zamieszkujące Nową Zelandię. Ostatnie badania poświęcono jednak nie ich nawykom żywieniowym, a ukrytym talentom. Badacze nauczyli sześć osobników żyjących w rezerwacie przyrody Willowbank w Chirstchurch korzystania z ekranów dotykowych.

Naukowcy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za utratę ogona przez ludzi i niektóre małpy

Paleoantropolodzy odkryli, że najstarsze znane naczelne – żyjące około 66 milinów lat temu – miały w pełni rozwinięte ogony, które pomagały im między innymi w przemieszczaniu się mi...
Małpy człekokształtne nie mają ogonów
fot. Getty Images

Ekrany dotykowe z korzyścią dla papug

Dzioby papug kea – podobnie jak ludzkie paznokcie – są z keratyny. To oznacza, że nie działają na ekrany dotykowe. Autorzy badań przechytrzyli jednak technikę. Na potrzeby eksperymentu urządzenia zostały posmarowane masłem orzechowym, a ptaki aktywowały je, liżąc.

Na ekranach wyświetlana była animacja przestawiająca piłkę toczącą się po huśtawce. Ptaki nauczyły się ją obserwować i wskazywać, do którego pudełka wpadała. W zamian za udzielenie poprawnej odpowiedzi otrzymywały przekąskę. Badanie zostało podzielone na dwa etapy: w pierwszym piłka, huśtawka i pudełka były przedstawione tylko na ekranie, w drugim elementy wirtualne przeplatały się z rzeczywistością. Kea myślały, że piłka wpadnie do prawdziwych opakowań, a to oznacza, że łączyły świat komputerowy z realnym.

Podobne badanie przeprowadzone na ludziach wykazało, że już 19-miesięczne dzieci potrafią odróżnić wirtualne obrazy od rzeczywistości.

Hieny „uśmiechają się” do siebie w trakcie walk. To ważny komunikat

Mimika i mowa ciała hien okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, niż do tej pory zakładali naukowcy. Dalecy kuzyni psów potrafią przekazywać sobie najważniejsze informacje wyłącznie ...
Hieny
fot. Getty Images

Stymulacja podstawą zdrowia psychicznego

Amalia Batos z Univeristy of Auckland – główna autorka badań – ma nadzieję, że to odkrycie poprawi skuteczność programów ochrony tych zagrożonych wyginięciem papug. Na wolności ich największym zagrożeniem są ludzie i ich działalność. Ptaki często trują się między innymi ołowiem wykorzystywanym w pracach budowlanych.

– Niełatwo jest trzymać je w niewoli. Te ptaki są bardzo inteligentne, dlatego dla ich zdrowia psychicznego powinny się rozwijać i być stymulowane – tłumaczy Batos.

To szczególnie ważna informacja dla pracowników zoo, którzy opiekują się papugami z Nowej Zelandii. Właśnie oni powinni zapewniać swoim podopiecznym nowe i mądre rozrywki. Według autorów badań papugi kea hodowane w niewoli i stymulowane przy użyciu ekranów dotykowych mogą być gotowe do życia na wolności bez wchodzenia w interakcje z ludźmi. To przyniesie korzyść dla obu stron. Ptaki te są znane, chociażby z tego, że lubią bawić się samochodowymi wycieraczkami i zaglądać do torebek.

Reklama

Źródło: Biology Letters

Reklama
Reklama
Reklama