Reklama

W tym artykule:

  1. Czy ośmiornice hoduje się na żywność?
  2. Kiedy ma zacząć się pierwsza hodowla ośmiornic?
  3. Czy ośmiornice cierpią?
  4. Jak będzie wyglądała kultura ośmiornic w niewoli?
Reklama

Najszybciej rozwijającym się sektorem produkcji żywności na świecie jest akwakultura. Pod tym pojęciem kryje się hodowla różnych wodnych stworzeń prowadzona przez człowieka. Sektor powiększa się w tempie 5 proc. rocznie. W 2027 r. ma być warty 245 mld dolarów.

W akwakulturach hoduje się przede wszystkim ryby, ale też skorupiaki i mięczaki. W sumie na wodnych farmach na całym świecie żyje aż 580 gatunków. Niektóre z nich w niewoli się zmieniają – ryby np. stają się bardziej agresywne i częściej zapadają na choroby.

Czy ośmiornice hoduje się na żywność?

Jednym z najsmaczniejszych morskich zwierząt są ośmiornice. Uważa się je za przysmak od Azji po południe Europy. By zaspokoić ogromny popyt, rocznie na całym świecie łowi się 350 tys. ton ośmiornic.

W stosunku do 1950 r. połowy tych głowonogów zwiększyły się aż dziesięciokrotnie. Ponieważ zapotrzebowanie dalej rośnie, pojawiły się pomysły, by ośmiornice hodować w akwakulturach tak jak inne morskie zwierzęta.

Na razie jednak tych koncepcji nie udało się wprowadzić w życie. Hodowla ośmiornic jest bowiem skomplikowane. Gdy są małe, trzeba je karmić żywym pokarmem. Środowisko, w którym się rozwijają, musi być też ściśle kontrolowane.

Kiedy ma zacząć się pierwsza hodowla ośmiornic?

Te trudności udało się jednak pokonać hiszpańskiemu koncernowi Nueva Pescanova. Firma ogłosiła pod koniec zeszłego roku, że zamierza założyć farmę ośmiornic w pobliżu Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Zapowiedziała, że pierwsze ośmiornice stamtąd trafią do sprzedaży już w roku 2023.

Nueva Pescanova chce produkować 3 tys. ton ośmiornic rocznie. To oznacza, że – jak pisze Kristin Andrews w „The Conversation” – rocznie zabijanych tam będzie 275 tys. ośmiornic.

W jakich warunkach przetrzymywane będą głowonogi? Dziennikarze BBC zwrócili się z tym pytaniem do Nueva Pescanova. Nie otrzymali jednak żadnej odpowiedzi. Plan został skrytykowany przez grupę międzynarodowych badaczy jako „nieuzasadniony etycznie i ekologicznie”. Działająca także w Polsce organizacja Compassion in World Farming wystosowała list do kilku rządów – w tym hiszpańskiego – domagając się zakazu komercyjnego hodowania ośmiornic.

Czy ośmiornice cierpią?

W XX wieku ośmiornice uważano za zwierzęta prowadzące samotny tryb życia. Dopiero odkrycie dwóch kolonii ośmiornic w zatoce Jervis Bay w Australii pokazało, że mogą też tworzyć skomplikowane społeczności. W koloniach Octopolis i Octlantis ośmiornice walczą o terytorium (np. boksując się i rzucając w siebie muszlami) i ustanawiają hierarchie.

Głowonogi żyjące w grupach rozwinęły też zupełnie nowe zachowania. Np. manifestują uległość, zmieniając kolor swojego ciała. Jak się okazuje, ich inteligencja służy im nie tylko do wymyślania pomysłowych sposobów na ucieczki z akwarium i wykorzystywanie różnych przedmiotów z otoczenia jako kryjówki, ale również do rozwijania kultury.

Zaskakujące odkrycie. Pierwszy tak dobrze zachowany embrion dinozaura

Naukowcy na nowym tropie historii ewolucji dinozaurów i ptaków. Embrion dinozaura „Baby Yingliang” przynosi wiele zaskakujących odpowiedzi.
Baby Yingliang
Embrion dinozaura zaprezentowano światu podczas konferencji prasowej w grudniu 2021 r.Fot. Wang Dongming/China News Service via Getty Images

– Kultura zwierząt to pojęcie stworzone przez naukowców, którzy zauważyli, że w obrębie danego gatunku pojawiają się czasem grupy, jako jedyne przejawiające pewne konkretne zachowania – wyjaśnia Kristin Andrews.

Przykład? W latach 50. zeszłego wieku japoński prymatolog Kinji Imanishi obserwował makaki na wyspie Kōjima. Jedna z małp, nazwana Imo, zaczęła myć słodkie ziemniaki w słonej wodzie przed ich zjedzeniem. Było to zupełnie nowe zachowanie wśród makaków. Wkrótce od Imo nauczyła się go cała grupa.

Jak będzie wyglądała kultura ośmiornic w niewoli?

– Propozycja założenia farmy ośmiornic to w istocie propozycja wyhodowania nowego rodzaju ośmiornicy – zwraca uwagę Andrews. – Warunki niewoli stworzą nowe środowisko, sprzyjające ewolucji tych zwierząt.

Ale to nie wszystko. Hodowla często prowadziła do udomowienia różnych gatunków. W rezultacie powstawały zwierzęta, których istnienie jest całkowicie zależne od człowieka (jak owce, które trzeba regularnie strzyc). To samo może stać się również z zamkniętą na farmie społecznością ośmiornic.

Tajemnicza rakieta uderzyła w Księżyc. Astronomowie już wiedzą, do kogo należała

Tajemnicza rakieta uderzyła w Księżyc z prędkością ok. 9650 km/godz. Do niedawna wszyscy sądziliśmy, że może to fragment rakiety nośnej Falcon 9 miliardera i założyciela SpaceX Elona ...
rakieta uderzy dziś w Księżyc
fot. Getty Images

Udomowienie tych głowonogów nie będzie przy tym łatwe. Andrews przypomina, że są to zwierzęta terytorialne, a przy tym inteligentne, ciekawe, mające różne osobowości i odczuwające emocje. – Propozycja, by zebrać tysiące ośmiornic i stworzyć jedno wielkie megamiasto, sprawi, że powstanie coś, co nigdy nie istniało w naturze – zauważa filozofka. – To zmusi ośmiornice, by żyć razem i tworzyć nową kulturę, która z pewnością będzie brutalna.

Czy robienie tego w momencie, gdy dopiero zaczynamy poznawać te zwierzęta, to dobry pomysł? – zastanawia się Andrews.

Źródło: The Conversation, Scientific American, BBC

Sensacyjna sekcja zwłok wieloryba. Pod płetwą znaleziono ludzką dłoń

Sekcja zwłok wieloryba, w której uczestniczył dr Mark Scherz. Zdjęcie, na którym trzyma ogromną pięciopalczastą dłoń, podbiło naukowego Twittera.
Sensacyjna sekcja wieloryba. Pod płetwą znaleziono ludzką dłoń
fot. Getty Images

Naukowcy przypadkiem odkryli zaginiony skarb Montezumy

W 1981 r. w stolicy Meksyku odnaleziono wyjątkową złotą sztabkę. Czy tam właśnie może być ukryty skarb Montezumy i Azteków? Kim był Montezuma II i w jaki sposób przepadł jego legendarn...
Naukowcy przypadkiem odkryli zaginiony skarb Montezumy
fot. Thomas Ledl / Wikimedia Commons

10 najdłużej żyjących zwierząt

Rekordziści dożywają kilkunastu tysięcy lat. Sprawdź, które gatunki to rekordziści wśród najdłużej żyjących zwierząt.
żółw
Fot. Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama