Potrafią zmieniać kolory, oszukać śmierć, świecić w ciemnościach. Te 5 zwierząt ma supermoce
Ludzie uwielbiają superbohaterów, czytają komiksy, z wypiekami oczekują kolejnych filmów. Kto w dzieciństwie nie marzył o posiadaniu super-mocy? Niektóre zwierzęta dysponują takimi umiejętnościami, że inaczej ich nazwać się chyba nie da.
Źródło: National Geographic News
1 z 4
Screen Shot 2016-05-10 at 12
2. Frynosoma - jaszczurka snajper
Ta nieduża rogata jaszczurka przypomina malutkiego smoka. Nie zionie jednak ogniem jak mityczny gad, choć i ona ma własną broń w zanadrzu.
Jaszczurka poluje na owady, żywi się przede wszystkim mrówkami. Na nią natomiast polują większe zwierzęta, na przykład kojoty. Wtedy do obrony frynosoma używa swojej niecodziennej umiejętności: strzela krwią z oczu. Poważnie, z ogromną precyzją jaszczurka potrafi wypuścić z oka strumień krwi pod bardzo dużym ciśnieniem. To potrafi odstraszyć nawet kilkukrotnie większego kojota.
Fot. Wikimedia Commons
2 z 4
supermoce
3. Zwierzęta, które widzą świat w zwolnionym tempie
Niektóre najmniejsze gatunki, takie jak kolibry, małe gryzonie, czy owady postrzegają świat jakby w zwolnionym tempie. Wynika to z ich bardzo szybkiego metabolizmu i tego, że ośrodek nerwowy wyjątkowo szybko przetwarza ogrom dostarczanych informacji.
Dzięki tej zdolności malutkie stworzonka mają tak wspaniały refleks. Ciężko wam złapać muchę? Już wiecie dlaczego.
Fot. Shutterstock
3 z 4
shutterstock_257741320
4. Plastikożerca
Tworzywa sztuczne to niezbędny element naszego przemysły, ale wiele z nich nie podlega rozkładowi. Plastikowe odpady składowane na wysypiskach zatruwają środowisko i stanowią coraz większe zagrożenie.
Okazuje się jednak, że istnieje gatunek, który wytrzyma na plastikowej diecie: larwa mącznika młynarka. Potrafi ona zjeść i przetrawić plastikowe śmieci.
Kto wie, czy ten owad w przyszłości nie stanie się jednym z ważniejszych sojuszników człowieka.
Fot. Shutterstock
4 z 4
super moce
5. Nieśmiertelność
Przyroda zna zwierzęta długowieczne, żółwie czy małże żyją przez wieki, morska trawa nawet przez tysiąclecia.
Jeden z gatunków meduzy, Turritopsis nutricula, zaraz po okresie rozrodczym potrafi cofnąć się w rozwoju do wieku młodzieńczego, co daje jej faktyczną nieśmiertelność. Podobnie homary, ich metabolizm pozwala im się co jakiś czas odmładzać i nie ma w sobie wpisanego umierania.
Kto wie, może z czasem uda nam się poznać ich sekret, a nawet się tego nauczyć?
Fot. Wikimedia Commons