Reklama

W tym artykule:

  1. Czy psy rozumieją, co do nich mówimy?
  2. Psy i ludzie – najlepsi przyjaciele
Reklama

Właściciele psów lubią podkreślać, że ich czworonogi są nie tylko urocze, ale też mądre. Może i niektóre psiaki mają problemy z nauczeniem się prostej komendy „siad”, ale według najnowszych badań, nasi pupile rozumieją średnio aż 89 słów i wyrażeń.

Jak muzyka wpływa na zwierzęta? Szereg badań odpowiada na to pytanie

Jazz, a może muzyka klasyczna? Poszczególne gatunki zwierząt w różny sposób reagują na dźwięki i melodie.
Zwierzęta a muzyka
fot. Getty Images

Czy psy rozumieją, co do nich mówimy?

Naukowcy z Kanady przeprowadzili ankietę wśród 165 właścicieli różnych ras psów. Pytania dotyczyły słów i wyrażeń, które rozumieją ich zwierzęta. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że czworonogi rozumieją średnio 89 słów, a jeden wyjątkowo zdolny pies jest podobno w stanie zrozumieć ponad 200 komunikatów. Wyrażenia zrozumiałe dla pupili to przede wszystkim popularne komendy, takie jak „połóż się”. Prawie wszystkie badane psy reagowały na swoje imię, a większość zachowywała się też adekwatnie do poleceń „siad”, „chodź”, „na dół”, „zostań”, „czekaj”, „nie”, „OK” i „zostaw to”.

Nie wszystkie psy wykazały się takimi samymi zdolnościami. Według ankietowanych właścicieli wyraźnie wyróżniają się owczarek australijski, border collie, owczarek niemiecki, biszon kędzierzawy, cavalier king charles spaniel i chihuahua. Te rasy reagują na więcej słów i wyrażeń niż inne.

– Ze względu na swoją historię ewolucyjną i bliskie związki z ludźmi psy pasterskie i towarzyszące nauczyły się reagować na ludzkie sygnały werbalne i niewerbalne na poziomie nieporównywalnym z innymi – tłumaczą autorzy badań.

Jak dodają, umiejętność reagowania na sygnały komunikacyjne ma kluczowe znaczenie dla ról, jakie psy odgrywają w naszym życiu. Co ciekawe, wyniki badań są spójne z poprzednimi sugerującymi, że czworonogi sprawniej reagują na polecenia, niż zakazy.

Zwierzęta nie okazują wszystkich emocji, co nie oznacza, że ich nie czują. Jak je zrozumieć?

Emocje zwierząt od dekad interesują naukowców i nie tylko. Jak się okazuje, psy potrafią zsynchronizować się emocjonalnie ze swoim właścicielem. Zdradzamy, na czym polega to zjawisko.
Pies
fot. Getty Images

Psy i ludzie – najlepsi przyjaciele

Psy od lat są uważane za najlepszych przyjaciół ludzi. Już w 1928 roku naukowcy starali się ocenić, w jakim stopniu pupile rozumieją to, co do nich mówimy. Psychologowie CJ Warden i LH Warner zaobserwowali wówczas, że Fellow, młody owczarek niemiecki płci męskiej, reagował na około 68 słów lub wyrażeń, w tym polecenie „wyjdź na zewnątrz i poczekaj na mnie”.

Przeciętny udomowiony pies rozumie przynajmniej kilka słów, ale naukowcy chcieli użyć spójnej metodologii dla dużej liczby, aby obliczyć średnią. Z odpowiedzi właścicieli wynikało, że ich psy reagowały na od 15 do 215 wyrażeń, co dało średnią 89. Autorzy badań podkreślają jednak, że czworonogi mogą nauczyć się reagować w określony sposób na konkretne słowa i wyrażenia, nie wiedząc tak naprawdę, co oznaczają.

Reklama

Źródło: Applied Animal Behaviour Science

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama