Ptaki wędrowne „widzą” pole magnetyczne Ziemi. Ludzie też na nie reagują!
Jak to możliwe, że ludzkie komórki reagują na pole magnetyczne? Badacze twierdzą, że zdolność ta wynika z unikalnej reakcji kwantowej z udziałem fotoreceptorów nazywanych kryptochromami.
W tym artykule:
Ludzie od zawsze zazdroszczą ptakom skrzydeł – jednym z pierwszych przykładów tej tęsknoty jest, chociażby mit o Dedalu i Ikarze. Okazuje się jednak, że oczy ptaków wędrownych również są godne pozazdroszczenia. Dzięki nimi zwierzęta „widzą” pole magnetyczne naszej planety.
USA. Po ulewie na powierzchnię wyszły krewetki-dinozaury
Współczesne okazy niewiele różnią się od swoich przodków sprzed milionów lat, przez co błędnie są określane jako „żywe skamieliny”.Niesamowity zmysł ptaków wędrownych
Na początku 2021 r. naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego po raz pierwszy zbadali reakcję, która ma być odpowiedzialna za wykrywanie biegunów Ziemi nie tylko przez ptaki, ale też inne zwierzęta. Specjalistyczny mikroskop zarejestrował, jak kultura ludzkich komórek ze światłoczułym materiałem reaguje na zmiany magnetyczne. To odkrycie potwierdza tezę dotyczącą bezpośredniego wpływu fizyki kwantowej na reakcje biochemiczne w komórkach.
Jak to możliwe, że ludzkie komórki reagują na pole magnetyczne? Badacze twierdzą, że zdolność ta wynika z unikalnej reakcji kwantowej z udziałem fotoreceptorów nazywanych kryptochromami. Znajdują się one w komórkach wielu gatunków i są zaangażowanie w regulację rytmu życia. W przypadki ptaków wędrownych odpowiadają za wyczuwanie pola magnetycznego Ziemi.
W ramach badań naukowcy skierowali na ludzkie komórki zawierające kryptochromy snop niebieskiego światła, powodując ich słabą fluorescencję. Za każdym razem, kiedy pole magnetyczne się do nich zbliżało, fluorescencja spadała o około 3,5 procent.
Choć nie jesteśmy tego świadomi, my również doświadczamy działania biegunów Ziemi.
Koniki morskie pływają powoli, ale atakują w 0,002 sekundy
Naukowcy twierdzą, że umożliwiający taką reakcję ruch to najszybszy skurcz mięśni w świecie zwierząt. Kluczową jest długość nosa.Ptasie talenty
Inne badania naukowe przeprowadzone w tym roku potwierdzają, jak fascynującymi zwierzętami są ptaki. Biolodzy z Uniwersytetu Flinders w Australii dowodzą, że pisklęta słuchają i reagują na śpiew dorosłych osobników już jako embriony. Nie dotyczy to jednak wszystkich gatunków.
Papugi kea zamieszkujące Nową Zelandię nauczyły się z kolei korzystać z ekranów dotykowych. Ich dzioby, tak jak ludzkie paznokcie, są z keratyny, a to oznacza, że nie da się nimi odblokować smartfona. Autorzy badań przechytrzyli jednak technikę. Na potrzeby eksperymentu urządzenia zostały posmarowane masłem orzechowym, a ptaki aktywowały je, liżąc.
Źródło: PNAS