Purchawica olbrzymia to marzenie każdego grzybiarza. Znajdują ją tylko szczęściarze
Purchawica olbrzymia – choć na pierwszy rzut oka przypomina bardziej piłkę niż grzyba – wywołuje nie lada poruszenie wśród zbieraczy. I trudno się temu dziwić, bowiem ten gigantyczny gatunek może osiągać wagę nawet 20 kilogramów.
W tym artykule:
- Purchawica olbrzymia – co to za grzyb i jak wygląda?
- Gdzie występuje purchawica olbrzymia?
- Czy purchawica olbrzymia jest jadalna?
- Jak przyrządzić purchawicę olbrzymią? Propozycje przepisów
Jesienny wysyp grzybów trwa w najlepsze. Od kilku tygodni internet zalewają zdjęcia grzybiarzy z całego kraju i ich leśnych zbiorów. Największym szczęściarzom, jak można przeczytać na różnego rodzaju forach czy platformach społecznościowych, w ciągu godziny udało się uzbierać od 50 do nawet 100 okazów borowików, podgrzybków czy kurek.
Jednak tylko nieliczni natrafili na uchodzącą za skarb wśród grzybów i nazywaną „Świętym Graalem grzybiarzy” purchawicę olbrzymią. Do tego grona należy m.in. Piotr Grześ, autor bloga „Grzybów znawca”.
Purchawica olbrzymia – co to za grzyb i jak wygląda?
Purchawica olbrzymia, znana również jako czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea/Langermannia gigantea), to jeden z największych grzybów świata. Wystarczy tylko wspomnieć, że w latach 50. minionego wieku, w ówczesnej Czechosłowacji, rekordowy okaz miał aż 20,8 kg wagi, 46 cm wysokości i 212 cm obwodu. O tym z pozoru łatwym do przeoczenia gatunku zrobiło się głośno kilka dni temu za sprawą wspomnianego już Piotra Grzesia, który w okolicach Kostrzyna Wielkopolskiego upolował prawdziwego olbrzyma.
Opublikowana przez mężczyznę fotografia, na której dumnie prezentuje znaleziony okaz, od razu wywołała lawinę komentarzy i mnóstwo reakcji.
- Jakbym ja koło tego przychodziła to bym myślała, że jest kamień i bym poszła dalej – jakoś mnie ten grzyb przeraża;
- Jeszcze takiego okazu nie widziałam;
- Toż to większe od ciebie;
- To jest wręcz niemożliwe – piszą internauci.
Purchawice olbrzymie mogą osiągać do 60 cm średnicy oraz do 135 cm obwodu. Czasznice ze względu na to, że wywodzą się z rodziny purchawkowatych są często nazywane purchawicami, które możemy kojarzyć z naszych trawników, ale znacznie różnią się gabarytami.
Gdzie występuje purchawica olbrzymia?
Do 2014 roku purchawice olbrzymie (lub jak to woli czasznice olbrzymie) znajdowały się pod ścisłą ochroną. Obecnie te gigantyczne okazy możemy zbierać bez żadnych konsekwencji. Spotkać je można zarówno w lasach, jak i na łąkach, parkach czy ogrodach. W Polsce – według znawców grzybów – najczęściej występują w północnej części kraju.
Czy purchawica olbrzymia jest jadalna?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań odnośnie purchawic olbrzymich jest to, czy są one jadalne. Odpowiedź brzmi: tak. Aczkolwiek warto zapamiętać, że czasznice olbrzymie powinny trafiać na nasze talerze tylko i wyłącznie na samym początku sezonu, gdy ich miąższ jest biały. W przypadku, kiedy barwa staje się żółta, należy zrezygnować z dalszego przygotowania posiłku.
Purchawica olbrzymia jest nie tylko jadalna, ale także posiada wiele cennych właściwości. Stanowi bogate źródło białka i błonnika, a ponadto dostarcza znaczną dawkę witamin z grupy B oraz kryje wiele minerałów, w tym m.in. potas, miedź, fosfor, selen czy jod.
Jak przyrządzić purchawicę olbrzymią? Propozycje przepisów
W sieci znajdziemy wiele przepisów na purchawicę olbrzymią. O to, jakie dania można przygotować z tego wyjątkowego grzyba, zapytaliśmy Martę Mrugacz z redakcji MojeGotowanie.pl. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, czasznica zaskakuje nie tylko wyglądem, ale także konsystencją. Po przekrojeniu wyglądem przypomina kulkę mozzarelli, a po usmażeniu – puszystego naleśnika. W smaku jest lekko pieczarkowa, ale o zdecydowanie intensywniejszym aromacie.
Co można przygotować z purchawicy olbrzymiej? – Najprościej wystarczy ją pokroić na grube plastry i usmażyć w panierce jak zwykłe kotlety. Ale można też przygotować z niej sosy, farsze do pierogów lub krokietów czy zupy. Małe kawałki czasznicy dorzucone do jajecznicy czy omleta nadadzą im lekko grzybowego smaku. Dla lubiących eksperymenty proponujemy użyć plastra czasznicy jako spodu do pizzy – radzi wydawczyni serwisu MojeGotowanie.pl. I dodaje, że purchawice olbrzymie, podobnie jak większość grzybów, można również marynować w słoiku. Warto połączyć je wtedy na przykład z borowikami czy podgrzybkami.
Przypomnijmy, że podstawą każdego udanego grzybobrania jest rozsądek. Nie wolno zapominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Każdy grzybiarz powinien ich przestrzegać. W przypadku, gdy nie masz pewności, czy znalezione przez ciebie grzyb jest jadalny, nie zrywaj go. Drugą opcją jest skorzystanie z bezpłatnej porady klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy, którą oferują regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Źródła: Facebook/Grzybów Znawca; Grzyby.pl; MojeGotowanie.pl; National Geographic Polska.