W tym artykule:

  1. Czy pod wodą jest cicho?
  2. Jak komunikują się ryby? Mają nieoczywiste sposoby
  3. Ryby są podsłuchiwane i... uciszane
Reklama

Ryby i dzieci głosu nie mają? Nic bardziej mylnego! Jak się okazuje, blisko 1000 gatunków ryb potrafi wydawać różne dźwięki. Co prawda daleko im do ptasich treli, ale mówienie, że są nieme to nieprawda. Część z nich porozumiewa się ze sobą właśnie dzięki dźwiękom.

Czy pod wodą jest cicho?

Jeszcze do niedawna źródła naukowe niewiele mówiły na temat rybich konwersacji. Nie było tajemnicą, że niektóre gatunki wydają dźwięki, jednak informacje te nigdy nie zostały skatalogowane. Dopiero zespół badawczy kierowany przez Audrey Looby, doktorantkę na Wydziale Rybołówstwa i Nauk Wodnych na University of Florida, przeprowadził szczegółowy przegląd bibliografii. W sumie naukowcy przeanalizowali prawie 3 tys. pozycji.

Amphichthys cryptocentrus / fot. Humberto Ramirez/Getty Images

Naukowcy wyszczególnili dane z ponad 800 różnych badań. W ten sposób ustalili, że 989 gatunków ryb na całym świecie aktywnie wydaje dźwięki. To odkrycie pozwoliło im stworzyć pierwszą bazę rybich dźwięków: Fish Sounds. Obecnie dostępnych jest 239 nagrań, ale baza cały czas się powiększa. Naukowcy planują wdrożyć system przesyłania formularzy, za pomocą którego użytkownicy będą mogli przesyłać pliki audio z odgłosami ryb oraz tworzyć interaktywne wyszukiwania.

Naukowcy odnaleźli bardzo rzadkiego „rekina-widmo”. Czym jest to tajemnicze stworzenie?

W Nowej Zelandii odnaleziono małego, świeżo wyklutego „rekina-widmo”. Naukowcy wciąż wiedzą niewiele o tym rzadko spotykanym gatunku.
rekin-widmo
"rekin-widmo", fot. National Institute of Water and Atmospheric Research

Jak komunikują się ryby? Mają nieoczywiste sposoby

Autorzy badań zwrócili uwagę na to, że ludzie najprawdopodobniej od bardzo dawna wiedzieli, że ryby nie są do końca nieme. Temat ten podjął już ponad 2 tys. lat temu sam Arystoteles. Dowodów jest więcej, również w naszym życiu codziennym. Chociażby nazwy niektórych ryb w języki angielskim, przykładowo drum (bęben) czy croaker (panikarz).

Gdzie ryby są najgłośniejsze? Z badania wynika, że gatunki aktywnie dźwiękowo zamieszkują środowiska morskie i słodkie wody w prawie każdym regionie na świecie. Oto przykłady rodzajów ryb wydających dźwięki:

  • jesiotrowate,
  • węgorzokształtne,
  • samogłowy,
  • łososiowate,
  • babkowate,
  • sumokształtne,
  • pielęgnicowate.

Wiemy już zatem, że całkiem sporo gatunków ryb wydaje dźwięki. Pozostaje pytanie: jak to robią? Zamiast strun głosowych wykorzystują między innymi struktury kostne (klikanie i pocieranie), pęcherze pławne (jako bębny) lub wypuszczanie powietrza przez odbyt. Można powiedzieć, że komunikują się też dźwiękami gazów. Szeroka gama dźwięków służy im do przekazywania informacji o terytorium, pożywieniu czy rozmnażaniu. Ryby słyszą się z odległości, a to dlatego, że pod wodą dźwięk rozchodzi się szybciej niż na lądzie.

„To nowa strategia przetrwania”. Orki nauczyły się kraść jedzenie z łowisk i sieci

Orki uczą się od siebie nawzajem, jak kraść ryby i resztki z połowów z ludzkich łowisk i sieci rybackich. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy prześledzili zachowania tych ssaków ..
Orki oceaniczne nauczyły się kraść połowy rybaków (fot. Getty Images)
Orki oceaniczne nauczyły się kraść połowy rybaków (fot. Getty Images)

Ryby są podsłuchiwane i... uciszane

Choć rybie dźwięki służą wzajemnej komunikacji, słyszą ja również ptaki, delfiny i kraby. To ułatwia im życie w środowisku wodnym, w tym polowanie, ucieczkę przed byciem zjedzonym czy poszukiwanie najdogodniejszych siedlisk.

Wiele wskazuje na to, że szkodliwa działalność człowieka, chociażby przez zanieczyszczenia hałasem, utrudnia rybom wytwarzanie i słyszenie dźwięków niezbędnych dla przedłużenia gatunków. W dłuższej perspektywie może mieć to fatalny wpływ na całe populacje ryb.

Reklama

Źródło: The Conversation

Reklama
Reklama
Reklama