Rzadki płaz z Meksyku znaleziony na wolności w Polsce
Zwierzę znalazła mieszkanka Szczecina podczas spaceru po Puszczy Bukowej. Nie wiadomo, jak endemiczny płaz z Meksyku znalazł się w Polsce.

W tym artykule:
Aksolotl meksykański, znany też jako ambystoma meksykańska, to endemiczny – a więc typowy dla określonego regionu – gatunek słodkowodnych, drapieżnych płazów. Od lat jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Pierwotnie naturalnym miejscem występowania osobników na wolności były jeziora Xochimilco i Chalco położone na południe od miasta Meksyk. Szacuje się, że na wolności żyje obecnie około 1200 aksolotl meksykańskich.
Płaz z Meksyku w Polsce
Po niemal całkowitym wyschnięciu jeziora Chalco te charakterystyczne płazy występują tylko w Xochimilco. Niewykluczone, że wcześniej aksolotle meksykańskie były widziane również w jeziorach Texcoco, Zumpango i Xaltocan.
Co ciekawe, ostatnio ambystoma meksykańska została zaobserwowana na wolności w Polsce. Płaza znalazła mieszkanka Szczecina podczas spaceru po Puszczy Bukowej.
– Nagle zobaczyłam w wodzie coś białego. Z synem go odłowiliśmy, miał ze trzydzieści centymetrów – opowiadała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Nie wiadomo, jak endemiczny płaz z Meksyku znalazł się w Polsce. Najprawdopodobniej zwierzę było hodowane w prywatnym akwarium, a znudzony właściciel wyrzucił je do strumienia. Niestety taka praktyka jest dosyć częsta. W USA zjawisko to osiągnęło duże rozmiary – i to dosłownie. Złote rybki wyrzucone do jeziora Keller Lake zniszczyły miejscowy ekosystem, a przy okazji były kilka razy większe od tych, które żyją w akwariach.
Aksolotl z Puszczy Bukowej mimo wszystko miał dużo szczęścia. Płaz przyzwyczajony do meksykańskich temperatur najprawdopodobniej nie przeżyłby polskiej zimy na wolności. Zwierzę zostało już przekazane w ręce Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.
– Bezmyślne działania osób, które uwalniają do natury obce gatunki lub obce gatunki inwazyjne powinny być karane. Obok ocieplenia inwazje gatunków są jednymi z tych zmian, które najtrudniej odwrócić – tłumaczy Białowolska w mediach społecznościowych.
Aksolotle meksykańskie – co o nich wiemy?
Dojrzałe płciowo aksolotle meksykańskie mierzą maksymalnie 30 cm. Ich masywne ciała są spłaszczone. Na szerokiej głowie występują 3 pary skrzeli zewnętrznych. Przednie kończyny mają po 4 palce, tylne 5. Płazy te występują w dwóch formach barwnych. Osobniki żyjące na wolności mają ciemnoszare, czarne lub brązowe ubarwienie grzbietu, z kolei hodowane najczęściej są jasnoróżowe.
Prowadzą nocny tryb życia. Wtedy też polują na małe zwierzęta wodne. Niektóre osobniki przejawiają zachowania kanibalistyczne. Mogą również obgryzać kończyny i końcówki płetwy ogonowej. W przypadku aksolotl nie jest to jednak szczególnie groźne, ponieważ mają zdolność regeneracji utraconych części ciała.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa