Są wyjątkowe i niesamowicie piękne! Zobaczcie galerię białych zwierząt
Jakiś czas temu pisaliśmy o białej żyrafie, teraz chcemy pokazać Wam więcej takich cudów w królestwie zwierząt.
- Autor: Christine Dell'Amore
Omo, biała żyrafa, o której niedawno pisaliśmy, jest wyjątkowa, ale nie jedyna w swoim rodzaju. Białe zwierzęta zdarzają się we wszystkich gatunkach - od ptaków przez ssaki aż po raki. Odpowiedzialne za to są trzy zjawiska: albiniz, leucyzm oraz izabelinizm (ang. isabellinism).
Prawdziwe albinosy nie są wyrpodukować w organiźmie żadnego pigmentu. Dlatego mają białą kolorystykę i różowe/czerwone oczy. Normalnie maskowane przez tęczówki naczynia krwionośne w oczach stają się widoczne.
Albinizm to cecha recesywna, tak więc oboje rodzice muszą ją posiadać, by potomstwo mogło być także nią dotknięte. Ciekawym przypadkiem jest Snowflake, goryl albinos, którego rodzice przekazali mu gen, którego kopie odnaleziono także w myszach, koniach oraz kurczakach.
Leucyzm to cecha, gdzie skóra może produkować nieznaczną część pigmentu. Jednak nie na tyle dużą by zabarwić całe zwierzę. Przykładem jest Omo, biała żyrafa z rudą grzywą, której oczy jednak mają zwyczajny kolor. Jakiś czas temu zaobserwowano w Kolumbii małpy mające taką samą cechę.
Trzecia cecha - izabelinizm - to przykład mutacji, w której barwnik usunięty jest z piór pingwinów. Co ciekawe zwierzęta z izabelinizmem produkują barwnik, jednak jest on "wysysany" z wytworów skóry, czyli piór.
Obejrzyjcie galerię przepięknych białych zwierząt.
1 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
"Duch niedźwiedź", inaczej Niedźwiedź z Kermode, to rzadki okaz białego niedźwiedzia z gatunku amerykańskich niedźwiedzi... czarnych. Mieszka w rezerwacie w Kolumnii Brytyjskiej.
Fot. PAUL NICKLEN, NATIONAL GEOGRAPHIC
2 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Białe lwy pożywiające się upolowaną gazelą w rezerwacie Sanbona w południowej Afryce. Według lokalnych legend białe dzikie koty są podarkami zesłanymi na Ziemię przez Boga Słońce.
Fot. LUCIANO CANDISANI, MINDEN PICTURES/CORBIS
3 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Snowflake - czyli Płatek Śniegu - to jedyny znany przykład goryla albinosa. Zmarł w ogrodzie zoologicznym w Barcelonie w 2003 roku z powodu raka skóry. Fot. PAUL A. ZAHL, NATIONAL GEOGRAPHIC
4 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Nowonarodzony biały słonik jest kąpany w Naypyidaw w Mjanmarze. Zdjęcie wykonano w roku 2012. W Tajlandii białe słonie przynoszą szczęście, są łączone z narodzinami Buddy.
Fot. SOE THAN WIN, GETTY IMAGES
5 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Północnoamerykańska wiewiórka w większości przypadków jest szara, czasami czarna. Zdarzają się jednak także i białe.
Fot. COLIN MCCONNELL, TORONTO STAR/GETTY IMAGES
6 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Młodziutki humbak albinos sfotografowany w 2011 roku. Zaobserwowano go niedaleko australijskich wysp Whitsunday.
Fot. GREAT BARRIER REEF MARINE PARK AUTHORITY
7 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Biały bizon wśród Indian Ameryki Północnej był świętością. Jeden na dziesięć milionów urodzonych cielaków może mieć takie cechy.
Fot. KAREN BLEIER, AFP/GETTY
8 z 8
Screen Shot 2016-02-03 at 20
Rzadki i bardzo ciekawy przypadek białego raka.
Fot. WES C. SKILES, NATIONAL GEOGRAPHIC CREATIVE