Ślinik luzytański coraz większym zagrożeniem również w Polsce. W sieci pojawił się komunikat
Ślinik luzytański jest jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków ślimaków lądowych w Europie. Najprawdopodobniej pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, jednak w ciągu ostatnich dekad rozprzestrzenił się na znaczną część kontynentu. Dziś uchodzi za poważne zagrożenie dla rolnictwa i bioróżnorodności.

W tym artykule:
- Ślinik luzytański coraz liczniej występuje w Polsce
- To warto wiedzieć o ślimaku luzytańskim
- Jakie ślimaki występują w Polsce?
Ślinik luzytański to jeden z wielu ślimaków występujących powszechnie w Polsce. Od popularnego winniczka różni się chociażby tym, że nie ma muszli. Takie ślimaki biolodzy nazywają nagimi. Ślinik luzytański należy do rodziny trzonkooczkowatych. Dorosłe osobniki mają ciało o długości od 7 do 15 centymetrów. Mogą różnić się barwą, jednak najczęściej są brązowe.
W ostatnich tygodniach o małoinwazyjnym gatunku jest szczególnie głośno. Przyrodnicy podkreślają, że niepozorny mięczak może zagrażać zwierzętom domowym, a nawet samym ludziom.
Do tej pory ten nagi ślimak był dobrze znany przede wszystkim rolnikom i ogrodnikom. Bo o ile jeden osobnik nie wyrządzi większych szkód uprawom, to kilkadziesiąt, nie mówiąc już o kilkuset, może być już poważnym problemem. A tak się składa, że jeden ślinik luzytański może złożyć w ziemi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset jaj.
Ślinik luzytański coraz liczniej występuje w Polsce
O tym, dlaczego ślinik luzytański może być utrapieniem dla ludzi i zwierząt, poinformowali niedawno pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.
– Arion lusitanicus w Polsce pojawił się w 1987 roku, ale do dziś zdołał już skolonizować cały kraj. Śliniki luzytańskie mają status małoinwazyjny, choć dają się we znaki właścicielom upraw, ale przenoszą też pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków – czytamy na oficjalnym profilu KPN na Facebooku.
Wpis przyrodników odbił się głośnym echem w polskim internecie. Po kilku dniach pracownicy parku narodowego opublikowali kolejny post. Tym razem zachęcili internautów do poszerzania wiedzy w na temat poszczególnych gatunków nagich ślimaków. Jak można się dowiedzieć z poleconego przez KPN opracowania Instytutu Ochrony Roślin, ślinik luzytański „bardzo chętnie żeruje na niektórych dwuliściennych chwastach rosnących w pobliżu plantacji roślin, na miedzach, w rowach i w zaroślach”.
– Najsilniej uszkadzane są podagrycznik pospolity i pokrzywa zwyczajna. Stopień zniszczenia roślin podagrycznika jest tak duży, że latem w miejscach masowego występowania ślimaków chwast ten prawie wcale nie występuje – pisze dalej Jan Kozłowski.
To warto wiedzieć o ślimaku luzytańskim
Ślimaki te żywią się jednak nie tylko roślinami. Są wszystkożerne, co prawdopodobnie pomogło im w zasiedleniu niemal całej Europy. Poza uprawami chętnie raczą się też rozkładającą się materią organiczną czy padliną.
Ślinik luzytański rozprzestrzenił się po świecie jako gatunek inwazyjny razem z materiałem roślinnym i różnymi odpadkami. Odnotowano go nie tylko w kontynentalnej Europie, ale też na Islandii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Pochodzenie i klasyfikacja ślinika luzytańskiego jest kwestią sporną. Część taksonomów uważa, że to endemiczny dla Półwyspu Iberyjskiego Arion lusitanicus. Inni twierdzą, że gatunek rozprzestrzeniający się po Europie to A. vulgaris pochodzący z zachodniej Francji. To stanowisko nie jest jednak szeroko akceptowane przez biologów. Prac naukowych nie ułatwia fakt, że ślimaki te wykazują dużą genetyczną zmienność, a identyfikacja młodych osobników na podstawie cech morfologicznych jest niemożliwa.
Achatina to największy ślimak świata. Afrykańskiego kolosa można hodować w domu
Rodzaj afrykańskich ślimaków Achatina obejmuje wiele okazałych gatunków, a wśród nich prawdziwego kolosa, który w swojej gromadzie nie ma sobie równych. Tym niezwykłym mięczakiem jest ac...
Jakie ślimaki występują w Polsce?
Polska ślimacza fauna jest bogata i zróżnicowana, obejmując zarówno gatunki lądowe, jak i wodne. Wiele z nich odgrywa istotną rolę w ekosystemach, a niektóre są chronione prawem ze względu na zagrożenie wyginięciem.
Ślimaki lądowe żyjące w Polsce:
- Ślimak winniczek (Helix pomatia);
- Ślinik luzytański (Arion lusitanicus);
- Ślimak zaroślowy (Cepaea nemoralis);
- Ślimak ogrodowy (Cepaea hortensis);
- Pomrów wielki (Limax maximus).
Ślimaki wodne występujące w Polsce:
- Błotniarka stawowa (Lymnaea stagnalis);
- Zatoczek rogowy (Planorbarius corneus);
- Przytulik strumieniowy (Ancylus fluviatilis);
- Grotnik błotny (Galba truncatula).
Nasz ekspert
Mateusz Łysiak
Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa