Urocze? Nieporadne? Niekoniecznie! Zobacz surykatki w akcji (to w końcu drapieżniki)
Lubimy je oglądać, bo dzięki nim czujemy się... na luzie. Wydają się lekko nieporadne (a nie są!) i jednocześnie w ogóle tym faktem nieprzejęte. Oto surykatki.
ZOBACZ GALERIĘ >>>
Nie ma dwóch takich samych surykatek. Dla każdego osobnika zarezerwowany jest inny wzór pasków. To, co wspólne to ciemniejsza sierść w okolicy brzucha. Działa jak kolektor słoneczny – przyciąga promienie, gromadzi energię i zamienia ją w ciepło potrzebne w czasie przebudzenia. Zwierzęta zamieszkują południową Afrykę, głównie obszar pustyni Kalahari, gdzie temperatury w nocy potrafią spadać do 0 stopni Celsjusza.
Do tego Surykatki to niezwykle socjalne zwierzęta. Żyją w stadach do 30 osobników, posiadają własny system sygnałów ostrzegawczych oraz system… edukacji. Mówi się, że organizują swojemu potomstwu tzw. „szkoły łowieckie”. W usystematyzowany sposób pokazują młodym, jak radzić sobie z niebezpiecznymi skorpionami.
Zazwyczaj fotografowane są w charakterystycznej wyprostowanej pozie na dwóch łapach. Wyglądają, jakby chciały ukryć coś na swoich brzuchach. Fotografowie National Geographic wyszli poza ten stereotyp - w galerii znalazły się zdjęcia, które pokazują surykatki w nowym świetle.
Zdjęcia pochodzą ze strony amerykańskiej redakcji National Geographic, a wykonali je zarejestrowani użytkownicy yourshot.nationalgeographic.com.