Ta niezwykle rzadka kałamarnica została odkryta na ekstremalnie dużej głębokości
Grupa naukowców, która badała dno Morza Filipińskiego natrafiła na to odkrycie. Kałamarnica znajdowała się ponad 6 kilometrów pod wodą.
W tym artykule:
Niektóre gatunki kałamarnic żyją w głębinach mórz i oceanów. Jednak zazwyczaj nie zagłębiają się dalej niż poniżej 1200 metrów. Zespół badaczy, który poszukiwał wraku zaginionego okrętu z czasów II wojny światowej natknął się na niezwykle rzadką kałamarnice wielkopłetwą (ang. bigfin squid). Ten głowonóg z rodziny Magnapinnidae znajdował się na głębokości 6200 metrów. W ten sposób pobił rekord innej kałamarnicy z Oceanu Spokojnego, która pływała 4700 metrów pod wodą. Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma Marine Biology.
Biolodzy potwierdzają: szóste masowe wymieranie na Ziemi jest faktem
Dlaczego masowe wymieranie było przemilczane? Autorzy najnowszych badań uzupełnili brakujące statystyki.Być może w nieodkrytych głębinach żyje dużo więcej kałamarnic
Michael Vecchione, pracownik Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej, był jedną z osób, które analizowały wystąpienie kałamarnicy na tak dużej głębokości. Według niego to nie jest przypadek. - To tylko rzadki przykład, że na dużych głębokościach może żyć więcej głowonogów. Są po prostu trudne do zaobserwowania, dlatego nasza wiedza o nich, jest tak niewielka. - mówi Vecchione w rozmowie z Live Science. Odkrycie jest o tyle zaskakujące, że pojawiają się pytania, jak kałamarnica z rodziny Magnapinnidae jest w stanie przetrwać tak głęboko pod wodą. Ciśnienie atmosferyczne jest tam bowiem kilkadziesiąt razy większe.
Na dnie morza Weddella odkryto największą na świecie kolonię ryb
Naukowcy odkryli tą olbrzymią kolonię ryb na dnie morza Weddela w okolicy Lodowca Szelfowego Filchnera.Oprócz wraku, na dnie znaleziono również rzadką kałamarnice
Grupa badawcza w ubiegłym roku poszukiwała wraku okrętu amerykańskiego niszczyciela typu Fletcher USS Johnston. Został zwodowany w maju 1942 roku. Rok później został włączony do działań wojennych. Brał udział między innymi w bitwach o wyspy Gilbert i Marshall, kiedy Stany Zjednoczone walczyły z Japonią na Pacyfiku oraz w bitwie o Guam. Ostatecznie został zestrzelony na Morzu Filipińskim 27 października 1943 roku. 31 marca 2021 roku łódź podwodna DSV Limiting Factor (ta sama, która w czerwcu 2020 roku zeszła na dno Rowu Mariańskiego), z kapitanem Victorem Vescovo na czele odnalazła wrak tego okrętu na głębokości 6 460 m.
Nie żyje słynny szczur-saper. Magawa miał 8 lat
Najsłynniejszy szczur na świecie nie żyje. Szczur-saper w ciągu swojego 8-letniego życia wytropił ponad 100 min.W trakcie czterogodzinnego zejścia na dno, naukowcy zauważyli kałamarnice. Chociaż łódź była zbyt wysoko, żeby zrobić idealne zdjęcie, udało się odwzorować jej wygląd i ocenić systematykę na podstawie cech charakterystycznych. To między innymi olbrzymie tylne płetwy i sposób poruszania się. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali również, że ten osobnik był najprawdopodobniej bardzo młody. Dorosłe kałamarnice wielkopłetwe mogą mieć nawet 8 metrów długości. Mają bardzo długie ramiona. Żyją głównie w Oceanie Spokojnym. Niestety ponieważ nigdy żaden osobnik nie został schwytany i dokładnie zbadany, wciąż niewiele wiadomo o tym gatunku kałamarnicy.
Źródło: Live Science, Marine Biology