Tak bije serce nietoperzy. Posłuchajcie unikatowego nagrania pulsu latających ssaków
W krótkim czasie puls nietoperzy potrafi przyspieszyć z zaledwie kilku uderzeń na minutę do blisko tysiąca. Dzięki „mobilnemu EKG” i analizom tętna naukowcy poznali bliżej te zwierzęta.

W tym artykule:
- „EKG” o wadze jednego grama
- Oszałamiające tętno nietoperzy
- Nietoperzowa strategia przetrwania wyczytana z serduszek
Nietoperze bywają niesłusznie negatywnymi bohaterami horrorów i krążą o nich krzywdzące mity. Tymczasem są to fascynujące latające ssaki. Niektóre z gatunków potrafią pożreć w ciągu nocy kilka tysięcy komarów. Tym samym okazują się one naszymi sprzymierzeńcami.
Naukowcy nadal nie poznali tych tajemniczych zwierząt do końca. W najnowszym badaniu eksperci z Uniwersytetu w Konstancji i Instytutu Maxa Plancka w Niemczech postanowili się przyjrzeć sposobowi życia borowców wielkich (Nyctalus noctula) zamieszkujących wyspę Mainau na Jeziorze Bodeńskim. To powszechnie występujący nietoperz na terenie Europy, północnej Afryki i Azji. Wnioski opublikowano na łamach „Proceedings of the Royal Society B”.
„EKG” o wadze jednego grama
Naukowcy założyli nietoperzom niewielkie nadajniki o wadze zaledwie jednego grama. Umożliwiły one monitoring ich serc przez kilka dni, gdy zwierzęta te przebywały na wolności. To pierwszy tego typu monitoring wykonany na nietoperzach.
Co łączy nietoperze z wokalistami death metalowymi? Nie to, co myślisz
Nietoperze to jedne z bardziej charakterystycznych ssaków w królestwie zwierząt. Kolejne badania ujawniają zaskakujące podobieństwa między skrzydlatymi łowcami a ludźmi.
W ciągu dnia nie było problemu z nagrywaniem uderzeń serca tych zwierząt. Odpoczywały wówczas na drzewach lub w jaskiniach. Problem pojawiał się nocą, gdy poszukiwały pożywienia i latały wokół wsypy.
Aby możliwe było rejestrowanie sygnału z nadajników, badacze musieli przebywać w odległości do kilkuset metrów od nietoperzy. Dlatego krążyli wokół wyspy w małym samolocie, tropiąc nietoperze, które poszukiwały smakowitych kąsków w postaci owadów.
Nadajniki, które nietoperze miały zainstalowanie tylko przez kilka dni, wysyłały sygnał dźwiękowy bicia serca. Następnie rejestrowano go za pomocą odbiornika radiowego.
– Wiem, że zaskoczyliśmy mieszkańców Konstancji, gdy nasz mały samolot latał w kółko nad wyspą Mainau późno w nocy – wspomina główna autorka badania, dr Lara Keicher.
Oszałamiające tętno nietoperzy
– Nietoperze to fascynujące zwierzęta, które często dzielą swoje środowisko z nami, ludźmi. Ale wciąż owiane są tajemnicą. Nie mamy jeszcze jasnej odpowiedzi na proste pytania, takie jak: ile pożywienia potrzebują i czy mogą znaleźć go wystarczająco dużo w różnych porach roku, aby przetrwać? – mówi Keicher.
Monitorowanie pulsu skrzydlatych ssaków przyniosło szereg ciekawych ustaleń. Na przykład dowiedzieliśmy się, że ich tętno może przyspieszyć z zaledwie 6 do 900 uderzeń na minutę w ciągu dosłownie kilku minut. Jak opisuje Keicher, puls „brzmiał dla naszych uszu jak pojedynczy wysoki ton”.
Naukowcy chcieli oszacować na podstawie pulsu, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne nietoperzy. Podobnie jak w przypadku ludzi, tętno można wykorzystać do określenia zużycia energii.
Nietoperzowa strategia przetrwania wyczytana z serduszek
Korzystając z unikalnych nagrań uderzeń serca, naukowcy odkryli fascynujące strategie, których nietoperze używają do chomikowania zużycia energii w różnych porach roku.
Odkryli, że samce nietoperzy zużywają do 42% więcej energii latem w porównaniu do wiosny. Wynika to głównie z faktu, że nietoperze wiosną przechodzą w rodzaj krótkiej dziennej hibernacji. To stan oszczędzania energii, w którym tętno może zostać zmniejszone do sześciu uderzeń na minutę.
Zespół badaczy był zaskoczony, że latem samce nietoperzy w ogóle nie korzystały z hibernacji. Okazało się, że w cieplejszych miesiącach, gdy pożywienie jest obfite, samce nie śpią w ciągu dnia, aby zainwestować energię w produkcję spermy. A to po to, być gotowym do współżycia jesienią – opisuje Keicher.
Pozyskiwanie energii jest pracochłonne. Samce polują latem dwa razy dłużej niż wiosną i zjadają do 33 chrząszczy lub ponad 2500 komarów w ciągu jednej nocy.
Źrodło: Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences.
Nasz ekspert
Szymon Zdziebłowski
Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa