W tym artykule:

  1. Jak powstała nagrodzona fotografia
  2. Ile osób głosowało na People’s Choice Award
  3. Zagrożone niedźwiedzie polarne
Reklama

Na fotografii nagrodzonej People’s Choice Award – czyli nagrodą publiczności – pokazany jest niedźwiedź polarny układający się do snu. Zwierzę wspięło się na maleńką górę lodową i przytuliło się do niej, zamykając oczy. Dookoła widać ciemne wody Arktyki i różowo-niebieskawe niebo.

– To zdjęcie wywołuje silne emocje u wielu oglądających – opowiada jego autor, fotograf amator Nima Sarikhani.Zmiany klimatyczne to największe wyzwanie, przed jakimi stoimy, jednak ta fotografia daje nadzieję. Ciągle jeszcze mamy czas naprawić to, co popsuliśmy.

– Jestem zaszczycony zdobyciem tegorocznej nagrody People’s Choice Award w Wildlife Photographer of the Year. To najbardziej prestiżowy konkurs fotografii dzikiej przyrody – dodaje Sarikhani.

Jak powstała nagrodzona fotografia

Zdjęcie zostało zrobione na wodach wokół norweskiego archipelagu Svalbard. Wpierw ekspedycja, w której brał udział fotograf, przebijała się przez gęstą mgłę. Po trzech dniach skierowała się w miejsca, gdzie nadal pozostało nieco morskiego lodu. Tam napotkała dwa polarne niedźwiedzie.

Te niedźwiedzie polarne to symbol zmian, jakie zachodzą na świecie. Zobacz nagradzane zdjęcia

Niedźwiedzie polarne to jedne z pierwszych zwierząt na świecie, które zaczęły bezpośrednio odczuwać zmiany klimatu. Udokumentował to na zdjęciach fotograf Dmitry Kokh.
Te niedźwiedzie polarne to symbol zmian, jakie zachodzą na świecie
Te niedźwiedzie polarne to symbol zmian, jakie zachodzą na świecie, fot. Dmitry Kokh

Tuż przed północą młody samiec wspiął się na niewielką górę lodową. Z pomocą silnych łap zakończonych ostrymi pazurami rozdrapał ją, by przygotować sobie legowisko. Następnie ułożył się na nim i zaczął zapadać w sen. Wtedy właśnie został sfotografowany.

Ile osób głosowało na People’s Choice Award

Na pięćdziesiąty dziewiąty konkurs Wildlife Photographer of the Year napłynęło prawie 50 tys. zdjęć. Spośród nich międzynarodowy panel ekspertów i przedstawiciele Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, organizatora konkursu, wybrali 25 finalistów. Na tą krótką listę mogli głosować fani z całego świata. Jak podaje Muzeum, zwycięska fotografia zdobyła rekordowe 75 tys. głosów.

– Zapierające dech w piersiach i przejmujące zdjęcie Nimy pozwala nam dostrzec piękno i kruchość naszej planety – komentuje w oświadczeniu prasowym dr Douglas Gurr, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej. – Prowokuje do myślenia i wyraźnie przypomina o integralnej więzi łączącej zwierzę i jego środowisko. Pokazuje też szkodliwe skutki ocieplenia klimatu i utraty siedlisk – dodaje Gurr.

Zagrożone niedźwiedzie polarne

Jak podaje WWF, na świecie pozostało ok. 22 tys. niedźwiedzi polarnych. Zwierzęta te są mocno narażone na negatywne skutki zmian klimatycznych. Żyją w Arktyce: rejonie, gdzie zmiany klimatyczne postępują wyjątkowo szybko. Naturalne środowisko niedźwiedzi polarnych – drapieżników polujących przede wszystkim na foki – to arktyczne pola lodowe, które zwierzęta przemierzają w poszukiwaniu pożywania.

Ich zasięg występowania jest związany więc z zasięgiem lodu. Gdy tego drugiego jest coraz mniej, niedźwiedzie skazane są na wielokilometrowe wędrówki. „Latem, kiedy znikają pola lodowe, większość niedźwiedzi podąża za lodem, pokonując wielkie odległości, aby pozostawać w pobliżu głównego źródła pożywienia. Polowanie na foki na otwartej wodzie jest wyzwaniem, któremu nawet najbardziej zdeterminowane misie na ogół nie są w stanie sprostać. Te, które lądują na brzegu, zwykle czeka kilkumiesięczna głodówka” – pisze prof. Lech Stempniewicz w książce „Na kruchym lodzie”.

Dlatego właśnie kurczenie się pokrywy lodowej w Arktyce jest dla niedźwiedzi takim wyzwaniem. „Zmniejszanie się zasięgu lodu morskiego zmusza niedźwiedzie do wędrówki tam, gdzie pola lodowe jeszcze się utrzymują. Wiąże się to z koniecznością przepłynięcia dużych odległości albo wejścia na ląd, na którym nie mogą polować na foki. (…) Jak na razie niedźwiedzie sobie radzą. Dalszy spadek powierzchni lodu morskiego w Arktyce, wywołany zmianami klimatu, będzie testem na określenie granic ich możliwości pod tym względem” – podsumowuje Stempniewicz.

Źródła: NHM, Science Alert, WWF

Reklama

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.

Nasz ekspert

Magdalena Salik

Dziennikarka naukowa i pisarka, przez wiele lat sekretarz redakcji i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Focus". Wcześniej redaktorka działu naukowego „Dziennika. Polska, Europa, Świat”. Pasjami czyta i pisze, miłośniczka literatury popularnonaukowej i komputerowych gier RPG. Więcej: magdalenasalik.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama