Uskrzydleni zwycięzcy. Opanowali niebo i dźwięk
60 milionów lat temu wśród licznych ssaków, które opanowały naszą planetę, jeden nadrzewny gatunek wzbił się ponad resztę na skrzydłach jak z pergaminu. Tak rozpoczęła się historia nietoperzy, które dzięki zmysłowi echolokacji podbiły nocne niebo.

Od tamtej pory rozmnożyły się w ponad 1 100 gatunków. Od początku wyróżniają się z tłumu – i bardzo się od siebie różnią. Barro Colorado na Kanale Panamskim, o powierzchni 1,5 tys. ha, to prawdziwa wyspa skarbów, jeśli idzie o nietoperze. W tym skrawku lasu równikowego występują 74 ich gatunki! Dla porównania – na terenie USA 47, w Polsce 22, a w całej Amazonii, która jest obszarem o największej różnorodności biologicznej na Ziemi, naliczono ich ok. 160. Jak na takiej małej powierzchni udaje im się koegzystować i unikać konkurencji prowadzącej do wyginięcia niektórych gatunków?
Radzą sobie, znajdując odmienne nisze wśród licznych pięter ekosystemu leśnego. Każdy gatunek ma zapisane w genach instrukcje: gdzie się gnieździć, gdzie żerować, w których częściach koron drzew latać – odrębny przepis na korzystanie z panującego na wyspie wiecznego lata. Jeden z nietoperzy przegryza żyłki dużego liścia, przez co opadają jego boczne krawędzie i tworzy się coś w rodzaju namiotu, by w powstałej w ten sposób kryjówce chować się z kilkunastoma towarzyszami. Inny wgryza się do środka termitiery, często z haremem liczącym do 20 samic, i skłania prawowitych mieszkańców, by ustąpili mu miejsca (ciekawostka, że te nietoperze kolonizują wyłącznie zamieszkane termitiery; naukowcy starają się wyjaśnić, dlaczego tak jest).
Są też gatunki polujące w locie na owady, a także zlizujące nektar i pyłek z nocnych kwiatów. Echosondy niektórych wysyłają krótkie impulsy ultradźwięków pozwalające zlokalizować owady ukryte w ściółce leśnej; u innych są to dłuższe sygnały, za pomocą których daje się precyzyjnie namierzyć owady unoszące się nad koronami.
Jennifer S. Holland
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Cywilizacja Majów wcale nie upadła? Archeolodzy ujawniają nieznane fakty o jej przetrwaniu
Majowie, znani z monumentalnych miast-państw, nie zniknęli wraz z ich upadkiem. Najnowsze badania pokazują, że społeczności wiejskie przetrwały, zachowując ciągłość osadnictwa, wiedzy i tradycji przez kolejne stulecia. To odkrycie zmienia nasze rozumienie losów jednej z najważniejszych kultur Mezoameryki.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa