Reklama

Spis treści

Reklama
  1. Którą miejscowość w Polsce wyróżniono?
  2. Najnowsza Bociania Wioska znajduje się w Wielkiej Brytanii
  3. Inne europejskie Wsie Bocianie

Polaka ma szczęście, bo bocianów białych mamy wyjątkowo dużo. Każdego roku niemal cały kraj obserwuje, kiedy wiosną przylatują, a nawet śledzi lot niektórych z nich do naszego kraju. Taki spektakl wiosennych bocianich powrotów właśnie trwa.

Bocian to gatunek synantropijny, czyli żyjący w pobliżu człowieka i przystosowany do egzystencji w środowisku przez nas przekształconym. W Polsce co roku gniazduje około 45 tysięcy par bocianów. To jedna szósta całej światowej populacji, według przeprowadzonego w zeszłym roku wielkiego liczenia bocianów. Jednak ptaki te występują w całej Europie. Aby przypominać o konieczności ochrony ich siedlisk, organizacja Euro Natur od 1994 roku przyznaje tytuły Bocianich Wiosek różnym miejscowościom Europy. Do tej pory wyróżniono 16 miejscowości, ostatnią w Wielkiej Brytanii.

Którą miejscowość w Polsce wyróżniono?

W 2001 roku, jako siódma z kolei na listę trafiła mała podlaska wioska Pentowo, niedaleko Tykocina. Znajdujący się w niej majątek jest miejscem, gdzie regularnie gnieździ się ponad 30 par bocianów. Ich gniazda są wszędzie: na słupach wysokiego napięcia, dachach budynków, drzewach, specjalnie postawionych platformach.

Pentowo nie zawsze cieszyło się tak wielkim zainteresowaniem bocianów. Zaczęły się tu osiedlać w 1991 roku, po przejściu huraganu który połamał drzewa i wyeksponował wiele sterczących konarów. Bocianom ten nowy krajobraz bardzo się spodobał.

W majątku Pentowo, kiedyś należącym do szlacheckiej rodziny Toczyłowskich, można obserwować bociany także ze specjalnie wybudowanej wieży widokowej. Wioska leży nad Narwią, niedaleko dwóch parków narodowych: Biebrzańskiego i Narwiańskiego. Części Pentowa są chronione przez program Natura 2000. Występuje tu mnóstwo innych gatunków ptaków, m.in. bocian czarny i bielik.

Najnowsza Bociania Wioska znajduje się w Wielkiej Brytanii

Wśród brytyjskich miłośników ptaków rozniosła się ostatnio dobra wiadomość: jedna z miejscowości została właśnie wyróżniona przez Euro Natur. Storrington w West Sussex, wraz z pobliskim majątkiem otaczającym zamek Knepp, zostały ogłoszone pierwszą w Wielkiej Brytanii Bocianią Wioską. To wyróżnienie jest efektem udanego powrotu bocianów białych do tego regionu aż po 600 latach nieobecności w Wielkiej Brytanii.

W rozpoczętym w 2016 roku projekcie reintrodukcji miała swój udział Polska. Do majątku Knepp sprowadzono bociany z warszawskiego zoo. Ptaki z sukcesem się rozmnożyły, a ich potomstwo stało się zalążkiem nowej populacji. W 2024 roku odnotowano rekordową liczbę 53 piskląt, które opuściły gniazda. Bociany z Sussex na zimę migrują do Maroka. Aby uczcić wpis na listę wiosek, 5 maja w Storrington odbędzie się festiwal „Stork & Wildlife Revival Festival”, podczas którego przedstawiciele EuroNatur oficjalnie przekażą wyróżnienie.

Inne europejskie Wsie Bocianie

Euro Natur znalazło miejsca chroniące siedliska bocianów białych w całej Europie. Celem powołania Bocianich Wsi jest promowanie ochrony bociana białego poprzez wspieranie zrównoważonych praktyk rolniczych, zachowanie mokradeł oraz wymianę doświadczeń między społecznościami lokalnymi. Mimo pospolitości bocianów w Polsce, jest on u nas objęty ścisłą ochroną gatunkową. Tak jak w przypadku wielu innych ptaków, zagraża mu utrata siedlisk związana z działalnością człowieka.

Poza Pentowem i Storrington-Knepp na liście Bocianich Wsi znajdują się:

  • Čigoć w Chorwacji,
  • Nagybajom na Węgrzech,
  • Rühstädt w Niemczech,
  • Malpartida de Cáceres w Hiszpanii,
  • Andrid w Rumunii,
  • Mała i Wielka Polana w Słowenii,
  • Marchegg w Austrii,
  • Belozem w Bułgarii,
  • Altreu w Szwajcarii,
  • Eskikaraağaç w Turcji,
  • Češinovo-Obleševo w Macedonii,
  • Buzica na Słowacji,
  • Taraš w Serbii,
  • Poros w Grecji.
Reklama

Źródła: European Stork Villages Network, Birdguides.com

Nasza autorka

Magdalena Rudzka

Dziennikarka „National Geographic Traveler" i „Kaleidoscope". Przez wiele lat również fotoedytorka w agencjach fotograficznych i magazynach. W National-Geographic.pl pisze przede wszystkim o przyrodzie. Lubi podróże po nieoczywistych miejscach, mięso i wino.
Reklama
Reklama
Reklama