W poznańskim zoo przyszedł na świat jeleń milu. Rzadki gatunek wyginął już na wolności
Pod koniec marca dyrekcja ogrodu zoologicznego w Poznaniu poinformowała o jego tymczasowym zamknięciu. Powodem tej decyzji była niedyspozycja dużej części pracowników spowodowana izolacją, kwarantanną lub domową opieką nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Poznańskie zoo pozostaje zamknięte do niedzieli 11 kwietnia włącznie. Dzień później pierwsi odwiedzający będą mogli zobaczyć na żywo egzotyczne zwierzęta. Ostatnio zwierzyniec powiększył się o nowego członka.
- MŁ
W tym artykule:
Nowy mieszkaniec poznańskiego zoo
Mimo że poznański ogród zoologiczny jest obecnie zamknięty, to i tak nie brakuje w nim powodów do radości. Jak dowiedzieliśmy się z oficjalnego profilu zoo na Facebooku, kilka dni temu na świat przyszedł Lenny – przedstawiciel jeleni milu, nazywanych też jeleniami Davida. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ten gatunek wyginął na wolności. Jelenie Davida żyją obecnie w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie. W warunkach naturalnych, i pod stałą kontrolą, można je zobaczyć tylko w Beijing Milu Park i Dafeng Milu Natural Reserve w Chinach. Jeżeli chodzi o Polskę, to zamieszkują nie tylko poznańskie zoo, ale również wrocławskie, śląskie, krakowskie oraz Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
Zoolodzy zwracają szczególną uwagę na ich poroże. To, podobnie jak w przypadku reniferów, jest pokryte scypułem, czyli ochronną warstwą skórną, którą porasta drobna sierść. Co ciekawe, jelenia Davida zrzucają poroże dwukrotnie w ciągu roku.
Jelenie milu nie żyją już na wolności
Setki lat temu jelenie milu zamieszkiwały tereny podmokłe wzdłuż rzek Jangcy i Huang He w Chinach. Beztroski czas wędrowania po okolicy nie trwał długo, ponieważ ludzie stopniowo wkraczali na ich siedliska w celu uprawiania roli oraz prowadzenia polowań. W czasach dynastii Qing na łowiskach Nanhaizi w Pekinie pozostało tylko jedno stado jeleni milu, a cały gatunek wyginął na wolności na przełomie XIX i XX wieku.
Dzięki wspólnym wysiłkom World Wildlife Fund i Ministerstwa Leśnictwa Chin w 1986 r. 19 jeleni milu wróciło z Wielkiej Brytanii do rodzinnego miasta w prowincji Jiangsu. Wtedy też umieszczono je w rezerwacie przyrody Dafeng Milu. Według informacji zawartych na oficjalnej stronie internetowej parku, w czerwcu ubiegłego roku na jego terenie zamieszkiwało już 5681 osobników. Populację jeleni określa się obecnie jako stabilną, jednak są one objęte stałą obserwacją.
Tego Wam nie mówiliśmy jeszcze jeszcze , szybko nadrabiamy - 5 dni temu urodził się u nas jeleń milu, ma na imię Lenny .... zestaw bitewny przez Oficjalna witryna Zoo Poznań Środa, 31 marca 2021