Wciąż jest szansa na uratowanie gibonów hulok przed wyginięciem. Pomóc mają „twierdze”
Masowe wycinanie drzew to główny powód wymierania trzech gatunków gibonów hulok. W latach 2000-2018 wykarczowano ponad 7 tys. km kwadratowych lasów.

W tym artykule:
Gibony hulok, podobnie jak wszystkie gibonowate, są zagrożone wyginięciem. Na wolności żyją w południowo-wschodniej Azji, a największe szanse na ich spotkanie mają mieszkańcy Birmy, Indii, Chin i Bangladeszu. Niestety, w ciągu kilku ostatnich dekad tereny występowania gibonów hulok drastycznie się skurczyły.
Do 2050 r. małpy w Afryce stracą większość środowisk naturalnych
Na skutek zmian klimatycznych różne rodzaje roślinności stopniowo przemieszczają się coraz wyżej. Zmiana naturalnych środowisk w niedalekiej przyszłości będzie dotyczyć wielu gatunków ...
Endemiczne gibony na skraju wyginięcia
Małpy te większość życia spędzają w koronach drzew – tylko sporadycznie schodzą na ziemię. Właśnie dlatego najlepszym środowiskiem naturalnym są dla nich ciągnące się kilometrami, gęsto porośnięte lasy. Tych niestety jest w Azji coraz mniej. Masowe wycinanie drzew to główny powód wymierania trzech gatunków gibonów hulok. W latach 2000-2018 wykarczowano ponad 7 tys. km kwadratowych lasów. To powierzchnia pięć razy większa od ogromnego miasta Delhi.
Mimo że prognozy nie są optymistyczne, autorzy najnowszych badań opublikowanych na łamach „Global Ecology and Conservation” dowodzą, że pozostała przestrzeń wystarczy do tego, żeby uratować gibony hulok przed całkowitym wyginięciem. Jak podkreślają, najbardziej zagrożona wymarciem jest populacja zamieszkująca lasy Bangladeszu.
„Gibony hulok nie są takie jak inne naczelne. Skaczą z drzewa na drzewo i praktycznie nie poruszają się po ziemi. Nie mogą zatem po prostu zejść i poszukać dla siebie nowych siedlisk. Są w pułapce” – tłumaczy Ngwe Lwin, główny autor badań i pełniący obowiązki dyrektora brytyjskiej organizacji pozarządowej Fauna & Flora International.
Adopcja w świecie zwierząt. Badania wykazały, że goryle opiekują się młodymi osobnikami, które straciły rodziców
Naukowcy z Karisoke Research Center w Rwandzie dokonali zaskakującej obserwacji. Ryzyko śmierci młodych goryli nie wzrasta po śmierci ich rodziców. Wszystko za sprawą innych dorosłych osobni...
Naukowcy wiedzą, jak uratować gibony hulok
Jak w takim razie pomóc gibonom z Bangladeszu? Małpy muszą zostać jak najszybciej przetransportowane w korzystniejsze dla nich tereny. W ramach badań naukowcy wyszczególnili 27 lasów, nazwanych „twierdzami”. Każdy z nich zajmuje powierzchnię co najmniej 250 km kwadratowych. Oprócz programu translokacji gibonów hulok w Bangladeszu, naukowcy zachęcają dodatkowo ekologów z Birmy, Indii, Chin i Bangladeszu do zainicjowania ochrony prawnej najkorzystniejszych siedlisk małp. Bez podjęcia odpowiednich kroków pozostałe gibony również znajdą się na skraju wyginięcia.
Autorzy badań wierzą, że ich szacunki i propozycje zostaną wykorzystane do stworzenia efektownego programu ochrony hulok.
„Te gibony są gatunkami wskaźnikowymi. Ich obecność świadczy o tym, że las jest zdrowy i w dobrej kondycji. Jeżeli uda nam się ochronić lasy dla gibonów, skorzystają na tym także inne gatunki zwierząt” – podsumowuje Lwin.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa