W tym artykule:

  1. Baarack – najsławniejsza owca świata
  2. Owczy rekordziści
Reklama

Owce merynosowe nie gubią runa i muszą być strzyżone przynajmniej raz w roku, ponieważ ich wełna cały czas rośnie. W przeciwnym razie mogą zarosnąć tak jak Baarack.

Baarack – najsławniejsza owca świata

W rozmowie z agencją Reuters Kyle Behrend z rezerwatu na farmie Edgar’s Mission powiedział, że baran najprawdopodobniej uciekł swoim właścicielom.
– Kiedyś nosił kolczyki, ale wygląda na to, że zostały one wyrwane przez grube, zmatowiałe runo. Był w nienajlepszym stanie. Miał niedowagę i ze względu na nadmiar wełny ledwo mógł widzieć – dodał.

Zwierzę zostało znalezione niedaleko Lancefield w stanie Wiktoria. Przez ostatnie lata głównym pożywieniem w menu Baaracka były pędy trawy. Baran przyzwyczaił się już do swojej nowej wagi i zaklimatyzował do życia na farmie z innymi owcami.

Owczy rekordziści

Baarack to kolejna owca, która zasłynęła na całym świecie dzięki imponującej ilości (i wadze) runa. W 2005 roku ukochanym futrzakiem Nowozelandczyków stał się Shrek. Owca przez sześć lat żyła na wolności. W tym czasie jego wełna nieomal sama zaczęła żyć własnym życiem. Po ścięciu okazało się, że baran każdego dnia nosił na sobie 27 kilogramów runa. Jak wyliczyli specjaliści – taka ilość materiału starczyłaby do uszycia 47 swetrów. W przypadku wełny z Baaracka można mówić o 61 ciepłych bluzach lub 490 parach skarpetek. Shrek odszedł w 2011 roku, jednak pamięć o nim pozostaje żywa. Odnalezienia zarośniętego Baaracka od razu przypomniało Nowozelandczykom o ulubieńcu sprzed dekady.

W 2014 roku lokalne media donosiły o innym baranie, który uciekł z zza grody. Na wolności Shaun wyhodował runo ważące ponad 23 kilogramy. Rekordzistą jest jednak Chris. Runo barana ważyło 41 kg – dwukrotność masy jego ciała. Zgolona wełna trafiła do Muzeum Narodowego Australii, gdzie znajduje się do dziś.

Reklama

Weterynarzom nie udało się ustalić, jak długo minęło od ostatniego strzyżenia Baaracka. Nadmiar wełny u merynosów może prowadzić do gromadzenia się obornika i moczu, co z kolei zwiększa podatność zwierzęcia na infekcje. Biolodzy z Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej dodają, że zdrowa wełna pomaga również lepiej kontrolować temperaturę ciała merynosom.

Reklama
Reklama
Reklama