Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Ptak o imieniu Pierogi
  2. Paszczak australijski podbija świat

Od jakiegoś czasu ciekawostki o ptakach cieszą się rosnącą popularnością w polskim internecie. Kolejne odkrycia i doniesienia ornitologów dowodzą, że te zwierzęta intrygują nie tylko tym, jak wyglądają, ale też niektórymi swoimi zachowaniami. Nie tak dawno temu serca Polaków podbił niewielkich rozmiarów ptaszek junko. Maluch przyleciał na Podklasie aż zza oceanu, pokonując tysiące kilometrów. Tym razem to w USA pojawił się na polski akcent. Dość nieoczywisty.

Ptak o imieniu Pierogi

24 lutego 2025 roku w Zoo Atlanta na świat przyszedł niezwykły mieszkaniec. Chodzi o pisklę paszczaka australijskiego, które otrzymało imię Pierogi. To ptak znany ze swojej niezwykłej zdolności do kamuflażu. Dzięki upierzeniu w odcieniach szarości i brązu doskonale wtapia się w otoczenie, przypominając gałąź drzewa. Ta cecha pozwala mu pozostać niezauważonym nawet przez najbardziej czujnych drapieżników. Z tego samego powodu zaobserwowanie paszczaka australijskiego w środowisku naturalnym jest nie lada gratką dla ornitologów.

Opiekunowie ogrodu zoologicznego w Atlancie podzielili się radosną nowiną w mediach społecznościowych. Obok zdjęć pisklęcia dopisali, że Pierogi szybko rośnie i wkrótce stanie się podlotem. Na tym etapie rozwoju nadal będzie jeszcze doskonalił swoje umiejętności latania i wymagał opieki.

Nie wiadomo, dlaczego pracownicy zoo w Atlancie postanowili nadać mu tak osobliwe imię. Pierogi to oczywiście jedna z najbardziej znanych polskich potraw na świecie. Jak widać, sympatię do smaków z nad Wisły można wyrażać na różne sposoby.

Paszczak australijski podbija świat

Zdjęcia malucha szybko zdobyły popularność w sieci. I nie ma się co dziwić. Internauci zwrócili uwagę na jego puchate upierzenie, przypominające bawełnianą kulkę. Taki wygląd wraz z oryginalnym imieniem okazały się dla pisklęcia przepustką do sławy w sieci. Ta popularność może przynieść coś dobrego dla paszczaków australijskich. Te ptaki nie są powszechnie znane, a zasługują na uwagę, choćby ze względu na wspomniane zdolności kamuflażu. To prawdziwe kameleony wśród latających zwierząt.

Paszczaki australijskie prowadzą nocny tryb życia. Przez to często są mylone z sowami. Więcej wspólnego, pod względem pokrewieństwa, mają jednak z lelkami, jerzykami czy kolibrami. Ich dieta składa się głównie z owadów i drobnych mięczaków, ale nie gardzą także małymi ssakami, żabami i gadami.​ Ptaki te zamieszkują niemal całą Australię, w tym Tasmanię. Dobrze czują się w różnych środowiskach – zarówno w lasach, jak i na terenach zurbanizowanych.

Trzeba przyznać, że Australia ma szczęście do wyjątkowych gatunków zwierząt. Fauna najmniejszego kontynentu jednych fascynuje, a innych przeraża. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że właśnie tu żyją jedne z najgroźniejszych pająków na świecie. I choć mówi się, że są wszechobecne, wbrew stereotypom nie spotykamy ich na każdej ścianie.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...