Reklama

W tym artykule:

  1. 20 lat badań w Parku Narodowym w Republice Konga
  2. To pierwszy dowód na to, że szympansy goryle nawiązują wieloletnie przyjaźnie
  3. Uczeni nie zdawali sobie sprawy z siły małpich relacji
Reklama

Kiedy w ubiegłym roku media pisały o morderczych atakach szympansów na goryle, niewiele osób zaryzykowałoby tezę, że te dwa gatunki ssaków naczelnych mogą tworzyć wieloletnie i trwałe relacje. Do sytuacji doszło w Parku Narodowym Loango w Gabonie, a naukowcy na łamach czasopisma naukowego Nature opisywali, że był to pierwszy taki przypadek. Badacze dziwili się, bo chociaż zwierzęta żyły we względnej przyjaźni, ten stan rzeczy został naruszony w bezprecedensowy.

20 lat badań w Parku Narodowym w Republice Konga

Był to jednak odosobniony przypadek. Rok od tego zdarzenia naukowcy publikują niewątpliwie zadziwiające odkrycie. Okazuje się bowiem, że szympansy i goryle nie tylko potrafią ze sobą koegzystować, ale również nawiązują silne więzi społeczne, a relacje pomiędzy poszczególnymi osobnikami trwały przez wiele lat. Wyniki pojawiły się na łamach czasopisma „iScience”.

Badacze przez 20 lat prowadzili obserwacje tych dwóch gatunków, które żyły w Parku Narodowym Nouabalé-Ndoki w Republice Konga. Podkreślają, że przez ten czas udokumentowali dużo większą różnorodność interakcji pomiędzy szympansami a gorylami, niż dotychczas sądzono. Jednak oprócz przyjaźni i zabawy, zdarzały się również przypadki agresji.

To pierwszy dowód na to, że szympansy goryle nawiązują wieloletnie przyjaźnie

– Powstało bardzo niewiele (jeśli w ogóle) badań, które dotyczą interakcji między gatunkami ssaków naczelnych i weryfikują tożsamość badanych osobników – mówi prymatolożka Crickette Sanz, jedna z autorek odkrycia.

Na Borneo znaleziono tajemniczą małpę. Naukowcy twierdzą, że to bardzo rzadka, przypadkowa hybryda

Zwierzę jest krzyżówką dwóch zupełnie różnych gatunków małpy. Jak powstała ta rzadka hybryda?
Tajemnicza małpa
Tajemnicza hybryda jest mieszanką dwóch, zupełnie różnych gatunków. Na zdjęciu karmi dziecko, fot. Nicole Lee

– Od dawna wiadomo, że małpy te potrafią rozpoznawać poszczególnych członków własnego gatunku i tworzyć długotrwałe związki, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, że zwierzęta te zdolne są nawiązywać takie relacje z przedstawicielami innego gatunku – dodaje uczona.

W artykule naukowcy opisują, że interakcje najczęściej związane były ze wspólnym jedzeniem posiłków. Jednak rodzajów więzi i relacji było więcej. – Zaobserwowaliśmy na przykład, jak jeden osobnik w dużej grupie innych zwierząt szukał innego, konkretnego osobnika. W trakcie 20-letnich badań udało nam się zaobserwować takie sytuacje w różnych kontekstach – zaznacza prof. Sanz.

Uczeni nie zdawali sobie sprawy z siły małpich relacji

Autorzy zwracają uwagę na to, że szympansy i goryle tworzyły bardzo zróżnicowane i dynamiczne środowisko, zupełnie takie jak ludzie. Zespół wielokrotnie zaobserwował, że te same goryle i szympansy, bawiły się z tymi samymi przyjaciółmi przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Co ciekawe, powszechna teoria głosi, że małpy łączą się z przedstawicielami innych gatunków w obawie przed drapieżnikami. Naukowcy jednak twierdzą, że w przypadku badań w Nouabalé-Ndoki zaobserwowano znikomą liczbę interakcji w celach ochronnych.

– Siła relacji, która nawiązuje się pomiędzy tymi dwoma gatunkami wskazuje, że mamy do czynienia z bardzo głęboką świadomością społeczną. Jej istnienia nikt nie podejrzewał, a przynajmniej nie w tak dużym stopniu – mówi Jake Funkhouser, doktor antropologii biologicznej na Uniwersytecie w Waszyngtonie i współautor badania. – Wydawało nam się, że małpy będą raczej się unikać, a w niektórych wypadkach było całkowicie odwrotnie – dodaje dr Funkhouser.

Uczeni podkreślają jednak, że takie relacje niosą za sobą również pewne niebezpieczeństwa. Szympansy i goryle są ze sobą blisko spokrewnione. To oznacza, że istnieje ryzyko przenoszenia tych samych wirusów z jednego gatunku na drugi. – To zawsze jest duże zagrożenie, ale dziś na pewno wiemy znacznie więcej o pochodzeniu wielu groźnych patogenów i jak przebiega ich transmisja – podsumowują uczeni.

Reklama

Źródło: iScience.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama