Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Informacje o zatopionym lesie koło Czołpina
  2. Gdzie znajduje się zatopiony las?
  3. Atrakcje w okolicy

Słowiński Park Narodowy oferuje wiele atrakcji. Największą wartością tego miejsca jest przyroda nieożywiona. Wydma Łącka i pozostałe ruchome wydmy, nadmorskie jeziora, torfowiska, mierzeje i jedne z ostatnich dzikich plaż na polskim wybrzeżu – można tak wymieniać i wymieniać. Do tej listy obowiązkowo należy dopisać jeszcze jedną ciekawostkę – zatopiony las koło Czołpina.

Informacje o zatopionym lesie koło Czołpina

Zatopiony las koło Czołpina jest pozostałością bukowo-dębowej puszczy, która przed trzema tysiącami lat porastała tę część wybrzeża. Wówczas las znajdował się z dala od linii brzegowej. Dziś po niegdyś potężnych drzewach pozostały tylko niewysokie pnie. Co się z nimi stało?

Co się stało z lasem koło Czołpina?

Nie wiadomo. Być może spłonęły w pożarze, jednak nie można wykluczyć, że zostały wycięte przez naszych przodków (choć zdaniem naukowców, bardziej prawdopodobna jest pierwsza z wymienionych opcji). Pozostałości puszczy z czasem zostały pochłonięte przez Bałtyk. Najpierw znajdowały się pod wodą, następnie – pod grubą warstwą piasku naniesionego wraz z falami. Jak do tego doszło?

Około 16 tysięcy lat temu zatrzymał się tam cofający się na północ lodowiec. Materiał, który wówczas przywędrował ze Skandynawii, utworzył morenę czołową ze wzgórzem Rowokół. Z czasem lodowiec wycofał się do Skandynawii. Pod ogromnym ciężarem lodowych mas tamten obszar zapadł się, a brzegi południowego Bałtyku uległy wypiętrzeniu. Kiedy lądolód przesunął się na północ, Skandynawia podniosła się. Proces ten trwa do dziś. Każdego roku ląd w obszarze Zatoki Botnickiej podnosi się o ok. 1 cm. Z kolei nasz region obniża się w tempie 2 mm rocznie. Zatem wynika z tego, że trzy tysiące lat temu, bukowo-dębowy las rósł na obszarze 6 m n.p.m. Linia brzegowa była od niego oddalona o wiele kilometrów.

Kiedy zatopiony las koło Czołpina został odsłonięty?

Przez bardzo długi czas ten osobliwy pomnik przyrody pozostawał ukryty. Na szczęście słona woda skutecznie zakonserwowała pnie, dzięki czemu dziś możemy je podziwiać. Zimą 2016 roku polskie wybrzeże zostało nawiedzone przez kilka sztormów. Gdy wiatr ucichł, a deszcz przestał padać, oczom pierwszych spacerowiczów ukazał się niecodzienny widok. Na plaży między Czołpinem a Rowami potężny żywioł odsłonił pozostałości starych drzew.

Zatopiony las wygląda jak scenografia w filmie o tematyce postapokaliptycznej. Widok niecodzienny, a jednak nie niezwykły. Należy bowiem podkreślić, że takie miejsca co jakiś czas pojawiają się na polskim wybrzeżu. Pojawiają się, a później znikają, bo morze tak samo chętnie odbiera, jak daje.

Gdzie znajduje się zatopiony las?

Już sama zwyczajowa nazwa tego miejsca przybliża nieco jego lokalizację, ale nie wskazuje na żadne konkrety. Jak znaleźć zatopiony las koło Czołpina? Pozostałości starej puszczy znajdują się między miejscowościami Czołpino i Rowy, w powiecie słupskim. „Wyrasta” w okolicach jeziora Dołgie Wielkie.

Jak dotrzeć do zatopionego lasu koło Czołpina?

Chcąc dotrzeć do zatopionego lasu koło Czołpina, trzeba nastawić się na dość długą wycieczkę. Słowiński PN to trzeci największy park narodowy w Polsce. Po obszarze chronionym nie można poruszać się samochodami ani motocyklami, więc dystans pomiędzy miejscem parkingowym a tą ciekawą atrakcją trzeba pokonać pieszo, po wyznaczonych ścieżkach (zwykle piaszczystych). Parkingi znajdują się w okolicach Czołpina i Smołdzińskiego Lasu.

Atrakcje w okolicy

Zatopiony las koło Czołpina nie jest jedyną tamtejszą atrakcją. Okolice Czołpina warto odwiedzić choćby dla samej plaży – piaszczystej, czystej i nieobleganej, nawet w sezonie turystycznym. W tamtej części Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się Wydma Czołpińska, jedna z najsłynniejszych ruchomych wydm w kraju (prowadzi do niej czerwony szlak turystyczny).

Pozostałe atrakcje w okolicy zatopionego lasu wymieniamy poniżej.

Reklama
  1. Latarnia Morska Czołpino. Obiekt wybudowany w latach 1872–1875, znajduje się między Latarnią Morską Ustka i Latarnią Morską Stilo. Wieża mierzy ponad 25 metrów. Jest jedną z jedenastu stacji brzegowych systemu AIS_PL projektu HELCOM.
  2. Osada Latarników. W odległości około kilometra od latarni morskiej znajduje się dwukondygnacyjny budynek, do którego przylegają zabudowania gospodarcze. Przez kilkadziesiąt lat osada służyła latarnikom, którzy byli odpowiedzialni za podtrzymywanie światła w zasilanym olejem aparacie Fresnela.
  3. Ścieżka przyrodnicza „Światło Latarni”. Będąc w okolicach Latarni morskiej Czołpino, warto wybrać się na spacer tamtejszą ścieżką dydaktyczną, prezentującą wspaniałą florę nadmorskiego boru. Trasa mierzy około sześć kilometrów długości i ma formę pętli. Nie jest wymagająca, więc bez żadnych obaw można wybrać się tam z dziećmi.

Nasz autor

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama