Znika jeden z siedmiu cudów natury. Wielka Rafa Koralowa blaknie w zastraszającym tempie
Jeden z siedmiu cudów natury – Wielka Rafa Koralowa – straciła już ponad połowę swoich koralowców – alarmują australijscy naukowcy. Rafa drastycznie „wyblakła” w ciągu ostatnich 25 lat, a winę za to ponoszą zmiany klimatu, do których przyczyniła się działalność człowieka.
Eksperci badający stan australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej stwierdzili, że znika on szybciej niż sądzono. Zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka przyspieszają tak zwane epizody blaknięcia, w trakcie których koralowce tracą żywotne symbiotyczne algi i stają się białe, co ostatecznie prowadzi do ich obumierania.
– Okazało się, że liczba małych, średnich i dużych koralowców na Wielkiej Rafie Koralowej spadła o ponad 50 procent od lat 90. Spadek nastąpił zarówno w płytkich, jak i głębszych wodach oraz praktycznie we wszystkich gatunkach. Największy wpływ na to miały rekordowe temperatury, które spowodowały masowe wybielanie w 2016 i 2017 roku – mówi autor badań i biolog morski Terry Hughes z University of Queensland w Australii.
Badanie zmian w populacji koralowców może ujawnić cenne informacje na temat tego, jak rafa zareagowała na przeszłe stresy cieplne i jak prawdopodobnie będzie wyglądać w przyszłości. W swoich badaniach profesor Hughes udokumentował zmiany wielkości poszczególnych kolonii koralowców wzdłuż długości rafy w latach 1995-2017.
– Zarówno małe, jak i duże kolonie stają się coraz rzadsze. Wskazuje to na spadek reprodukcji, potencjału odbudowy i długoterminowej odporności populacji koralowców. Tętniąca życiem populacja koralowców składa się z milionów małych, młodych koralowców, a także wielu dużych, które produkują większość „młodych”. Nasze wyniki pokazują, że zdolność Wielkiej Rafy Koralowej do regeneracji jest zagrożona – wyjaśnia współautor Andy Dietzel z ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland.
– Kiedyś myśleliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam jej rozmiar. Jednak nasze wyniki pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system raf jest coraz bardziej zagrożony i podupadający – zauważa profesor Hughes.
Obecność korali jest ważna także dla innych organizmów morskich, takich jak ryby, a ich utrata doprowadzi do zmniejszenia populacji tych zwierząt, co odbije się także na ilości połowów i handlu owocami morza.
Wielka Rafa Koralowa składa się z ponad 2900 pojedynczych raf i około 900 wysp i jest większa niż cała Wielka Brytania. Ten cud natury jest domem dla około 1625 gatunków ryb, 3000 mięczaków i 30 różnych gatunków wielorybów i delfinów.
Kiedy temperatura oceanu jest zbyt wysoka, koralowce „zrzucają” kolorowe symbiotyczne algi, które dostarczają im pożywienia i zaczynają blaknąć. Jeśli ocean ostygnie wystarczająco szybko, porzucone glony mogą powrócić na powierzchnię koralowca. Ale jeśli woda zbyt długo pozostaje za ciepła, koralowce zaczynają umierać z głodu.
Zmiany klimatyczne powodują wzrost częstości występowania podobnych „zakłóceń”, kiedy koralowce muszą zmagać się ze zbyt wysokimi temperaturami. – Nie ma czasu do stracenia, musimy jak najszybciej znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych – ostrzega dr Dietzel.