Zoo rozważa uśpienie lwa, bo jest bezpłodny. „Stoimy przed dylematem etycznym”
14-letni Subali z norymberskiego zoo może zostać uśpiony, jeśli potwierdzi się, że samiec jest bezpłodny. – Stoimy tutaj przed dylematem etycznym – powiedział dyrektor zoo w podcaście „Nürnberger Nachrichten”.

Dag Encke, dyrektor norymberskiego ogrodu zoologicznego, mówił o trudnej sytuacji zoo w rozmowie z dziennikarzami. W wywiadzie pojawił się temat pary lwów: 14-letniego Subali i jego sporo młodszej partnerki Aarany.
Lwy zostały połączone w 2018 roku, jednak do tej pory nie doczekały się potomstwa. W związku z tym opiekunowie zwierząt zaczęli podejrzewać, że jedno ze zwierząt jest bezpłodne. Biorąc pod uwagę, że samica jest o wiele młodsza oraz – jak powiedział Encke – „bardzo cenna genetycznie”, bezpłodny najprawdopodobniej jest samiec.
Jako, że jednym z głównych celów istnienia ogrodów zoologicznych jest zapewnienie dalszego istnienia gatunków, a środki oraz przestrzeń w zoo są ograniczone, władze ogrodu w Norymberdze stanęły przed „moralnym dylematem” - twierdzi Encke.
– Pytanie brzmi: co możemy zrobić, gdy zwierzę nie może się rozmnażać – mówi Encke. Dodaje, że teoretycznie istnieje możliwość umieszczenia lwa w innym zoo, jednak jego zdaniem jest „wątpliwe”, aby w którymkolwiek zoo znalazło się miejsce dla starego i bezpłodnego lwa.
– Praca na rzecz ochrony gatunków nie zawsze jest przyjemna i musimy porzucić romantyczny pogląd, że przestrzeń życiowa podlega samoregulacji. Poświęcamy wiele lat, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące zarządzania populacją zwierząt – mówi Encke.
Decyzja w sprawie tego, czy Subali zostanie uśpiony, najprawdopodobniej zapadnie po badaniach płodności zwierząt. Najpierw pracownicy zoo z pomocą lekarzy weterynarii przeprowadzą konieczne badania, aby wyjaśnić, czemu Subali nie doczekał się potomstwa i czy rzeczywiście jest bezpłodny.
Po uzyskaniu wyników badań, konieczna będzie także decyzja wydana przez odpowiednie organy, w tym komisję ds. dobrostanu i ochrony zwierząt.
Subali urodził się w 2006 r. w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu. W 2008 r. trafił do zoo w Łodzi, gdzie miał stworzyć parę z lwicą Tycią, ale ostatecznie nie doczekali się potomstwa. W 2011 r. został przeniesiony do zoo w w Hiszpanii, a stamtąd trafił do Norymbergi.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Wiosenne przebudzenie. Jak zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny wiosną?
Współpraca reklamowa
Edukacja bez granic: Akademeia High School i sukces w globalnym świecie
Współpraca reklamowa
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa