Ile wiesz o zwierzętach morskich? Oto największe i najdziwniejsze gatunki
Zwierzęta morskie są zaliczane do najbardziej fascynujących gatunków, a jednocześnie - do najbardziej tajemniczych. Niektóre z nich są tak wielkie, że mogłyby zawstydzić większość prehistorycznych potworów. Inne, zwłaszcza gatunki żyjące w oceanicznej głębi, przerażają swoim wyglądem, nawet jeżeli nie osiągają imponujących wymiarów. Naukowcy są zdania, że wciąż jeszcze nie odkryliśmy wielu mieszkańców tajemniczej, podwodnej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że ten niezwykły świat wciąż fascynuje nas tak samo jak w dniu, w którym człowiek wyruszył na podbój mórz.
- Redakcja
W tym artykule:
- Największe zwierzęta morskie
- Płetwal błękitny
- Kaszalot
- Kałamarnica olbrzymia
- Orka
- Najdziwniejsze zwierzęta morskie
- Dragonfish
- Zwisłoszczęk czarny
- Matronica Holboella
- Blobfish
- Ciekawostki o zwierzętach morskich
Każdy gatunek przystosowuje się do środowiska, w którym żyje. Wielu osobom wydaje się, że zwierzęta górskie bytują w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta morskie musiały nauczyć się życia w środowisku, w którym nie brakuje drapieżników, a temperatury bywają ekstremalnie niskie. Mało tego, wiele morskich gatunków wytrzymuje ciśnienie, które jest zabójcze dla każdego lądowego zwierzęcia i żyje w absolutnej ciemności. Mając to wszystko na uwadze, nie można wyobrazić sobie bardziej ekstremalnego środowiska od morskiej i oceanicznej otchłani. Do 1860 roku uważano, że w głębinach nie mogło rozwinąć się życie. A jednak!
Największe zwierzęta morskie
Zanim przejdziemy do potworów z morskiej otchłani, skupmy się na gatunkach występujących na mniejszych głębokościach, bo te, ze względu na swoje rozmiary, są tak samo fascynujące, jak ryby z dna oceanu.
Płetwal błękitny
Naszą listę otwiera największe ze wszystkich ziemskich stworzeń. Płetwal błękitny osiąga długość 30 m, a jego waga sięga 150 ton! Aby lepiej zobrazować sobie ogrom tego zwierzęcia, wystarczy pomyśleć, że sam jego język waży 3 tony, czyli mniej więcej tyle samo, ile samica słonia afrykańskiego. Największe ze wszystkich wielorybów żyją we wszystkich oceanach, najliczniej - w wodach półkuli południowej. Przedstawicieli tych gatunków widywano też w Bałtyku. Gigantyczny ssak odżywia się krylem, czyli drobnymi skorupiakami planktonowymi. Dziennie pochłania nawet kilka ton pokarmu.
Kaszalot
Kolejnym gigantem w zestawieniu jest kaszalot - gatunek, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. To zasługa ogromnej, stromo ściętej głowy o kształcie prostokąta. Samce osiągają długość do 20,5 m. Masa tego niezwykłego zwierzęcia dochodzi do 75 ton. Kaszaloty występują niemal we wszystkich morzach i oceanach. Ze względu na wysokie stężenie związków siarkowych i beztlenowość wody, wyjątek stanowi Morze Czarne. Nurkują na głębokość do 3 km i mogą przebywać w zanurzeniu do 90 minut. To czyni je niezwykle sprawnymi myśliwymi. Te wielkie walenie sprawnie polują na duże głowonogi.
Kałamarnica olbrzymia
Skoro o gigantycznych mięczakach mowa, kałamarnica olbrzymia to, obok kałamarnicy kolosalnej, jeden z dwóch największych gatunków w gromadzie głowonogów. Ten drugi ma osiągać długość do 20 m, ale należy podkreślić, że największy wyłowiony okaz mierzył "zaledwie" 10 metrów. Największa zaobserwowana kałamarnica olbrzymia mierzyła natomiast 18 m, z czego 12 m długości całkowitej stanowiły macki. Te niezwykłe głowonogi żyją na głębokości 300-600 m, ale niektóre osobniki zanurzają się na głębokość dochodzącą do 1200 m. Kałamarnica olbrzymia jest aktywnie polującym drapieżnikiem. Do niedawna sądzono, że na swoje ofiary czeka w ukryciu, ale nowe światło na tryb życia tego zwierzęcia rzuciły badania przeprowadzone w 2019 roku.
Orka
Orka jest nie tylko jednym z największych, ale także najgroźniejszym drapieżnikiem mórz i oceanów. Dorosły osobnik osiąga 10 m długości, a jego waga dochodzi do 9 ton. Występują we wszystkich oceanach i dużych morzach, ale należy podkreślić, że preferują chłodniejsze wody. Zwykle polują na śledzie i łososie, ale ich łupem może paść właściwie każde morskie stworzenie. Orki nie gardzą dużymi ssakami, jak morsy i delfiny, a osobniki polujące w grupie są w stanie zabić nawet dużego wieloryba.
Najdziwniejsze zwierzęta morskie
Wydaje ci się, że orka jest najbardziej przerażającym morskim drapieżnikiem, a kałamarnica olbrzymia to najdziwniejszy gatunek przemierzający wody mórz i oceanów? Błąd! Ryby na dnie oceanu nie są tak wielkie, ale bywają znacznie dziwniejsze i bardziej przerażające od każdego z gatunków występujących na mniejszej głębokości.
Dragonfish
Żyje w ciemnych głębinach oceanów. Natura wyposażyła tego drapieżnika w niezwykle czułe zmysły - dragonfish wyczuwa nawet najdrobniejszy ruch w wodzie. Ma właściwości bioluminescencyjne, a jej zęby są zbudowane z nanokryształów o średnicy do 10 nanometrów i są twardsze niż zęby rekina.
Zwisłoszczęk czarny
To jeden z najdziwniejszych przedstawicieli rodziny wężorowatych. Dolna szczęka tego gatunku jest nieproporcjonalna względem reszty ciała i stanowi 25 proc. długości tej niezwykłej ryby. Natura wyposażyła ją w narząd emitujący czerwone światło, który pozwala na łatwiejsze zlokalizowanie ofiary i dodatkowo wabi ją wprost do paszczy drapieżnika. Występuje w oceanach strefy tropikalnej, na głębokości od 500 do 4000 m.
Matronica Holboella
Osiąga ponad 120 cm długości, co czyni ją jedną z największych ryb głębinowych. Występuje we wszystkich oceanach, na głębokości dochodzącej do 4400 m. Samice są wyposażone w wyrastającą z płetwy grzbietowej „wędkę" ze świecącym wabikiem.
Blobfish
Naszą listę zamyka jedno z najdziwniejszych stworzeń znanych człowiekowi. Blobfish żyje u wybrzeży Tasmanii, Nowej Zelandii i Australii, na głębokości do 2800 metrów. Składa się głównie z tłuszczu i ma obły kształt, dzięki czemu może swobodnie unosić się nad dnem. Pysk tej ryby ma smutną aparycję, która często określana jest jako "ludzka".
Ciekawostki o zwierzętach morskich
- Kałamarnica olbrzymia może pływać z prędkością dochodzącą do 45 km/h. Oczy tego głowonoga są większe niż ludzka głowa.
- Przypuszczalnie, to właśnie kałamarnica olbrzymia jest pierwowzorem krakena - mitycznego potwora, który olbrzymimi mackami wciągał pod wodę statki wraz z załogą.
- Wieloryby są nie tylko największymi, ale i najgłośniejszymi zwierzętami świata. Płetwal błękitny potrafi wydawać dźwięki o natężeniu 190 decybeli. Inni przedstawiciele tego gatunku mogą usłyszeć tę symfonię z odległości aż 800 km! Jeszcze głośniejszy jest kaszalot, który pod wodą wydaje dźwięki o natężeniu 230 decybeli.
- Wśród wszystkich żyjących zwierząt, to właśnie kaszalot jest posiadaczem największego mózgu.
- W ciągu jednego dnia, dorosłe orki pokonują do 150 km.
- Kaszaloty są najgłębiej nurkującymi wielorybami.
- Samiec kaszalota jest największym na świecie przedstawicielem zębowców.
- Największym rekinem, który kiedykolwiek żył na Ziemi, był megalodon. Zdaniem naukowców, przerażający drapieżnik mógł mierzyć nawet 18 metrów długości, czyli był trzykrotnie większy niż żarłacz biały.